Staník zlepšil juniorský rekord SR na v cestnom behu na 10 km

Vytrvalec Michal Staník zlepšil na medzinárodnom juniorskom cestnom behu Trofeo Opitergium (4th European Road Race U20) v talianskom Oderze slovenský rekord na 10 km na ceste časom 32:01 min a obsadil 11. miesto. Doterajšie juniorské maximum 32:13 min patrilo Marekovi Ondrovičovi z 8. marca 2020.
„Bežalo sa mi dobre. Začal som síce trochu opatrne, no postupne som predbiehal odpadlíkov, ktorí prepálili tempo. Krízu som mal na siedmom kilometri, ale prekonal som ju. Som šťastný, že som si zlepšil osobný, ba dokonca aj slovenský rekord,“ tešil sa tohtoročný slovenský juniorský šampión na 5000 a 10 000 m.
Staník, zverenec bývalého slovenského vytrvaleckého reprezentanta Jána Križáka v BK Lysá pod Makytou, splnil v Oderze aj limit (32:15 min) na decembrové ME v krose v írskom Dubline.

Ďalší Slováci skončili spomedzi 32 klasifikovaných nasledovne: Ondrej Malek na 25. (34:06), Jakub Patúc na 27. (35:18) a Tomáš Janíček na 30. mieste (38:12). V tímovej súťaži patrila slovenskej reprezentácii 8. priečka. V súťaži jednotlivcov triumfoval Talian Nicolo Gallo (31:00) pred Cartieauxom z Francúzska (31:03) a Švédom Ahmedom (31:16).

V pretekoch junioriek na 5 km si Zuzana Michaličková (AO Žilina) vybojovala spomedzi 32 dievčat solídne 16. miesto za 17:38 min, Lenka Kotianová bola 28. (19:20). Zvíťazila Aurora badová z Talianska (16:59) pred Češkou Gieselovou (17:07) a ďalšou talianskou vytrvalkyňou Gradizziovou (17:09).

4.9.2021   /   Cestné behy   /   Autor: Gabriel Bogdanyi/atletika.sk/SAZ   /    Foto: Facebook/Slovenský atletický zväz