V roku 2002 dominovali na MMM po prvýkrát bežci z Afriky

V roku 2002 dominovali na MMM po prvýkrát bežci z Afriky
Rekordný zápis nestihol zaschnúť.
Kým do vlaňajška rástla brada mužskému traťovému rekordu až do 22-ročnej dĺžky, rok 2002 priniesol zmenu okamžite. Videli sme tak dva najlepšie výkony bezprostredne za sebou, no meno hlavného hrdinu sa prepisovať nemuselo. Pokiaľ sa k tomu dostaneme podrobnejšie, stojí azda za zmienku aj niekoľko ďalších zaujímavostí.

Po piatich rokoch bolo potrebné znova premerať a certifikovať trať. Poliak Tadeusz Dziekonski to zvládol opäť s maximálnou starostlivosťou a na konci konštatoval, že ju treba skrátiť o 50 cm. Tak presne a precízne boli pripravené podklady od vtedajšieho riaditeľa športovo-technického úseku MMM Emila Ruska.

Svetové tabuľky toho roku, ku dnu štartu maratónu v Košiciach, ovládali Khalid Khannouchi (2:05:38) a Catherina Ndereba (2:18:47). Tieto časy i s odstupom doby dokazujú, že výkony tých najlepších boli už vtedy, i pri porovnaní s neskorším obdobím, vskutku úctyhodné.
Ak sa zo svetových kolbíšť vrátime do Košíc, a dostaneme sa postupne k priebehu, výsledkom a víťazom pretekov, za zmienku snáď stojí i to, že ženské maratónske pole bolo v tom roku ešte stále veľmi chudobné. Bežkyne tvorili iba 4 % účastníkov tejto disciplíny a na lepšie časy sme si v tomto smere ešte museli v Košiciach počkať.

Čakať však vtedy nechcela Tadelech Birra. Do Košíc prišla s osobným rekordom blízkym vtedajšiemu traťovému rekordu, ktorý držala stále Alena Peterková. A hoci sa 6. októbra 2022 k nemu ani nepriblížila, predvedený výkon jej na prvenstvo napokon stačil. Okrem toho sa pričinila i o ďalší primát. Vôbec po prvýkrát v histórii MMM totižto stáli na najvyššom stupienku, tak u mužov ako aj u žien, africkí bežci. A kto ju na piedestál doprevadil? Vlaňajší víťaz David Kariuki. Ten nemohol byť nespokojný. Zabehol si svoje osobné maximum a ako odznelo už v úvode, znova pokoril iba rok mu patriaci vlastný traťový rekord.

Najlepším z domácich bežcov bol vtedy 33-ročný Vladislav Lipovský, no obdiv zožal i takmer päťdesiatročný Pavol Obraz. Ten si na konto pripísal na svoj vek vskutku skvelý výkon majúci hodnotu 2:36:50. Medzi tými, ktorí do cieľa nedobehli nájdeme i meno Róberta Štefka. Dôvodom ani tentoraz nebola jeho slabšia forma, lež skutočnosť, že sa i v tomto roku po dohode s organizátormi venoval funkcii vodiča a z pretekov odstúpil až potom, ako ich dlho úspešne dirigoval a napomáhal k zrodu ďalšieho traťového rekordu.

Výsledky

Medzinárodný maratón mieru, 6. október 2002

Muži: 1. David Kariuki (KEN) 2:12:40, 2. Adam Dobrzyński (POL) 2:12:53, 3. Petros Sithole (RSA) 2:16:44 Ženy: 1. Tadelech Birra (ETH) 2:36:49, 2. Ivana Martincová (CZE) 2:47:00, 3. Anna Balošáková (SVK) 2:54:12
24.8.2022   /   Cestné behy   /   Autor: meno priezvisko   /    Foto: Maratónsky klub Košice – archív.

Ďalšie články