V Prahe sa bežalo na svetový rekord, vyhral Koech

24. ročník Birell Grand Prix Praha bol rekordný a historický! Vyhral Keňan Geoffrey Koech v najlepšom tohtoročnom čase a štvrtom najlepšom výkone všetkých čias 27:02 min. V ženskej kategórii bola najrýchlejšia Sheila Chepkiruiová perfektným výkonom 29:57. Až dvom ženám sa prvýkrát v histórii podarilo bežať pod 30 minút v jednom preteku. Najlepším Čechom sa stal Vít Pavlišta, ktorý bežal tiež v osobnom maxime 29:50.
Koech rozhodol pretek na poslednom kilometri, keď vo finiši zdolal krajana Bravina Kiptooa. Elitní atléti rozbehli prvú polovicu pretekov na svetový rekord časom 13:24. Na siedmom kilometri spoločne bežali už len Keňania Bravin Kiptoo a favorit pretekov Geoffrey Koech.

Koech si výrazne vylepšil osobný rekord o 15 sekúnd, okrem toho bežal v najrýchlejšom čase roka 2019 a prekonal tak Uganďana Stephena Kissa. Navyše sa teraz časom 27:02 delí o štvrtý najlepší výkon histórie s legendárnym etiópskym vytrvalcom Haile Gebrselassiem. Ako druhý v Prahe do cieľa dobehol Matthew Kimeli (27:09), ktorý v závere predbehol Bravina Kiptooa (27:12). Všetci traja muži sa zároveň stali troma najrýchlejšími pretekármi roka.

,,Je to výborné. Čas 26:50 by bol ešte lepší, ale napriek tomu som veľmi spokojný s tým, ako som tu na tejto úžasnej trati bežal, "podelil sa o pocity po pretekoch Koech.
Birell Grand Prix Praha drží teraz v ženskej kategórii tri najlepšie časy histórie. Postarali sa o to Dorcas Jepchumba Kimeliová a Sheila Chepkiruiová, ktoré dobehli v zhodnom čase 29 minút a 57 sekúnd, len o kúsok stotiny však bola rýchlejšia Chepkiruiová. Historicky lepší čas už držia len Joyciline Jepkosgeiová (svetový rekord 29:43 z roku 2017), ktorý tiež zaznamenala v Prahe. Tohtoročný výkon oboch najrýchlejších žien napriek tomu vstúpi do histórie, pretože ako prvé dve ženy na jedinej akcii bežali pod 30 minút. Tretie miesto tento rok obsadila Norah Jerutoová (30:07), ktorej čas je teraz šiesty najlepší na svete.

,,Nepripadalo mi to tak rýchle, ako nakoniec čas vyzerá, ale druhá polovica pretekov bola vážne o ťažšia," nechala sa počuť v cieľovej rovinke víťazka Sheila Chepkiruiová. ,,Verím, že som schopná v budúcnosti zabehnúť ešte rýchlejšie a verím, že to môže byť už na budúci rok a opäť v Prahe," dodala.

Českej vytrvaleckej špičke dominoval Vít Pavlišta v osobnom rekorde 29 minút 50 sekúnd a zároveň tak splnil svoj cieľ poraziť najlepšiu kenskú bežkyňu. Boj o post najlepšej Češky sa zúžil na bitku medzi Hanou Homolkovou a skúsenou Petrou Kamínkovou. Zvíťazila mladšia Homolková v čase 35:59.

Podujatia Birell Grand Prix Praha sa zúčastnilo celkovo 9 748 bežcov. Hlavný pretek na 10 km bežalo 7 127 ľudí, na trať behu pre ženy na 5 km vybehlo 2 621 žien.
7.9.2019   /   Cestné behy   /   Autor: runczech   /    Foto: runczech.com