Čo sa udialo na maratóne v Košiciach pred 90 rokmi? Galambosa opäť nedobehli

Rekordér Galambos si s číslom 9 na hrudi dobehol už po svoje štvrté víťazstvo.
Na desiatom ročníku maratónu sa v roku 1933 predstavilo, zrejme zhodou náhod, 33 bežcov. Chýbali každoročne sa zúčastňujúci pretekári z Nemecka, kde sa po Hitlerovom nástupe k moci menila spoločenská klíma a krajina prechádzala pomerene búrlivými zmenami. Ak teda štartér pred svojim výstrelom narátal bežcov 33, cieľový rozhodca si ich neskôr zapísal o dvoch menej.
 Na predposlednom mieste bol klasifikovaný vtedy iba 22-ročný Ľudovít Majoroš. Ten sa potom s prestávkami na túto trať vracal vskutku často, naposledy 57 rokov od svojho premiérového štartu. A na počudovanie, za ten dlhý čas, veľa zo svojej výkonnosti vskutku nestratil. Vedzte, že na konci svojej maratónskej púte dosiahol výkon, ktorý bol iba o 30 minút pomalší než tie v dobe jeho mladosti.

Späť však k favoritom. Azda najvyššie šance sa dávali Josefovi Šulcovi, a to najmä vďaka jeho druhému miestu z maratónu vo Viedni, ktorý sa konal niečo viac ako mesiac pre tým košickým. Bežci si po štarte na trati nič nedarovali a v cieli sa napokon zoradili presne podľa svojho umiestnenia vo svetovom rebríčku z roku 1932. Favorizovaný Šulc tak obsadil konečné tretie miesto, keď po vyrovnanom priebehu získal v závere dostatočný náskok na tejto trati už ostrieľaný József Galambos. Pripísal si tak na svoje konto štvrté víťazstvo, čo sa až doposiaľ nikomu ďalšiemu v Košiciach zopakovať nepodarilo.

Výsledky Slovenský medzinárodný maratón, 28. október 1933

Muži 1. József GALAMBOS (HUN) 2:37:53, 2. Artürs MOTMILLERS (LAT) 2:41:38, 3. Josef ŠULC (TCH/CZE) 2:42:43,0
12.1.2023   /   Ostatné   /   Autor: BK   /    Foto: Maratónsky klub Košice – archív