Francúzsky kráľ tvrdí, že misia je splnená. Nastal čas odovzdať viac ľuďom, ktorí mi doteraz pomáhali, vraví Fourcade

Martin Fourcade ohlásil definitívnu rozlúčku, iba legendárny Björndalen bol úspešnejší
BRATISLAVA 14. marca - Chcel sa rozlúčiť už po zimných olympijských hrách v Pjongčangu, ale nápor adrenalínu zo súťaženia bol ešte istý čas silnejší ako jeho hlava. Prešli ďalšie dva roky a Martin Fourcade má o svojej budúcnosti jasno. Už sa určite nebude spájať s naháňaním čo najlepších časov v bielej stope v kombinácii s vybielenými terčíkmi na strelnici. Francúzsky kráľ biatlonu ohlásil svoju rozlúčku prostredníctvom sociálnej siete ešte pred sobotňajším vyvrcholením Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti.

"Nastal čas na rozlúčku, už to naozaj tak cítim. Nastal čas odovzdať viac ľuďom, ktorí mi doteraz nezištne pomáhali a posúvali ma vpred. Za dvadsať rokov v biatlone som sa dozvedel, že vzťahy sú kľúčová súčasť toho, kým sme. Chcem sa poďakovať najmä mojej rodine na čele s manželkou a dcérami za ich obete a lásku," napísal Martin Fourcade na súťažnú rozlúčku.
Tridsaťjedenročný Martin Fourcade bol v ostatnom desaťročí synonymom biatlonového úspechu. V rokoch 2012 - 2017 nik iný nezískal veľký glóbus za celkový triumf vo Svetovom pohári. Celkovo ich nazbieral sedem a pridal aj ďalších dvadsaťpäť malých glóbusov za triumfy v jednotlivých disciplínach. V rokoch 2010 - 2020 vybojoval na majstrovstvách sveta spolu 28 medailí, vrátane trinástich zlatých. Celkovo päťkrát sa stal olympijských víťazom, suverénny bol najmä na ZOH 2018 v Pjongčangu, kde mu zavesili na krk tri zlaté medaily. Vo Svetovom pohári dosiahol 97 víťazstiev, z toho 82 v individuálnych disciplínach. Dovedna nazbieral 184 pódiových umiestnení.
Historické biatlonové tabuľky pripomínajú, že iba Ole-Einar Björndalen bol úspešnejší ako mladší z bratov Fourcadovcov. Fenomenálny Nór sa stal osemkrát olympijským víťazom a pod piatimi farebnými kruhmi vybojoval dovedna 13 medailí. Na majstrovstvách sveta získal 45 medailí, z toho 20 zlatých. Vo Svetovom pohári sa tešil z najvyššieho pódiového stupňa celkovo 94-krát.

Martin Fourcade začal s behom na lyžiach ako 6-ročný. Ďalších sedem rokov trvalo, kým svoju pozornosť upriamil na biatlon. Šiel v stopách staršieho brata Simona, neskôr účastníka troch zimných olympijských hier. Čoskoro sa ukázalo, že Martin Simona zatieni svojimi výsledkami. Mladší z Fourcadovcov založil svoje úspechy na mimoriadne vysokej úspešnosti streľby, neskôr k tomu pridal aj vysokú rýchlosť na strelnici aj bielej stope. Túto jeho metódu neskôr kopírovali viacerí jeho súperi. Svetovému biatlonu kraľoval mimoriadne dlho a najväčší konkurenti na čele s Nórmi, Nemcami či Rusmi sa len sčasti dokázali priblížiť jeho úspechom.

Keď vlani M. Fourcade skončil v celkovom poradí SP až na 12. mieste a ani v jednej disciplíne sa nedostal na medailové pozície, opäť reálne zvažoval koniec. Chcel si však ešte vylepšiť bilanciu na majstrovstvách sveta a nedávno v Anterselve sa mu to aj podarilo. Zlatú medailu vybojoval vo vytrvalostných pretekoch a bol aj súčasťou víťaznej štafety Francúzska v pretekoch mužov. K tomu pridal aj bronz v šprinte. A momentálne stále útočí aj na celkový triumf vo Svetovom pohári. Pred sobotňajšími poslednými pretekmi vo fínskom Kontiolahti (finále v nórskom Osle stopol koronavírus) má náskok 10 bodov pred Nórom Johannesom Thingnesom Böom.

"Minulý rok nebol úspešný, ale všetky turbulencie, ktoré som prekonal, ma opäť posunuli dopredu. Prešiel som si konceptom odolnosti a minulý mesiac som získal dva krásne tituly na majstrovstvách sveta. Vážim si najmä ten, ktorý som dosiahol s francúzskym tímom - Émilienom, Quentinom, Fabienom, Antoninom a Simonom. Tí všetci tu boli so mnou a ďalej budú pokračovať v mojich stopách. Práve vtedy som si uvedomil, že spoločne prežité chvíle šťastia z víťazstva sú to najkrajšie, čo som mohol na záver dostať. Moja misia je splnená bez ohľadu na konečný výsledok vo Svetovom pohári," zakončil M. Fourcade na svojej facebookovej prezentácii.
14.3.2020   /   Biatlon   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP