Štrasburg i Košice privítajú výstavy k historickému míľniku MMM

Štrasburg i Košice privítajú výstavy k historickému míľniku MMM
Najväčším lákadlom pre účastníkov 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach je práve krásne jubileum. A potom ešte túžba maratóncov byť jednoducho pri tom. 
Byť pri tom, keď najstarší európsky maratón napíše 100. kapitolu svojej bohatej a slávnej histórie. Práve tá magická stovka priniesla organizátorom zvýšený záujem, s ktorým sa stretávali všade tam, kde druhý najstarší maratón na svete (viac rokov má iba bostonský maratón) prišli prezentovať.

Podľa riaditeľa podujatia Branislava Koniara stavajú Košičania opäť na koncepte, ktorý obsahuje celý rad osvedčených aktivít. Novým prvkom sú tento rok aj jubilejné výstavy.

V jednej z najhonosnejších budov historického centra Košíc, v budove Východoslovenského múzea postavenej v neorenesančnom štýle pred 120 rokmi, budete môcť od 7. septembra až do 11. novembra nazrieť i do minulosti najstaršieho maratónu v Európe.
Výstava zachytáva jeho najzaujímavejšie míľniky a popri panelovej časti ponúka tiež vzácne trojrozmerné artefakty, i možnosť preniesť sa storočím prostredníctvom nového filmového dokumentu, ktorý návštevníkom umožní plnšie vnímať dobové presahy, súvislostí a dôležité odkazy.

A chýbať nebude ani symbolický Pylón storočia. Na ňom sú po prvýkrát v ucelenej forme v abecednom poradí zachytené mená všetkých bežcov, ktorí od roku 1924 až do roku 2022 zdolali v Košiciach maratónsku trať.

Pre úplnosť možno dodať, že výstavu uvidia v obdobnej podobe i členovia a návštevníci Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Budeme pri jej otvorení 12. septembra a chýbať samozrejme nebudú ani členovia štafety Petra Gombitu, ktorí práve v tento deň dobehnú do cieľa svojho 1 291 kilometrov dlhého putovania naprieč Európou.
30.8.2023   /   Cestné behy   /   Autor: bk   /    Foto: Maratónsky klub Košice – archív

Ďalšie články