Američanka McLaughlinová-Levronová opäť zlepšila vlastný svetový rekord na 400 m prekážok

Američanka McLaughlinová-Levronová opäť zlepšila vlastný svetový rekord na 400 m prekážok
Svetový rekord v behu žien na 400 m prekážok má novú hodnotu, ale staronovú držiteľku.
EUGENE 1. júla - Američanka Sydney McLaughlinová-Levronová zabehla na olympijskej kvalifikácii amerických atlétov v Eugene výkon 50,65 sekundy. O tri stotiny sekundy tým zlepšila svoje a zároveň svetové maximum rovnako z Hayward Field v Eugene, ale spred dvoch rokov. McLaughlinová-Levronová vylepšila svetový rekord nad nízkymi prekážkami už po piaty raz v rozpätí štyroch rokov a štyri rekordné časy v jej podaní sa zrodili na atletickej dráhe Oregonskej univerzity.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.youtube.com/embed/Kb15VN4QUD0?si=pjhn_t2lJLTtmUKa


"Som v šoku. Keď sa na tabuli objavilo 50,67 s, neverila som v taký výkon. A keď sa následne upravil čas ešte o dve stotinky dolu, vravela som si, že to nie je možné. Naozaj som to nečakala," uviedla 24-ročná rodáčka z New Brunswicku v štáte New Jersey. Pre dvojnásobnú olympijskú šampiónku z Tokia 2020 (400 m prek. a 4x 400 m) to boli len štvrté preteky v sezóne, v tréningu sa okrem prekážkovej disciplíny zameriavala aj na dlhé klasické šprinty na 200 a 400 m.
Predtým v úvodných pretekoch sezóny v Atlante nemala dobrú koordináciu medzi nohami a hlavou, preteky jej nevyšli. O to väčšie prekvapenie pripravila fanúšikom v Eugene. Annu Cockrellovú na druhom mieste zdolala o 1,99 sekundy a tretiu Jasmine Jonesovú o 2,12 sekundy. "V Atlante mala problém s atakom prekážok a následným vyrovnaním tela po doskoku. Bol to dôsledok jej novoobjavenej rýchlosti," uviedla americká legendu behu cez prekážky Edwin Moses. "Je skutočne rýchla a aj veľmi silná. Inak to asi neviem nazvať," skonštatovala Anna Cockrellová.

Očakávaný súboj McLaughlinovej-Levronovej o olympijské zlato s holandskou úradujúcou majsterkou sveta aj Európy Femke Bolovou sa 8. augusta v Paríži môže zmeniť aj na duel o prvé pokorenie hranice 50 sekúnd v histórii. "Môže sa to stať a možno bude potrebovať na to ešte zopár pretekov," doplnil Edwin Moses, niekdajší svetový mužský rekordér na 400 m prekážok, olympijský šampión aj majster sveta.
1.7.2024   /   Dráhové behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články