V Košiciach triumf Keňana Keria, za rekordom pretekov zaostal o 17 sekúnd, Sahajda majstrom SR

Reuben Kerio zaznamenal celkovo 18. triumf maratónca z tejto vytrvaleckej veľmoci číslo jeden na východe Slovenska.
Deväťdesiaty ôsmy ročník Medzinárodného maratónu mieru priniesol skvelé výkony. Keňan Reuben Kerio vyhral za 2:07:18 h, čo je tretí najlepší výkon v histórii MMM. Za traťovým rekordom krajana Lawrenca Kimaiya spred 9 rokov zaostal len o 17 sekúnd. Čo však nevyšlo mužom, to riaditeľovi MMM Branislavovi Koniarovi vynahradili v deň jeho 62. narodenín ženy.

Víťazka, 25-ročná Etiópčanka Tadese Ayantuová, absolvovala v Košiciach senzačný maratónsky debut. Vyhrala za 2:24:35 h a o 1:26 min zlepšila traťový rekord 2:26:01 h svojej krajanky Sichaly Kumeshiovej z roku 2019. Z Košíc si tak odniesla nielen víťaznú prémiu 15 000 eur za čas pod 2:28:00 h, ale aj bonus 5000 eur za rekord. Ba čo viac, aj ďalšie dve maratónkyne bežali rýchlejšie ako bol predošlý rekord: druhá Maeregu Hayelomová si posnula osobák z 2:30:15 na 2:24:42 h a etiópsky hetrik v roku venovanom triumfu legendárneho Abebeho Bikilu v Košiciach v roku 1961 zavŕšila treťou priečkou hlavná favoritka Dinknesh Teferová (2:25:00).

„Bežala som prvý maratón v živote, nemôžem uveriť, čo som dokázala!“ – tešila sa víťazná Ayantuová. „Som nesmierne šťastná, slovami nedokážem opísať svoje pocity.“ Etiópčanka vyťažila najmä z toho, že dlho bežala v trojčlennej skupinke s krajankami a obaja vodiči ju potiahli až do záverečných metrov.

V súťaži mužov sa pod 2:08 h dostali aj Hiribo Shano z Etiópie (2:07:48 – osobný rekord, doteraz 2:08:41) a ďalší Keňan Albert Kangogo (2:07:52) a v historických tabuľkách MMM sa zaradili na 4., resp. 8. miesto.

Dvadsaťsedemročný Kerio je len tretí víťaz MMM v histórii, ktorý dosiahol výkon pod 2:08 h. Pred ním to dokázali jeho krajania Lawrence Kimaiyo (2:07:01 – 2012) a Sammy Kosgei (2:07:07 – 2015). Takisto je po Gilbertovi Chepkwonym (2010, 2014) a Davidovi Kariukim (2000, 2001) len tretí dvojnásobný košický víťaz v ére, keď na východ Slovenska začali pravidelne štartovať africkí vytrvalci.
„Zrýchľoval som, až kým som sa Kangoga definitívne nezbavil. Nebolo to ľahké, no nevzdával som sa,“ opisoval Reuben Kerio kľúčový moment pretekov, keď na 38. kilometri získal rozhodujúci náskok.

Na MMM štartoval už tretí raz: v roku 2017 triumfoval (2:08:12) a o rok neskôr v snahe obhájiť toto prvenstvo skončil štvrtý (2:09:23). „Ak ma organizátori pozvú, rád prídem znova. Rád by som pokoril aj traťový rekord,“ vyslovil svoje želanie Kerio.

Aj nedeľné preteky ukázali, že košický mestský okruh je naozaj rýchly. „Myslím si, že čas okolo 2:06 nie je vôbec nereálny,“ skonštatoval Jurrie van der Velden z manažérskej agentúry Global Sport Communication, ktorá spolupracuje s košickými organizátormi na angažovaní elitných bežcov.

Najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda (BMSC Bratislava) po rýchlom začiatku – bežal na výsledný čas okolo 2:13 h – napriek obrovskej kríze v druhej polovici získal tretí titul majstra SR (2018, 2019, 2021) v maratóne za 2:22:02 h a celkovo 19. v rôznych disciplínach v kariére. „Vari desaťkrát mi hlavou prebehla myšlienka, že vzdám,“ priznal totálne vyčerpaný zverenec Vladimíra Molčana, ktorý mal v polovici trate medzičas 1:07:45 h, no druhý polku zvládol až za 1:14:17 h. Strieborný Marek Hladík, lanský víťaz okliešteného covidového ročníka MMM, si výrazne zlepšil osobák na 2:22:44 h, z osobného maxima sa tešil aj bronzový Matúš Hujsa (2:28:50).

„Najťažší maratón v mojom živote,“ vychrlil zo seba Tibor Sahajda, ktorý sa do cieľa MMM dopotácal a museli ho kriesiť. „To, čo som dnes zažil, bolo niečo nepredstaviteľné. Vodič to celkom neodhadol, začal veľmi rýchlo a na desiatom kilometri som bežal na výsledných 2:11 – 2:12. Cítil som, že je to veľmi rýchle na mňa, aj som mu dohováral, aby trochu zvoľnil… Už pred polmaratónskym medzičasom sa mi nebežalo komfortne a tušil som, že v druhej polovici sa vytrápim. Potom to bol už len boj mojej hlavy s myšlienkou, či preteky dokončiť. Zabojoval som však, doma som chcel potvrdiť, že som slovenská jednotka. Aj keby som mal umrieť, chcel som za každú cenu dobehnúť do cieľa. Klobúk dolu pred výkonom Mareka Hladíka, ale nechcel som mu len tak ľahko nechať titul. Je dobré, že mám za sebou aj takúto skúsenosť s maratónom, keď som sa trápil. Môj čas, verím, že ešte príde a prekonám čo najviac svojich osobných rekordov.“

Tibor Sahajda sa doteraz postavil na štart maratónu deväťkrát, no tri razy nevidel cieľ (MMM 2015, ČSOB 2018, ME 2018). Dokončil šesť maratónov – vyhral na ťažkej trati v Rajci 2017 za 2:23:51, na MMM bol v roku 2017 deviaty (2:18:44), o rok neskôr ôsmy (2:15:59), predvlani siedmy (2:15:25) a teraz siedmy (2:22:02). V tomto roku na špeciálnom májovom maratóne Battle of the Teams v Prahe obsadil 14. miesto (2:18:23).

Marek Hladík bežal tiež svoj deviaty maratón v živote a dosiahol v ňom čas o 3:24 min lepší ako vlani, keď v Košiciach vyhral. Zverenec kanadského kouča Reida Coolsaeta si dobre rozložil tempo (1:11:14/1:11:30).

„Takýto čas som rozhodne nečakal, chcel som bežať pod 2:25 h. Aj výkon tesne pod touto hranicou by som bral všetkými desiatimi,“ tešil sa 31-ročný Bratislavčan, ktorý získal svoju 18. medailu z M-SR (bilancia 4 – 8- 6). „Rozbehol som to trochu rýchlejšia ako pred rokom, a potom som sa nažil tempo už len udržať. Od 37.kilometra som už nevládal, ale vidina osobáku i skvelí diváci, ktorí mi nedovolili spomaliť, ma hnali dopredu. Pre mňa je to naozaj neskutočný čas. Neveril som, že dokážem bežať takto rýchlo. Nohy mi však stále išli, nebol dôvod spomaľovať.“
Z osobného rekordu sa tešil i niekdajší vodný slalomár Matúš Hujsa: “Cieľ bol bežať pod 2:30 h, dostal som sa pod 2:29, takže som nadmieru spokojný. Prvých 30 kilomerov sa mi bežalo super, potom mi došiel cukor a trošičku som sa už trápil, ale všetko dopadlo výborne.”

Sylvia Sebestian (AŠK Skalica) obhájila lanský titul, ktorý bol už jej šiesty v kariére. Prvý raz stála na stupni víťazov už pred 16 rokmi, keď si vybojovala premiérové maratónske zlato. Jej bilancia na M-SR v tejto disciplíne je obdivuhodná: 6 – 3 – 2. V celkovom poradí žien skončila siedma. Striebro z M-SR si rovnako ako vlani vybojovala Radka Roháčová, tretia finišovala Monika Kusendová.

“Držala som si svoje tempo, a keď som zistila, že cyklista so slovenskou vlajočkou, ktorý sprevádza najlepších Slovákov, je pri mne, bola som si istá, že získam titul. Potom som sa už sústredila iba na to, aby som čas stlačila pod tri hodiny. Zdá sa mi, že zo všetkých titulov bol tento najľahšie vybojovaný, lebo som nemala vážnejšiu krízu,” tvrdila 44-ročná Sylvia Sebestian, ktorá sa druhý raz v kariére dostala v maratóne pod hranicu troch hodín.

Doplnkový polmaratón v rámci MMM vyhrali maďarský triatlonista Attila Arany za 1:10:08 h a päť (!) mesiacov po pôrode Slovenka Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) za 1:21:35 h. “Od pätnásteho kilometra to už bolelo, vytrvalosť nemám nabehanú. Zatiaľ sme sa s trénerom Marekom Vojníkom zameriavali najmä na rýchlosť. Aj vzhľadom na to som s časom hlboko pod 1:22 h veľmi spokojná,” tešila sa Silvia Valová.

FAKTY Z MMM

MARATÓN

MUŽI: 1. Reuben Kerio (Keňa) 2:07:18 h, 2. Hiribo Shano (Et.) 2:07:48, 3. Albert Kangogo (Keňa) 2:07:52, 4. Jackson Kiprop (Ug.) 2:08:28, 5. Deribe Robi (Et.) 2:10:03, 6. Henok Tesfax (Erit.) 2:10:38, 7. Tibor Sahajda 2:22:02, 8. Marek Hladík (obaja SR) 2:22:44, 9. Simon Stützel (Nem.) 2:25:05, 10. Bernard Cheptoch (Ug.) 2:25:22. M-SR: 1. Tibor Sahajda 2:22:02, 2. Marek Hladík (obaja BMSC Bratislava) 2:22:44, 3. Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava) 2:28:50, 4. Miroslav Ilavský (Jogging club Dubnica n/V.) 2:30:55, 5. Marián Zimmermann (Pro Body Sport Team) 2:31:49, 6. Richard Orawetz (ŠKP Bratislava) 2:34:59, mimo M-SR, ale bodoval do BP SAZ: Taras Ivaniuta (Ukr./ind. člen SAZ) 2:27:44. DRUŽSTVÁ: 1. BMSC Bratislava (Sahajda, Hladík, Nemček), 2. Slávia STU Bratislava (M. Kováč, Koperdák, Jakubík/P. Tichý), 3. TJ Obal servis Košice (Mockovčiak, Kušnirik, Balogh).

ŽENY: 1. Tadese Ayantuová 2:24:35 – traťový rekord, 2. Maeregu Hayelomová 2:24:42, 3. Dinknesh Teferová (všetky Et.) 2:25:00, 4. Maryna Damancevičová (Biel.) 2:32:22, 5. Milliam Ebongonová (Keňa) 2:34:40, 6. Jevgenija Žgirová (Rus.) 2:51,11, 7. Sylvia Sebestian (SR) 2:57:49, 8. Petra Pastorová (ČR) 2:58:45. M-SR: 1. Sylvia Sebestian (AŠK Skalica) 2:57:49 h, 2. Radka Roháčová (AK Zdravie v pohybe Lučatín) 3:09:12, 3. Monika Kusendová (Atletika Nové Mesto n/V.) 3:10:51. DRUŽSTVÁ: nevyhodnocovali sa.

POLMARATÓN

MUŽI: 1. Attila Arany (Maď.) 1:10:08, 2. Martin Rusina (BMSC Bratislava) 1:10:49, 3. Marek Lenčéš (ŠKP Bratislava) 1:11:06. ŽENY: 1. Silvia Valová (AK Zdravie v pohybe Lučatín) 1:21:35, 2. Katarína Došek (AKM Tlmače) 1:22:08, 3. Zuzana Durcová (BMSC Bratislava) 1:24:08.
3.10.2021   /   Cestné behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA