V sobotu sa uskutoční Mattoni České Budějovice Running Festival. Okrem polmaratónu ponúkne aj beh na 5 km

V sobotu sa uskutoční Mattoni České Budějovice Running Festival. Okrem polmaratónu ponúkne aj beh na 5 km
Séria pretekov RunCzech zavíta po Karlových Varoch do Juhočeského kraja. Už 1. júna sa tam koná Mattoni České Budějovice Running Festival 2024. Jeho súčasťou je tradičný polmaratón, ale aj nový beh na 5 km.
„Chceme preteky zatraktívniť a pritiahnuť celé rodiny. Pretekári sa tak teraz môžu okrem polmaratónu, štafiet, rodinného behu, detského behu, postaviť sa aj na štart 5 km behu. Vytvoríme tak celodenný športový a zábavný festival v centre mesta, ktorého súčasťou budú aj stánky športových klubov a crossfitová súťaž,“ načrtol Carlo Capalbo, prezident organizačného výboru RunCzech.
„Bežecký festival je vždy veľká udalosť. Zúčastnila som sa zatiaľ všetkých ročníkov. Vždy išlo o rodinné behy, pretože na polmaratón si netrúfnem. Veľmi som uvítala, že sa začala behať rodinná míľa, ktorá je oproti tým pôvodným trom kilometrov ľahšie zvládnuteľná a môže ju bežať úplne každý," vyhlásila Dagmar Škodová Parmová, primátorka mesta, ktorá odštartuje hlavné preteky. Okrem tradičného polmaratónu, ktorý je ocenený známkou World Athletics Label Road Race, sa premiérovo pobežia aj preteky na 5 kilometrov. Nové poňatie akcie by malo priviesť ešte viac zábavy a nových možností pre pretekárov.

Do podujatia sa významne zapája aj Juhočeská univerzita. „S organizátormi úzko spolupracujeme. Naši študenti sú súčasťou polmaratónu v radoch zdravotníkov, masérov a zároveň sme súčasťou pretekov v kategórii Beh o pohár rektora. Pobeží aj naša štafeta s účasťou prorektora a kvestora, ale aj študenti z nášho nového združenia Push Run pre začínajúcich bežcov,“ oznámil rektor Juhočeskej univerzity Pavel Kozák.

Benefity športu a behu vyzdvihol aj David Vaš, českobudějovický tréner a bežec. V Budějoviciach stál na štarte už v roku 2012 pri prvom polmaratóne, tento rok ho čaká šiesta účasť. „Pobeží aj veľa ľudí z mojej tréningovej skupiny, ktorí sa tešia na nové päťkilometrové preteky. Polmaratón už je ťažší, musíte trénovať, neprepáliť začiatok,“ upozornil Vaš.
V sobotu sa publiku predstavia aj elitní európski vytrvalci, napríklad Nemec Sebastian Hendel a Talian Yassine Rachik, víťazi populárneho projektu z rokov 2023 a 2019, ktorý podporuje európskych atlétov EuroHeroes, do pretekov vyštartujú aj poprední českí atléti Jiří Homoláč, Petr Pechek či aktuálny majster Českej republiky v maratóne Martin Edlman. Medzi ženami budú patriť k favoritkám Lilia Fisikovici z Moldavska, Ukrajinka Nataliya Semenovych a Tereza Jagošová.
Súčasťou sobotného programu bude aj 2Run, teda štafetový beh, pri ktorom si dvaja pretekári rozdelia trasu polmaratónu. Pre rodiny s deťmi je pripravená rodinná míľa a pre najmenších pretekárov detský beh. A čo môže byť na Deň detí lepšie, než pohyb na čerstvom vzduchu a množstvo pekných spoločných zážitkov. Pretekárov budú na trati podporovať tisíce fanúšikov a tiež hudobníci.

Záujemcovia sa môžu ešte stále prihlásiť na stránkach www.runczech.com. Running EXPO je pre bežcov pripravené v budove IGY centrum.
28.5.2024   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: RunCzech

Ďalšie články