Johannes Thingnes Bö ovládol aj piaty šprint v tejto sezóne, Šima obsadil 69. priečku

Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö si v piatok upevnil pozíciu lídra celkového hodnotenia Svetového pohára.
BRATISLAVA 20. januára - V talianskej Anterselve s prehľadom ovládol rýchlostné preteky na 10 km napriek tomu, že na strelnici spravil jedu chybu. V konečnom účtovaní zvíťazil o 31,4 sekundy pred Švédom Martinom Ponsiluomom, ktorý tiež nesklopil jeden terčík. Tretí finišoval ďalší nórsky reprezentant Sturla Holm Lägreid, ktorý síce na strelnici nezaváhal, ale bežecky bol na tom horšie ako jeho krajan a v cieli mal stratu 37,3 sekundy.

Johannes Thingnes Bö je tiež jasným lídrom hodnotenia šprintu, v tejto sezóne ešte nenašiel v rýchlostných pretekoch premožiteľa. Po piatich pretekoch má na svojom konte plný počet 450 bodov, druhý je Lägreid a stráca už 120 bodov. V SP sa v tejto sezóne uskutočnia už len dva šprinty - v českom Novom Meste na Morave a nórskom Osle-Holmenkollene - v hre je ešte 180 bodov. V celkovom poradí vedie J.T. Bö pred Lägreidom o 204 bodov. Johannes Thingnes Bö v tomto ročníku v trinástich individuálnych pretekoch dosiahol už desať triumfov, raz zvíťazili aj jeho krajania Johannes Dale, Sturla Holm Lägreid a raz aj Švéd Martin Ponsiluoma.

Nór v piatok dosiahol už 64. individuálny triumf v SP, z nich viac ako polovicu (33) získal v rýchlostných pretekoch. V historických rebríčkoch je na čele legendárny Ole Einar Björndalen s 95 prvenstvami, druhá pozícii patrí Francúzovi Martinovi Fourcadovi (83).

Želiezko v ohni malo v piatok aj Slovensko. Jediný zástupca spod Tatier bol Michal Šima a ten výrazne zaostal za najlepšími. V oboch streleckých položkách raz minul a ani po bežeckej stránke neoslnil, stačilo mu to na 69. priečku s mankom 3:09,5 min na víťaza. Šima tak nielen nebodoval, ale nedostal sa ani do sobotňajších stíhacích pretekov určených pre najlepšiu šesťdesiatku. V aktuálnej sezóne je maximom Šimu 28. priečka z rýchlostných pretekov vo fínskom Kontiolahti v úvode decembra 2022.
20.1.2023   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP