VIDEO: Rezort obrany si 11. november pripomenul tradičným Behom na počesť vojnových veteránov

VIDEO: Rezort obrany si 11. november pripomenul tradičným Behom na počesť vojnových veteránov
Rezort obrany a široká verejnosť si dnes 11. novembra pripomenuli Deň vojnových veteránov tradičným Behom na počesť vojnových veteránov. 
BRATISLAVA 11. novembra - Ten sa začal symbolicky o 11:11, a teda v čase, keď zaznela posledná salva pri podpise prímeria v roku 1918 v Compiègne vo Francúzsku, ktorým sa skončila prvá svetová vojna. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva obrany (MO) SR s tým, že dnes si pripomíname 105. výročie skončenia prvej svetovej vojny. Súčasne je tento deň aj Medzinárodným dňom vojnových veteránov, ktorého symbolom je červený mak, ktorý vzdáva úctu všetkým bojujúcim za slobodu národov a nadčasové hodnoty.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/20231111-hw-b42101a7-4586-46ae-b14e-e5ebfb0ef9ec
Na tohtoročnom behu (5,35 km/Garmin) sa zúčastnilo 200 bežcov vrátane vojakov v plnej poľnej, kadetov Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika, reprezentantov Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica či príslušníkov Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO v SR. Bežci tak vzdali hold hrdinom boja za slobodu. Rezort obrany si uctil pamiatku obetí vojen aj pietnou spomienkou na vojnovom cintoríne v bratislavskej Petržalke. „Hrdinom, ktorí v boji za ideály slobody a demokracie položili to najcennejšie, patrí večná sláva, česť a všetka naša úcta. Ich odkaz tu bude žiť naveky, nikdy im to nezabudneme,“ uviedol minister obrany Robert Kaliňák.

Rezort obrany súčasne informoval, že aktuálne eviduje 8 970 žijúcich vojnových veteránov, ktorí sa zúčastnili druhej svetovej vojny a takzvaných novodobých vojnových veteránov. Osemnásť z nich sa zúčastnilo bojov druhej svetovej vojny. Od roku 2004 rezort obrany priznal postavenie vojnového veterána celkovo 10 542 osobám.

Kompletné výsledky
11.11.2023   /   Cestné behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: MOSR / VIDEO: TA3

Ďalšie články