Na vypredanom polmaratóne v Prahe bude pretekať dvojnásobný víťaz aj elitné bežkyne

Poriadny dav ľudí vybehne v sobotu do pražských ulíc. Obľúbené preteky odštartujú z Námestia Jána Palacha v sobotu od 10:00 hod.
Ozdobou budú nielen tisíce bežcov, ale aj elitní atléti. O svoj tretí triumf v týchto pretekoch sa bude usilovať Keňan Benard Kimeli, vpredu chcú byť aj ďalší jeho krajania, ale aj Čech Jiří Homoláč. Jednu z najväčších hviezd na štartovej listine predstavuje Irine Jepchumba Kimais, ktorá zvíťazila tento rok na polmaratónskej trati v Barcelone časom 1:04:37.

Kimeli útočil na svoj tretí triumf už v minulom roku, nakoniec ale v mrazivom počasí dobehol na treťom mieste. Praha je pre neho veľmi obľúbené miesto a v tohtoročnom ročníku bude opäť najväčší favorit. Najviac sa pripravuje v Japonsku, kde trávi viac ako šesť mesiacov počas roka ako profesionálny športovec Fujitsu Corporation.
Svoj najlepší čas dosiahol v roku 2019, kedy v Prahe zabehol 59:07, mužský traťový rekord je stále 58:47 minút. Vysoko chce byť tiež Roncer Kipkorir Konga, ktorý zabehol čas 59:38 v Paríži, alebo ďalší Keňan Geoffrey Kimutai Koech, ktorý polmaratón zvládol o dve sekundy rýchlejšie v Houstone v roku 2020.
Veľmi zaujímavé mená sú v ženskej kategórii. Vo veľkej forme je najmä Keňanka Irine Jepchumba Kimais - v tomto roku vyhrala v Barcelone s pôsobivým časom pod hodinu a päť minút. V minulom roku skončila na treťom mieste na Berlínskom polmaratóne alebo vyhrala vo vyprahnutej Saudskej Arábii. Víťazstvo bude obhajovať Keňanka Nesphine Jepleting, ktorá v minulom roku zaznamenala čas 1:06:57.

Diváci budú na trati sledovať a určite podporovať Češku Moiru Stewartovú, držiteľku českého národného rekordu na polmaratón (1:10:14) a na 10 kilometrov. Tá bude v sobotu útočiť na prekonanie vlastného českého rekordu, k čomu jej bude vypomáhať  Vít Pavlišta. Predstaví sa tiež Tereza Hrochová, víťazka polmaratónu v Českých Budějoviciach 2022 v rámci Runczech bežeckej ligy alebo vicemajsterka sveta v behu do vrchu z roku 2022 Barbora Macurová.
29.3.2023   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: RunCzech