MS: Nórky obhájili titul, Sanitra dostal k šesťdesiatke bronz, Slovenky museli preč z trate

Majstrovstvá sveta v biatlone v Pokljuke (Slovin.) - štafeta žien na 4x 6 km
BRATISLAVA 20. februára - Štafeta žien na 4x 6 km sa na majstrovstvách sveta v biatlone v slovinskej Pokljuke stala korisťou obhajkýň titulu z Nórska. Favorizované kvarteto v zložení Ingrid Landmark Tandrevoldová, Tiril Eckhoffová, Ida Lienová a Marte Olsbuová Röiselandová triumfovalo s náskokom 8,8 s pred Nemkami a 9,2 s pred Ukrajinkami. Nemka Franziska Preussová zdolala v tesnom finiši ukrajinskú veteránku Olenu Pidgrušnú, ktorá mala pár metrov pred cieľom striebro na dosah. Ukrajinky aj tak obhájili bronzové medaily spred roka z talianskej Anterselvy a dvojnásobne potešili svojho slovenského trénera Juraja Sanitru. Dali mu medailový darček k piatkovej šesťdesiatke.

Slovenské reprezentantky v zložení Ivona Fialková, Paulína Fialková, Henrieta Horvátová, Veronika Machyniaková skončili na 21. mieste a podľa predpokladov na výraznejší výsledok nemali nárok. Finišmanku Veroniku Machyniakovú v poslednom stúpaní pred cieľom dobehla nórska líderka Olsbuová Röiselandová a Slovenka musela zísť z trate. Pred rokom na MS v Anterselve skončili slovenské reprezentantky na 17. mieste, vtedy ešte namiesto Henriety Horvátovej bola členkou štafety Terézia Poliaková.
Sobotňajšie zlato zo štafety z Pokljuky malo špeciálnu príchuť pre Olsbuovú Röiselandovú. Skvelá Nórka získala jedenástu zlatú medailu v súčte svojich účastí na svetových šampionátoch, čím sa zaradila na druhé miesto historického poradia za Nemku Magdalenu Neunerovú s 12 zlatými.

Slovenky prišli o nádej na prípadný lepší výsledok už po úvodnej časti pretekov, keď Ivona Fialková musela po streľbe v stoji na dve trestné kolá a stratila kontakt s najlepšími. Staršej sestre Paulíne odovzdala na 20. mieste s vyše dvojminútovou stratou na vedúce Talianky. P. Fialková rovnako ako jej sestra nezvládla druhú streľbu v stoji a pridala ďalšie trestné kolo k siedmim dobíjaniam. Horvátovej na treťom úseku odovzdala na 20. priečke s časovým mankom 3:14,6 min za líderkami z Nórska. "Snažila som sa čo najviac dobehnúť na trati z toho, čo stratila Ivka, keď krúžila.. 'Stojka' bola risk a ten nevyšiel," uviedla Paulína Fialková pre RTVS. Neviem, či je namieste niečo hodnotiť čo sa týka výkonov na týchto majstrovstvách sveta. Je to zlé, ale vzhľadom na to, čím som si prešla v predchádzajúcich mesiacoch, potešilo ma aspoň 13. miesto v šprinte. V momente, keď som dostala COVID-19, vravela som si, že dôležitá bude až tá ďalšia olympijská sezóna a túto sa budem snažiť už len nejako dokončiť," doplnila P. Fialková sebakriticky na svoju adresu.

Na treťom úseku bežala za Nórsko Ida Lienová, ktorú na záverečných 6 km nahradila Marte Olsbuová Röiselandová. Senzačné tretie miesto na poslednej odovzdávke patrilo s odstupom 9,9 s Poľkám, ktoré zaostával iba o necelú sekundu za Bieloruskami. Horvátová odovzdala V. Machyniakovej len s troma dobíjaniami na strelnici, čo z nej urobilo najlepšiu slovenskú strelkyňu soboty. Zároveň sa na 21. mieste tesne vyhla stiahnutiu z trate, lebo ďalšie štafety za Slovenkami už nepokračovali. Machyniaková sa však napokon musela vyrovnať s predčasným koncom. V záverečnom stúpaní ju dobehla nórska líderka a musela zastaviť a odstúpiť.

20.2.2021   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP