Čo sa udialo na maratóne v Košiciach pred 60 rokmi: Dva súboje Kantorka s Edelenom

Iba tri týždne pred štartom maratónu v Košiciach sa v Belehrade skončili atletické majstrovstvá Európy čo znamenalo, že zostaviť kvalitnú štartovú listinu bolo v roku 1962 o niečo zložitejšie.
Jej najväčšou ozdobou sa stali domáci Pavel Kantorek a Američan Leonard "Buddy" Edelen, ktorí sa napokon na konci roka ocitli vďaka skvelým časom, dosiahnutým pri ich ďalšom súboji v japonskej Fukuoke, v najlepšej svetovej desiatke.

Kým zaznel v Košiciach štartový výstrel popýšili sa organizátori hneď dvoma zaujímavými novinkami. Televízia pripravovala vôbec prvý priamy prenos z týchto pretekov a na svete bola i maratónska znelka. Poznáme a počúvame ju dodnes a tí zasvätenejší vedia, že jej autorom je významný skladateľ, dirigent a hudobný dramaturg Štefan Ladižinský.
Priebeh pretekov, ktorých tón udávali zahraniční bežci spoločne s domácim Kantorkom, ovplyvnil podľa záznamov silný vietor. Ten vyčerpával najme Edelena, ktorý strávil na špici snáď najviac času.

To mohlo byť dôvodom, že v záverečných metroch tesne podľahol finišu Pavla Kantorka, ktorý si tak pripísal druhé z celkovo troch prvenstiev v Košiciach. Obaja si svoj duel v decembri toho istého roku zopakovali vo Fukuoke a úlohy sa vymenili. Edelen časom 2:18:56 vyhral nad československým bežcom o 6 desatín sekundy.

6.5.2022   /   Cestné behy   /   Autor: BK   /    Foto: Maratónsky klub Košice – archív