Maratón vyhral Erkolo, tri rekordy pretekov

6. ročník bratislavského mestského maratónu: Víťazom Etiópčan Erkolo za 2:22:09 h, v súťaži žien Koechová obhájila prvenstvo v rekorde pretekov 2:45:30
BRATISLAVA 27. marca (SITA) - Etiópčan Ashenafi Erkolo sa stal víťazom nedeľňajšieho 6. ročníka bratislavského mestského maratónu (ČSOB Bratislava Marathon 2011). Dvadsaťšesťročný Afričan, ktorý už päť rokov žije v maďarskej Tatabányi, dosiahol v Bratislave druhé víťazstvo - pred dvoma rokmi bol najlepší v polmaratóne. Túžba riaditeľa pretekov po rekorde podujatia sa nenaplnila, Erkolo dosiahol čas 2:22:09 h. Etiópčan dlho bežal bok po boku s obhajcom prvenstva Edwinom Kibowenom a presadil sa až vďaka lepšiemu finišu v cieľovej rovinke. Kibowen zaostal o 7 sekúnd. Tretí dobehol Poliak Kamil Poczwardowski za 2:22:38 h.

"Boli to dobré preteky. Pred týždňom som bežal polmaratón v Záhrebe, bola to pre mňa dobrá príprava. Večer pred pretekmi som sa pomodlil a poprosil Boha o pomoc a víťazstvo. Vzhľadom na pomerne silný vietor sa nebežalo rýchlo," povedal v cieli Erkolo, ktorý pred dvoma rokmi zvládol v Grazi maratón za 2:14 h. Za prvenstvo inkasoval finančnú prémiu 1800 eur.

Najlepší Slovák Jozef Urban obsadil vo svojej maratónskej premiére 11. miesto za 2:31:36 h. "Na prvý maratón v živote to nebolo zlé. Bežalo sa mi veľmi dobre. Na začiatku som mal krízu, ktorá pominula zhruba až na 25. kilometri. Vedel som, že maratón sa prakticky začína na 35. km a odvtedy to bude najťažšie. Bol to náročný maratón, ale som spokojný," povedal Urban.

Medzi ženami sa radovala obhajkyňa prvenstva Lilian Koechová z Kene v rekorde pretekov 2:45:30 h. Doterajšie maximum Maďarky Földingovej-Nagyovej (tentoraz až štvrtá) zlepšila o úctyhodných 4:51 min. Dvadsaťštyriročná Keňanka dostala za prvenstvo a rekord podujatia 1200 eur. Druhá bola Ida Kovácsová z Maďarska (2:46:18) a tretia Poľka Renata Kalinská (2:46:41). "Som spokojná, keďže sa mi podarilo zlepšiť rekord pretekov. Trať bola iná ako pred rokom, bol to stredne ťažký maratón. O rok sa pokúsim o víťazný hetrik," uviedla Koechová, ktorá si v Bratislave zlepšila osobný rekord 2:50:09. Trojnásobná majsterka Slovenska Ingrid Petnuchová obsadila 6. priečku za 2:56:56 h. "Cieľ bežať pod tri hodiny som splnila. Na jeseň by som chcela byť rýchlejšia," povedala 35-ročná učiteľka z Bardejova Petnuchová.

Polmaratónske súťaže ovládli kenskí vytrvalci. V kategórii mužov obhájil prvenstvo Hosea Tuei v novom traťovom rekorde 1:03:45 h. Doterajšie maximum zlepšil o 37 sekúnd.
"Bolo to ľahšie ako vlani. Nová trať je výborná, o rok by som sa chcel pokúsiť získať prvenstvo aj do tretice,"
uviedol Tuei. Zo žien bola najrýchlejšia Lucy Wambuiová-Murigiová, ktorá tiež výrazne zlepšila rekord podujatia, a to o 2:41 min na 1:11:51. "Pred týždňom som si zabehla osobný rekord a teraz som ho o 5 sekúnd ešte vylepšila, z čoho sa teším," uviedla Wambuiová-Murigiová.
Zo Slovákov dosiahli v polmaratóne najlepšie výsledky Imrich Pástor, ktorý finišoval piaty (1:08:35), a Janka Zatlúkalová, ktorú klasifikovali na štvrtej priečke.

"Nebežalo sa mi príliš dobre. Pre mňa to je súčasťou prípravy na jesenný košický maratón, kde by som chcel bežať prvýkrát pod 2:20 h,"
uviedol Pástor.

