VIDEO: Aregawi a Tayeová prekonali v Barcelone svetové rekordy na 5 km

VIDEO: Aregawi a Tayeová prekonali v Barcelone svetové rekordy na 5 km
Etiópski vytrvalci Berihu Aregawi a Ejegayehu Tayeová prekonali v posledný deň roku 2021 pri silvestrovských pretekoch v Barcelone svetové rekordy v behu na päť kilometrov. 
Pre dvadsať jeden ročnú vytrvalkyňu to boli len druhé medzinárodné cestné preteky v kariére. Nakoľko sa jednalo o hromadný štart mužov aj žien, Tayeová sa dokázala potiahnuť s mužmi a využiť ich ako vodičov. V úvode si vytvorila náskok pred Švédkou Meraf Bahtovou a zvíťazila v čase 14:19 min, čím o 24 sekúnd prekonala svetový rekord na 5 km v zmiešaných pretekoch. Treba pripomenúť, že v úvode minulého roka prekonala etiópsky rekord na 3000 m 8:19,52 min a zároveň bola v sezóne 2021 druhou najrýchlejšou ženou sveta na 5000 m.

Tento obsah tretích strán nie je zobrazený, kvôli chýbajúcemu povoleniu cookies tretích strán. V prípade, že chcete toto povolenie udeliť, môžete tak spraviť v nastaveniach cookies

Bez tohto súhlasu si môžete obsah otvoriť v samostatnom okne:
https://www.youtube.com/embed/0WfrRdW3XN8


Šampión Diamantovej ligy na 5000 m využil pomoc vodičov len na úvodnom kilometri, potom už tempo udával sám. Dvadsaťročný Aregawi prebehol cieľovou čiarou v čase 12:49 min, čím prekonal svetový rekord Uganďana Cheptegeiho o dve sekundy.

1.1.2022   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: Bigstock

Ďalšie články