VIDEO: Maratón v Košiciach je vypredaný! Prihlásených je vyše 9000 bežcov, z toho 3300 žien

VIDEO: Maratón v Košiciach je vypredaný! Prihlásených je vyše 9000 bežcov, z toho 3300 žien
Tri týždne pred štartom museli organizátori zastaviť registráciu.
V pondelok 12. septembra ohlásil automatizovaný registračný systém dosiahnutie tzv. stop stavu, ktorý bol nastavený na 9 000 prihlásených bežcov vo všetkých kategóriách. To okrem iného znamenalo, že po najťažšom covidovom roku 2020, keď bolo pole bežcov absolútne okresané a po vlaňajšom už predsa len optimistickejšom nádychu, prichádza v súvislosti s MMM k ďalšiemu pozitívnemu posunu. Ten je vyjadrený v približne 30% medziročnom náraste počtu účastníkov, pričom v štartovom poli je zastúpených aktuálne 59 krajín. 

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.ta3.com/embed/20220913-hw-285facf5-b1c6-43ed-bb28-86f762a62071
Celý maratón chce absolvovať 1686 vytrvalcov. Najväčší záujem je už tradične o polmaratón (4023) a Family Run (1940), o štafetu prejavilo záujem 1160 bežcov. Tohtoročný MMM je výnimočný aj počtom žien na štarte. Kým pred dvadsiatimi rokmi ich bežalo len dvadsať, momentálne organizátori evidujú záujem 3300 bežkýň. V doplnkových behoch dosahuje pomer žien na štarte až päťdesiat percent.V období, keď síce svetové štatistické prehľady hovoria o postupnom návrate bežcov na ich súťaže, no nie v takej prudkej krivke, je tento výsledok pre všetkých organizátorov v Košiciach mimoriadne povzbudivý. 
S viacerými novinkami 

Samotný program MMM sa napĺňa osvedčenými formátmi, pričom treba zmieniť, že niektoré z nich dostanú výrazne novú a rozšírenú podobu. Popri opäť rastúcom Expe MMM to bude i NN Hudobný maratón, ktorý prinesie na trať ešte viac pódií s hudbou než tomu bolo doteraz. 

Organizátori sa však zamerali i na viaceré technické inovácie a zmeny tak, aby si ich otestovali pred blížiacimi sa jubileami v rokoch 2023 a 2024. Výrazne sa stavebne i dizajnovo zmení samotný priestor štartu a cieľa, pribudne nová warm-up zóna i viac meraných medzičasov na trati, aby diváci, novinári i samotní užívatelia mobilnej aplikácie MMM mali k dispozícii viac online dát z priebehu pretekov. A nové budú i ocenenia pre najlepších bežcov na Medzinárodnom maratóne mieru. Tí sú, okrem neodmysliteľných finančných odmien, poctení i pamätnými trofejami, ktorých podoba sa od roku 2022 mení. 

O celkové víťazstvo i o slovenské tituly 

Medzinárodný maratón mieru bol na základe splnených kritérií pre rok 2022 zaradený do kalendára World Athletics v kategórii Elite Label Race. To súčasne znamená, že vyšší ranking bol prisúdený len tzv. platinovým maratónom, a také sú v tomto roku v Európe iba štyri – v Berlíne, Londýne, 3 Amsterdame a Valencii. Toto prestížne postavenie prináša Košiciam i viacero záväzkov z pohľadu celkovej organizácie pretekov, no tiež vo vzťahu k podmienkam a kritériám voči elitným atlétom. K tomu, aby sa všetky očakávania podarilo naplniť, môže prispieť i pokračujúca spolupráca so skupinou NN Running Team. Bežci tohto tímu, ktorý má vo svojom strede i legendárneho Eliuda Kipchogeho, zaznamenali v jarnej časti sezóny viacero pozoruhodných výsledkov a niektorí z nich sa objavia na jeseň aj v Košiciach. 

„Mená favoritov postupne pribúdajú, doťahujeme posledné detaily a sme radi, že dnes medzi prvými môžeme potvrdiť štart oboch obhajcov prvenstva. V prípade Reubena Keria pôjde dokonca už o jeho štvrté vystúpenie v Košiciach. Dve z troch predchádzajúcich premenil na víťazstvá, v roku 2018 tu skončil na 4. mieste. Tento bežec zo skupiny známeho manažéra Frederika Rosu potvrdzuje veľmi stabilnú výkonnosť a v prípade jeho ďalšieho triumfu by sa už dotiahol na legendárneho Pavla Kantorka, ktorému patria v Košiciach celkovo tri prvenstvá. A aj Ayantu Kumela nám svojím rozhodnutím vrátiť sa do Košíc urobila radosť. Obhajkyňa titulu medzi ženami si vlani v Košiciach popri novom traťovom rekorde utvorila i svoje osobné maximum, čo bolo zrejme rozhodujúce pre zmenu dresu a prestup do tímu NN,“ povedal K športovým ambíciám blížiaceho sa ročníka Medzinárodného maratónu mieru jeho riaditeľ Branislav Koniar.
Dodajme, že cesta k obhajobe nebude ani u jedného z bežcov ľahká. Podľa dnes známych informácii až šesť ďalších bežcov na štarte bude disponovať výkonmi kvalitnejšími ako sú platné traťové rekordy. Ich mená predstavia organizátori na ďalších tlačových konferenciách 19. a 27. septembra.

Maratón v ústrety stovkám 

I keď je pred nami ešte horúčkovito pripravovaný aktuálny ročník maratónu, nik zo zasvätenejších nepochybuje, že pozornosť budú pútať i tie blížiace sa. A to z viacerých dôvodov. Tie najpodstatnejšie sú spájané s číslicou 100. A nie raz, lež hneď dvakrát. V roku 2023 sa podľa oficiálneho číslovania uskutoční 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru a v roku 2024 uplynie presne 100 rokov od jeho založenia. 

„Kontinuita maratónu v Košiciach je skutočne unikátna a nebola našťastie narušená ani ešte stále rezonujúcou pandémiou posledných rokov. Dôsledne sme tiež zmapovali celé obdobie pred a počas druhej svetovej vojny, a tak môžeme naše číslovanie ročníkov považovať, a to aj vzhľadom na mnohé precedensy spojené s maratónom v Bostone či v ďalších svetových mestách, za plne legitímne. Chceme preto pripraviť dva skvelé po sebe nasledujúce ročníky, i keď sa netajíme, že viac aktivít a udalostí s globálnym presahom pripravujeme na rok 2024, teda na sté výročie založenia maratónu v našom meste. Toto rozhodnutie je podporené i ďalším globálnym míľnikom. Olympijské hry sa v roku 2024 uskutočnia v Paríži, rovnako ako pred 100 rokmi, keď ich navštívili Košičania na čele s Vojtechom Braun Bukovským a domov sa vrátili s nutkavou inšpiráciou vydať sa i vo svojom meste na dlhú maratónsku púť,“ dodal Koniar.

K blížiacim sa jubileám sú postupne pripravované viaceré zaujímavé projekty a aktivity. Organizátori Medzinárodného maratónu mieru sa postupne obracajú na všetky relevantné domáce i svetové autority, aby ich požiadali o podporu a zapojili sa spoločne do tohto významného diania.
13.9.2022   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: Maratónsky klub Košice / Video: TA3

Ďalšie články