"Priblížila som sa k osobnému rekordu. Nečakala som tento čas, keďže som mala v príprave zdravotné problémy. Ak by som tušila, že tesne predo mnou je Maďarka Anikó Kálovicsová, ktorá skončila tretia, tak by som skúsila ešte zrýchliť,"
hovorila v cieli Zatlúkalová.

Vo všetkých súťažiach sa dovedna predstavilo 6513 bežcov. Ambasádor podujatia Dominik Hrbatý napokon po prvom úseku štafety pokračoval v polmaratóne a zvládol ho v čase približne 1:27 - 1:28 h. "Bol to môj prvý polmaratón v živote, bežalo sa mi skvele. Možno o dva roky zvládnem aj môj prvý maratón. Bežal som spoločne s Marcelom Mataninom, po pätnástom kilometri sme to poriadne rozbalili," uviedol Dominik Hrbatý.

Výsledky:

Maratón:
   Muži: 1. Ashenafi Erkolo (Et.) 2:22:09 h, 2. Edwin Kibowen (Keňa) 2:22:17, 3. Kamil Poczwardowski 2:22:38, 4. Bogdan Dziuba (obaja Poľ.) 2:22:47, 5. Viktor Starodubcev (Ukr.) 2:24:35, 6. Mikolaj Anoško (Bielor.) 2:27:30, 7. Zakis Raivis (Lot.) 2:29:18, 8. Jaroslaw Janicki (Poľ.) 2:29:28, 9. Attila Hegyaljai (Maď.) 2:29:57, 10. Tomasz Jasiňski (Poľ.) 2:30:58, 11. Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) 2:31:36.

Ženy: 1. Lilian Koechová (Keňa) 2:45:30 h - rekord pretekov, 2. Ida Kovácsová (Maď.) 2:46:18, 3. Renata Kalinská (Poľ.) 2:46:41, 4. Judita Földingová-Nagyová (Maď.) 2:51:40, 5. Katalin Farkasová (Maď.) 2:51:44, 6. Ingrid Petnuchová (ŠK Partizán Bardejov) 2:56:56.

Polmaratón:
   Muži: 1. Hosea Tuei 1:03:45 h - rekord pretekov, 2. Joel Maina Mwangi 1:03:50, 3. Richard Kiprono Bett (všetci Keňa) 1:04:09, 4. Jurij Vinogradov (Rus.) 1:08:31, 5. Imrich Pástor (Obal Servis Košice) 1:08:35, 6. Aron Kis (Maď.) 1:10:11, 7. Michael Mustaniemi (Švéd.) 1:11:24, 8. Ondrej Puškár (IBM Slovensko) 1:12:04.

Ženy: 1. Lucy Wambuiová-Murigiová 1:11:51 h - rekord pretekov, 2. Nancy Koechová (obe Keňa) 1:12:42, 3. Anikó Kálovicsová (Maď.) 1:16:59, 4. Janka Zatlúkalová (Spartak Dubnica) 1:17:20, 5. Anna Celinská (Poľ.) 1:21:17, 6. Katarína Pokorná (Slávia STU Bratislava) 1:26:32, 7. Alena Pochybová (Kysucké Nové Mesto) 1:29:02, 8. Zsanett Móczóvá (Maď.) 1:30:36.

Štafety: 1. Behame.sk 1:08:32 h, 2. P´art of Heart with Trio 1:10:24, 3. Behame.sk II 1:13:30, 4. AMK Nové Zámky 1:16:38, 5. Runforrun.sk 1:21:59, 6. Lafko 1:22:26, ... 10. Webnoviny.sk Sport Team - Pašuth Family 1:29:13.

In-line:
   Muži: 1. Mathieu Grandgirad 29:35, 2. Jacob Ulreich (Rak.) 31:18, 3. Nejč Mavšar (Slovin.) 31:19, 4. Jakub Leščinský (CSRC Košice) 31:21.

Ženy: 1. Renáta Karabová (IDEEprint World Skate Team) 31:32, 2. Barbara Bakošová (inlineBSSS.sk) 31:37, 3. Eva Šodková (ČR) 32:36.
27.3.2011   /   Cestné behy   /   SITA   /    Foto: Za fotky ďakujeme študentovi VŠMU/ kam.tvorba a fotografia Dominikovi Seppovi