Forster zlepšila rekord SR do 23 rokov na 100 m prekážok

Dvojnásobná finalistka minuloročných juniorských MS Vikória Forster pokračuje vo výborných výkonoch z lanského leta aj tohtoročnej halovej sezóny.
Na Memoriáli Liese Prokopovej v rakúskom St. Pöltene, ktorý mal „challengerový“ štatút mítingu World Athletics Continental Tour (D-kategória), zvíťazila v I. rozbehu na 100 m prekážok v slovenskom rekorde do 23 rokov 13,20 sekundy!

Zverenka Kataríny Adlerovej v ŠK ŠOG Nitra zlepšila doterajšie historické maximum Stanislavy Lajčákovej (Škvarkovej) zo 17. júna 2917 v Kladne až o 15 stotín. Dvadsaťročná Forster skresala zo svojho osobáku 13,58 z minulého roka priam neuveriteľných 38 stotín. Bežala však od štartu výborne a svoj rozbeh jasne vyhrala pred Rakúšankou Strametzovou (13,34). Viki dosiahla celkovo druhý najlepší výkon, lepšia bola len víťazka II. rozbehu, bronzová z OH 2021 v Tokiu Megan Tapperová z Jamajky – 13,02. Ďalšia Slovenka Martina Segečová zvíťazila v III. rozbehu za 14,42 (+2,3) a celkovo bola trinásta.
Vo finále potom skončila Forster štvrtá za 13,46 (o 12 stotín lepší čas ako os. rekord pred mítingom), keď ju trochu vyviedol z miery pád vedľa nej bežiacej favoritky Tapperovej hneď na prvej prekážke. Zvíťazila Joni Tomičičová-Preželjová zo Slovinska (13,30/vietor +1,1 m/s) pred Rakúšankami Strametzovou (13,33) a Plankovou (13,40).
Viktória Forster sa predstavila aj na hladkej stovke. V II. rozbehu finišovala 3. za 11,58 sekundy (+0,8 m/s), iba o 4 stotinky za svojím vlaňajším osobákom z juniorských MS v Nairobi. Celkovo dosiahla 6. najlepší čas, no na finále už po prekážkovom finále nenastúpila.

“Nemali sme v pláne bežať štyrikrát, keďže Viktória sa vracia do súťažného kolotoča po zranení. Mám veľkú radosť z toho, ako jej vyšiel rozbeh na prekážkovej stovke. Škoda, že vo finále ju rozhodil Tapperovej pád. Finále hladkej stovky bolo sotva 15 minút po prekážkovom, preto sme sa rozhodli radšej nebežať. Viki je v poriadku, už sa teší na ďalšie štarty,” zhodnotila štvrtkové vystúpenie svojej zverenky Katarína Adlerová.

26.5.2022   /   Dráhové behy   /   Autor: Gabriel Bogdanyi/atletika.sk/SAZ   /    Foto: SITA/AP