Bolová vytvorila rekord mítingu v Osle, Ingebrigtsen s najlepším výkonom histórie Diamantovej ligy

Bolová vytvorila rekord mítingu v Osle, Ingebrigtsen s najlepším výkonom histórie Diamantovej ligy
 Šieste podujatie tohtosezónnej Diamantovej ligy v nórskom Osle prinieslo napriek dažďu súboje najlepších atlétov sveta a aj viacero historických zápisov. 
BRATISLAVA 17. júna - Najväčšie ovácie zožal pred asi 15-tisíc divákmi domáci olympijský šampión na 1500 m Jakob Ingebrigtsen, ktorý premiérovo triumfoval v pretekoch na jednu míľu. Dvadsaťjedenročný strednotratiar vytvoril s časom 3:46,46 min nielen nový národný rekord, ale prekonal aj dovtedajšie maximum Diamantovej ligy. Zaznamenal šiesty najlepší výkon histórie na tejto trati. "Bol som pripravený bežať rýchlo a som šťastný, že som zvíťazil. Pred MS musím ešte na sebe pracovať, ale pokúsim sa tam byť v ešte lepšej forme," uviedol Ingebrigtsen, citoval ho oficiálny web Diamantovej ligy.
Holandská prekážkarka Femke Bolová rozdrvila konkurentky v pretekoch na 400 m prekážok, s časom 52,61 zaznamenala svetový výkon roka aj nové maximum mítingu v Osle. "Prekvapil ma taký čas, keďže počasie nebolo najlepšie. Navyše, zaváhala som na záverečnej prekážke, takže bolo skvelé vidieť v cieli taký čas. Veľa pre mňa znamená vytvoriť rekord podujatia. Bude to rušné leto, ale som pripravená na ďalšie výzvy. Chcem bežať rýchlo a získať nejaké medaily," povedala 22-ročná bronzová medailistka z Tokia a držiteľka európskeho rekordu na 400 m prekážok (52,03 m).

Len o tri stotiny sekundy zaostal za svojím sezónnym maximom brazílsky prekážkar Alison dos Santos, ktorý triumfoval v mužských pretekoch na 400 m s časom 47,26 s. Lepší čas ako bronzový medailista z Tokia zabehol na rovnakej trati v Osle iba Nór Karsten Warholm, ktorý tam vytvoril svetový rekord s časom 46,70 s. Tentoraz však na domácom podujatí chýbal. "Bol to dobrý čas, ale čakal som lepší. Som však schopný bežať na úrovni 46 sekúnd. Ak by tu bol Warholm, bolo by to určite lepšie. Snažil som sa užiť si každý moment na trati. Milujem to," priznal Dos Santos.

Preteky na 5000 m ovládli bežci a bežkyne z Etiópie. Medzi ženami zvíťazila Dawit Seyaumová s časom 14:25,84 min, za sebou nechala bronzovú medailistku z Tokia Gudaf Tsegayovú aj svetovú rekordérku Letesenbet Gideyovú. Len druhýkrát v histórii dosiahlo sedem bežkýň čas pod 14:35 min a osem sa ich zmestilo do 14:40 min. V mužských pretekoch triumfoval Kenenisa Bekele za 13:03,51 min, ktorý zdolal dvojnásobného halového majstra sveta Samuela Teferu. Populárna disciplína 100 m mužov patrila Andremu De Grassemu z Kanady aj pri jeho štvrtej účasti v Osle, olympijský víťaz z Tokia na 200 m zvíťazil na "stovke" s časom 10,05 s.
17.6.2022   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články