Strhujúci finiš! Víťazom Birell Grand Prix Praha je Maročan Amghar

Jedna z najprestížnejších atletických akcií v Česku pozná svojich víťazov.
Birell Grand Prix Praha sa do centra metropoly vrátila po trojročnej odmlke spôsobenej reštrikciami v boji proti covidu. A lepší comeback si fanúšikovia behania priať ani nemohli. Štartovná listina na 10 kilometrov bola plná veľkých mien. Jedným z najväčších favoritov na víťazstvo bol svetový rekordér na tejto trati Rhonex Kipruto, ktorý sa však oproti očakávaniu umiestnil až na ôsmom mieste.
S desaťkilometrovou traťou, ktorá začala na Námestí Republiky, si najlepšie poradil Hicham Amghar z Maroka. "Som veľmi šťastný, pretože som tento výsledok vôbec nečakal. Noc som navyše kvôli zlému spojeniu strávil na letisku, do Prahy som si teda prišiel skôr len tak zabehať a nemal som žiadne veľké očakávania. Bol to ale fantastický beh, skvelé počasie a hlavne neuveriteľní fanúšikovia. Som nadšený, bola to nádhera a do Prahy sa určite chcem vrátiť," radoval sa dvadsaťosemročný pretekár.

Len o sekundu za ním došprintoval Etiópčan Tadese Worku Gebresilasi (27:25), na stupne víťazov sa prebojoval ešte Keňan Patrick Kabirech Mosin (27:27).

Triumf medzi ženami získala najväčšia favoritka Irine Chepet Cheptai. Trať zvládla za 30:16. "Počasie bolo pre preteky ideálne, bol to obrovský rozdiel oproti hroznému počasiu pri
jarnom polmaratóne v apríli," vyhlásila tridsaťročná Keňanka. Druhé miesto obsadila Jesca Chelangat (30:23), tretia skončila Faith Cherono (30:56).

Na štart sa postavilo takmer 5500 bežcov. Medzi nimi napríklad aj pražský primátor Zdeněk Hríb. Už od 18:00 bol na programe ženský beh na 5 kilometrov, ktorého sa zúčastnilo približne dvetisíc bežkýň. Celkovo sa na štart oboch pretekov postavilo takmer 7500 bežcov.

4.9.2022   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: Matyas Rolcik