Majstrami Slovenska v behu do vrchu sa stali Staník a Pejpková

Majstrami Slovenska v behu do vrchu na 8,52 km dlhej trati s prevýšením 591 metrov z obce Pruské do rekreačného strediska na Vršatci sa stali mladík Michal Staník z BK Lysá pod Makytou a skúsená Katarína Pejpková z TJ Obal servis Košice.
Obaja triumfovali v 39. ročníku Horského krosu Pruské – Vršatec, ktorý bol aj slovenským šampionátom a zároveň 8. kolom Bežeckého pohára SAZ.

Staník, zverenec Jána Križáka, časom 38:57 min získal svoj prvý seniorský titul s 25-sekundovým náskokom pred obhajcom Marekom Hladíkom z BMSC Bratislava (vybojoval si 24. medailu z M-SR, bilancia 5 – 11 – 8). Tretí – rovnako ako vlani na šampionátoch v krose vytrvalcov, polmaratóne i maratóne, dobehol Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava) s odstupom 47 sekúnd. Pre vlaňajšieho vicemajstra SR a tohtoročného slovenského šampióna na 10 000 m Radovana Tomečeka (Slávia STU Bratislava) ostalo štvrté miesto, majster SR 2020 v behu do vrchu Dávid Žigo skončil piaty.
Slovenský juniorský rekordér v cestnom behu na 10 km Staník nadviazal na svoje „vrchárske“ úspechy v juniorskej kategórii, keď v nej v predošlých dvoch rokoch získal majstrovský titul.

“Bežalo sa mi veľmi dobre, začal som v skupine s ostatnými chalanmi, no postupne sa to potrhalo. Rado Tomeček bežal prvý, ja hneď za ním a kúsok za nami Marek a Matúš. Pred 7. kilometrom som odbehol Radovi a vďaka Bohu sa mi podarilo udržať si prvú pozíciu až do cieľa,” opisoval preteky Michal Staník. “Víťazstvo ma trochu prekvapilo. Otec a aj tréner mi síce vraveli, že som na tom dobre a vidia šancu na titul, ale ja som až tak veľké očakávania nemal. Napokon som však rád, že titul, prvý seniorský, je môj.”

Dvojnásobná maratónska olympionička Pejpková (za slobodna Berešová), v roku 2006 v tureckej Burse aj juniorská majsterka sveta v behu do vrchu, zdolala obhajkyňu titulu Luciu Pelikánovú z banskobystrickej Dukly úplne jednoznačne (44:30 – 48:30). Pelikánová síce nevyužila šancu na zlatý hetrik, keďže zvíťazila vlani i predvlani, ale vďaka druhej priečke si upevnila pozíciu líderky BP SAZ 2022. Bronz si vybojovala lekárka Patrícia Puklová (predtým Gánovská) z AO Vysoké Tatry (50:49).

“Na pretekoch v Pruskom to bola moja premiéra. Myslím si, že sme sa s trénerom rozhodli správne pre tento štart. Bežala som opatrne, keďže presný profil trate som nepoznala. Celé preteky som napokon odbehla bez problémov. Niektoré stúpania boli dosť náročné, ale našli sa aj úseky, mierne klesania a rovinky, kde sa dalo trošku oddýchnuť. Pre mňa boli tieto preteky príjemným spestrením, keďže v behu do vrchu som nesúťažila už pekných pár rokov. Víťazstvo so štvorminútovým náskokom pred Luckou Pelikánovou bolo pre mňa príjemným prekvapením,” hodnotila Katarína Pejpková.

Zaujímavosť: Katka Pejpková si vybojovala slovenský titul len 14 mesiacov po narodení dcérky Zojky. Tridsaťštyriročná zverenka Gabriela Valisku je jediná Slovenka v histórii, ktorá bežala maratón na dvoch olympiádach (Londýn 2012, Rio de Janeiro 2016). Na MS 2015 v Pekingu skončila v maratóne v silnej konkurencii Afričaniek 22., ale piata z Európaniek.

Juniorské tituly získali Adam Krajč z Dukly (42:05) a Nikola Kocianová z dubnického Spartaka (54:41).

“V kvalitnej konkurencii mužov prekvapivo zvíťazil vekom najmladší Michal Staník . Osobne som veril, že po kvalitných výkonoch na dráhe a vydarenej letnej príprave by mohol prekvapiť – a tak sa aj stalo. Michal zdolal Mareka Hladíka v priamom súboji a bežal aj rýchlejšie ako Marek v roku 2021. U žien potvrdila svoje kvality a postupný návrat do formy Katka Pejpková. Už na aprílových majstrovstvách Slovenska v behu na 10 000 m pod 37 minút naznačila, že po materskej pauze nezabudla behať. Verím, že v jesennej časti sezóny by sme sa vo vhodne rozbehnutých pretekoch a ochote spolupracovať, mohli u viacerých našich popredných bežcov dočkať kvalitných osobných rekordov na rôznych tratiach,” dodal šéftréner SAZ pre dlhé behy mimo oválu Pavel Kováč.

FAKTY Z PRUSKÉHO

Muži (8,52 km, prevýšenie 591 m): 1. Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) 38:57 min, 2. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 39:22, 3. Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava) 39:44. Ženy (8,52 km, prevýšenie 591 m): 1. Katarína Pejpková (TJ Obal servis Košice) 44:30, 2. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 48:30, 3. Patrícia Puklová (AO Vysoké Tatry) 50:49.

15.8.2022   /   Bleskovky   /   Autor: SAZ   /    Foto: SAZ