V programe jubilejného 100. ročníka MMM sa predstavia i sestry Fialkové

V programe jubilejného 100. ročníka MMM sa predstavia i sestry Fialkové
U. S. Steel Family Run bude mať v tomto roku v štartovom poli i niekoľko zaujímavých tvári. Medzi nimi i naše úspešné biatlonistky, sestry Ivanu a Pavlínu Fialkové. Kým Ivana sa objaví i na samotnej trati, jej sestra Pavlína sa predstaví v úlohe štartéra.
Populárny rodinný beh, U. S. Steel Family Run, má svojich verných účastníkov, no každý rok i mnoho nových, keď rodičia postupne vťahujú svoje deti i do takýchto aktivít. Pred niekoľkými rokmi organizátori tento pôvodne nesúťažný beh doplnili štandardným čipovým meraním času, a tak sa i tu otvorila cesta k väčšej športovej súťaživosti a motivovaniu mladých bežcov postupne sa zlepšovať. 

V roku 2023 sa podujatie uskutoční za obdobných podmienok ako vlani, a to najmä z pohľadu trate, času štartu (ten je stanovený na sobotu 30. 9. o 16.00) a celkového organizačného zabezpečenia. Najzásadnejšou zmenou bude i tu približne dvojnásobný medziročný nárast počtu účastníkov. To znamená, že na trať vybehne približne 3500 malých i veľkých bežcov, medzi ktorými, ako v jedinej disciplíne programu MMM, mierne prevažuje zastúpenie dievčat a žien (51% voči 49%). 
V minulosti sa práve na U. S. Steel Family Run predstavil i neskorší najlepší slovenský vytrvalec uplynulého obdobia Tibor Sahajda. A zaujímavý je aj príbeh poslednej víťazky. V roku 2022 súťaž ovládla Viviána Popovičová, talentovaná, dnes 15 ročná športovkyňa, rozhodujúca sa medzi atletikou a triatlonom. Aktuálna triatlonová majsterka Slovenska vo svojej vekovej kategórii sa na atletickej dráhe venuje hladkým alebo prekážkovým behom od 800 do 3000 m. A U. S. Steel Family Run bude mať v tomto roku v štartovom poli i niekoľko zaujímavých tvári. Medzi nimi i naše úspešné biatlonistky, sestry Ivanu a Pavlínu Fialkové. Kým Ivana sa objaví i na samotnej trati, jej sestra Pavlína sa predstaví v úlohe štartéra.

Ako pobežia hviezdni medailisti? 

Už pred niekoľkými dňami organizátori oznámili, že súťaž štafiet, teda Magna Maratón 4 x ¼ bude mať vskutku hviezdne obsadenie. A dnes už vieme i to v akom poradí sa na trati predstavia. 

,,Štafetu bude rozbiehať bežec na lyžiach Čech Martin Koukal, ktorý získal vo Vancouveri na 50 km olympijský bronz. Na prvej odovzdávke bude na neho čakať rýchlostná kanoistka Gabriella Szabóová z Maďarska ovenčená troma zlatými medailami z hier v Londýne a Riu. Tú na trati v centre mesta pri Národnom divadle vystrieda štvornásobný olympijský víťaz v chôdzi na 50 km a nesporne jeden z najlepších atlétov svetovej histórie Poliak Robert Korzeniowski. No a finišmankou nebude nik iný než trojnásobná šampiónka z pod piatich kruhov, olympijská víťazka z Vancouveru, Soči i Pchjongjangu, domáca Anastasia Kuzminová," povedal riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Nuž nezabudnite na trati vyzerať štafetu so štartovým číslom 6599. Jeho nositelia sú vskutku výnimočnými osobnosťami a v tejto zostave ich zrejme uvidíte prvý i poslednýkrát. Zabudnúť nemôžeme ani na ďalšiu športovú hviezdu, Mateja Tótha, šampióna z Ria, ktorý do Košíc prináša jedenástu zlatú olympijskú medailu a absolvuje tu svoj prvý maratón v živote. 
Na čo sa môžu bežci tešiť? 

Okrem samotného zážitku z celého maratónskeho diania, množstva emócii či stretnutí s priateľmi je tou lákavou odmenou dozaista i samotná účastnícka medaila, unikátny kovový artefakt zdobiaci šiju bežcov každý rok už niekoľko metrov za cieľovou čiarou. 


Autorom tej tohtoročnej je opäť František Záborský, ktorý na plochu niekoľkých desiatok centimetrov štvorcových umne zakomponoval viacero neodmysliteľných dominánt mesta nachádzajúcich sa priamo na trati maratónu. Motívu dominuje i v zlatom akcente vyhotovené symbolické číslo 100, neoddeliteľne späté s jubilejným ročníkom MMM. No i samotný tvar medaily skrýva dôležité symboly. Vyzývajúce nás napredovať, pokračovať, nezastať, nepoľaviť v príprave a ísť vytrvalo za dosiahnutím svojich cieľov a túžob.

Maratón vo vrecku 

Mobilnú aplikáciu pod názvom Košice Peace Marathon poznáme už niekoľko rokov. I tá sa vyvíja, vylepšuje a jej využitie pre vrchol sezóny roku 2023 je plne pripravené. Ak ju nemáte nainštalovanú z rokov minulých, môžete si ju bezplatne stiahnuť cez Google Play či App Store a mať tak maratónske dianie kedykoľvek na dosah či už máte vo svojom telefóne operačný systém Android alebo iOS. 


Aplikácia je postavená na platforme TRACX z dielne svetového lídra v oblasti čipového merania a zdieľania športových výsledkov, holandskej spoločnosti MYLAPS Sports Technology a ponúka okrem množstva základných a dôležitých informácií aj tzv. live tracking, čiže online sledovanie akýchkoľvek pretekárov na trati a ich priebežný ranking. Ak aplikáciu využijú aj samotní pretekári, teda nie iba ich fanúšikovia, môžu sa po dobehu tešiť na podrobnú analýzu svojho výkonu.

Program Expo 2023
Program MMM 2023
18.9.2023   /   Cestné behy   /   Autor: bk   /    Foto: Progress Promotion

Ďalšie články