Ďalší rekord Zapletalovej, Bujna 20,92 na 200 a “osobák” na 400 m

Talentovaná Emma Zapletalová pokračuje v rekordnom ťažení. Po troch národných maximách na 400 m prekážok (dvoch do 23 rokov a jednom seniorskom) sa do rekordných listín zapísala aj na dvojstovke. Na českom tímovom šampionáte v Ostrave „preletela“ dvojstovku za 23,45 sekundy, až o 25 stotín rýchlejšie, ako bol doterajší slovenský rekord do 23 rokov Lenky Kršákovej z 11. mája 2013 v Banskej Bystrici.

„Takéto výrazné zlepšenie osobného rekordu sme s trénerom absolútne nečakali. Obaja sme z môjho výkonu veľmi prekvapení,“ skonštatovala na margo nečakaného zlepšenia Emma Zapletalová pre web SAZ.  Peter Žňava tiež nenachádzal slová: „Čo k tomu dodať? Priznám sa: čas ma veľmi prekvapil.“

Zapletalová ešte pred rekordnou dvojstovkou vyhrala beh na 400 m v osobnom rekorde 52,54 sekundy. Z doterajšieho svojho maxima z 2. kola slovenskej ligy v Košiciach 25. júla skresala rovné tri desatiny.
V Ostrave sa tešil i kouč Radoslav Ivan, obaja jeho zverenci – Šimon Bujna i Martin Kučera – si vylepšili sezónne maximá, Bujna na 400 m dokonca aj osobné.
Šimon skončil najskôr druhý na 400 m za 46,44 sekundy a stiahol štyri stotinky zo svojho doterajšieho osobného rekordu z 18. júla z 2. kola českej extraligy v Kladne. Zdolal ho len Matěj Krsek (46,00). Na dvojstovke však už nenašiel premožiteľa. Triumfoval časom 20,92 a druhý raz v kariére pokoril 21-sekundovú hranicu. Rýchlejší bol iba v roku 2018 na slovenskom šampionáte v Trnave (20,67).  Bujna vyhral beh na 200 m s obrovským, 34-stotinovým náskokom…

„Bežalo sa mi výborne, hoci počas rozcvičky som bol nervóznejší ako zvyčajne,“ priznal 24-ročný šprintér banskobystrickej Dukly hosťujúci za VSK Univerzita Brno pre web SAZ. „Našťastie, všetko zo mňa po štarte štvorstovky spadlo a už som si veril. Podmienky boli ideálne, no štvorstovku sme rozbehli asi trochu rýchlo – tréner nameral na 300 m medzičas 33,2. V závere som už nemal dosť síl na útok na prvenstvo, ale teším sa aj z druhej priečky a najmä z osobného rekordu. Rezerv sa ešte určite nájde – napríklad v tom, ak by som začal trochu pomalšie, našlo by sa viac síl v závere. Takto som zistil, že dokážem bežať kvalitných 300 metrov, no potrebujem ešte trochu dotrénovať poslednú stovku. Víťazný Krsek ma neprekvapil, vedel som, že je vo forme. Aspoň som sa mal za kým potiahnuť.“

Niekdajší víťaz Svetovej univerziády Martin Kučera skončil na 400 m prekážok druhý v sezónnom maxime 50,67 sekundy (doposiaľ 51,12) a v treťom tohtoročnom štarte vo svojej hlavnej disciplíne z postu tohtoročnej slovenskej jednotky vytlačil nádejného juniora Mateja Balucha (50,74).

22.8.2020   /   Dráhové behy   /   Autor: GABRIEL BOGDÁNYI/SAZ/atletika.sk   /    Foto: SITA