Vytrvalostné preteky žien v Anterselve pre Francúzku Braisazovú-Bouchetovú, P. Fialková šestnásta

Francúzka Justine Braisazová-Bouchetová sa v talianskej Anterselve stala víťazkou piatkových vytrvalostných pretekov žien na 15 km vo Svetovom pohári.
BRATISLAVA 21. januára - Dvadsaťpäťročná francúzska biatlonistka sa na najvyššiu priečku v SP dostala tretíkrát v kariére, v minulosti raz uspela vo vytrvalostných pretekoch a raz v pretekoch s hromadným štartom. V piatok z dvadsiatich výstrelov minula iba raz a o 51,1 s zdolala krajanku Juliu Simonovú, tretia skončila Švédka Mona Brorssonová s mankom 1:37,2 na víťazku. Simonová aj Brorssonová sa na strelnici pomýlili dvakrát.
Češka Markéta Davidová síce minula až trikrát a obsadila 6. priečku, keďže však v závere novembra 2021 ovládla vytrvalostné preteky vo švédskom Östersunde a v programe SP v tejto sezóne už nie sú naplánované žiadne ďalšie preteky tejto kategórie, stala sa víťazkou hodnotenia disciplíny pred Rakúšankou Lisou Theresou Hauserovou, ktorá v piatok skončila deviata. Zaujímavosťou piatkových pretekov je, že ani jedna z 96 pretekárok nepredviedla čistú streľbu. V piatok v Anterselve chýbalo na štarte niekoľko popredných biatlonistiek vrátane sestier Elviry a Hanny Öbergových či líderky celkového poradia SP Marte Olsbuovej Röiselandovej z Nórska.

Na štarte piatkových pretekov boli aj tri Slovenky. Najviac sa darilo Paulíne Fialkovej, ktorá skončila šestnásta a dosiahla najlepšie umiestnenie v tejto sezóne, doteraz ním bola 20. priečka zo stíhačky v rakúskom Hochfilzene. Všetky tri Slovenky minuli po dva terče už na prvej položke, sestry Paulína a Ivona Fialkové pridali tretiu chybu na druhej položke, kým Henrieta Horvátová tam sklopila všetkých päť terčov. V ďalšom priebehu už Paulína Fialková neminula ani raz a vo výsledkovej listine sa napokon vyšplhala až do druhej desiatky, na víťazku v konečnom súčte stratila 3:42,8 min.

Ivona Fialková síce na tretej streľbe neminula ani raz, no na štvrtej nevybielila dva terče. S piatimi chybami nemohla pomýšľať na bodované umiestnenie a napokon obsadila 51. pozíciu. Henrieta Horvátová pri tretej streľbe minula raz pri štvrtej bola bezchybná, v porovnaní s najlepšími však jej bežecká časť nie je tak kvalitná a napokon ju klasifikovali na 75. stupienku. Jej maximom v SP tak zostáva 52. post z vytrvalostných pretekov práve z Anterselvy v predchádzajúcom ročníku.

Počas víkendu sú v Anterselve na programe preteky s hromadným štartom - v sobotu muži absolvujú 15 km a v nedeľu ženy 12,5 km.
21.1.2022   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP