Čo sa udialo na MMM v Košiciach pred tridsiatimi rokmi? Pałczyńský vyhral ako prvý Poliak v histórii

Pri pohľade do záznamov z roku 1992 vidíme okrem iného aj snahu organizátorov hľadať tú správnu podobu mestského okruhu. Po opustení trate do Sene sa na ňom v tomto roku súťažilo po štvrtýkrát.
Priestor štartu a cieľa síce zostal na Námestí Maratónu mieru, no na mape trate sa objavili i nové ulice, medzi nimi napríklad i Tolstého, či Obrancov mieru. Treba povedať, že iba pre tento jeden rok. O dvanásť mesiacov už bolo opäť všetko inak, keď sa trať, aj zaradením parku Anička, už začala podobať tej dnešnej.

Okrem starostí s traťou nemohol organizátorov vtedy tešiť ani stagnujúci či dokonca až klesajúci počet účastníkov. Dôvody boli rôzne. Celospoločenské zmeny zasiahli i do ustálených zvyklostí ľudí venujúcich sa rekreačnému športu. Našťastie sa po čase koleso záujmu opäť výrazne pootočilo. A ešte jedna zmena bola na obzore. Maratón v roku 1992 sa mal, ak si odmyslíme nešťastné obdobie II. svetovej vojny, poslednýkrát konať na území Československa. O necelé tri mesiace totižto vznikla samostatná Slovenská republika.
Do čela štartového poľa, v ktorom bolo napokon v cieli klasifikovaných 440 mužov a 16 žien, hľadali organizátori elitných pretekárov po celom svete. Jednotku na tričko pripli, ako bolo napokon vždy zvykom, obhajcovi prvenstva, domácemu Bukovjanovi a za ním zoradili plejádu bežcov z Beneluxu, Poľska, Talianska, Veľkej Británie, Ruska, Ukrajiny a i z dvoch afrických krajín, Kene a Zimbabwe.

Počtom, no i kvalitou výraznejšie zaostávalo ženské bežecké pole. Zložené bolo z domácich, ruských či ukrajinských bežkýň a jasnejšiu favoritku nemalo. Na najvyšší stupienok sa trocha nečakane postavila Dana Hajná z moravskej Kopřivnice. A bol to napokon nesporne najvydarenejší z jej celkovo jedenástich štartov v Košiciach. Ten prvý si ako 21-ročná pripísala na svoje konto už v roku 1985.
Preteky mužov dopadli tiež zčasti prekvapujúco. Najostrieľanejší Eddy Helleybuck z Belgicka sa musel uspokojiť až s piatym miestom a potom ani nik ďalší nestačil na Poliaka Wiesława Pałczyńského. Ten sa síce nepriblížil k svojmu osobnému rekordu z jarného maratónu v Paríži, no bežecké pole jasne ovládol a s viac než minútovým náskokom tu zvíťazil ako vôbec prvý Poliak v histórii. Jeho príchod do Košíc znamenal aj návrat Henryka Paskala. Ten sa ešte ako bežec na MMM predstavil v roku 1980, aby sa od roku 1992 do Košíc opakovane vracal ako manažér svojich pretekárov, ktorým sa tu až na výnimky vcelku vždy darilo.

Výsledky Medzinárodný maratón mieru, 4. október 1992 / muži a ženy

Muži: 1. Wiesław Pałczyński (POL) 2:16:24, 2. Michel De Maat (NED) 2:17:27, 3. James Gombedza (ZIM) 2:18:08,  Ženy: 1. Dana Hajná (TCH) 2:43:27, 2. Anna Usovová (UKR) 2:45:02, 3. Lýdia Čulanovo (RUS) 2:47:23
4.8.2022   /   Ostatné   /   Autor: bk   /    Foto: Maratónsky klub Košice – archív