Šport ako hýbateľ turizmu. Pražský maratón priláka bežcov z viac ako 100 krajín sveta

Šport ako hýbateľ turizmu. Pražský maratón priláka bežcov z viac ako 100 krajín sveta
Podľa nezávislej štúdie prinášajú RunCzech bežecké preteky v Prahe vyše 28 miliónov eur v rámci priameho ekonomického prínosu. 
Česká metropola sa aj vďaka kvalitne zorganizovanému maratónu vyšvihla medzi desať najlepších bežeckých miest sveta. Pred blížiacim sa Volkswagen Maratónom Praha, ktorý sa koná už 8. mája, prehovorili o prepojení akcie s mestom a jeho ekonomických, sociálnych a environmentálnych dopadoch usporiadatelia behu a zástupcovia Prahy. 

Globálne zviditeľnenie Prahy je vďaka tradičnému maratónu obrovské. Prenos môže počas jeho vysielania sledovať neuveriteľných 718 miliónov divákov v 131 krajinách sveta. Kúzelné zábery Staromestského námestia, Karlovho mosta a ďalších pamätihodností v kontexte veľkej športovej udalosti pravidelne obletia celý svet na kanáloch, akými sú napríklad BBC, ESPN či Sky TV. Maratón navyše každý rok vo svetových médiách vygeneruje až 3000 pozitívnych výstupov spojených s Prahou.
„Vnímame, že táto akcia je magnetom pre športovo založených turistov z celého sveta a významným spôsobom naše mesto propaguje. Vždy sa na túto udalosť tešíme. Praha je otvorená bežcom z celého sveta. Práve šport je to, čo nás môže spojiť,“ vyhlásil Vít Šimral, člen Rady hlavného mesta Prahy s gesciou školstva, športu a podpory podnikania. Bežecké športové sviatky do metropoly každoročne prilákajú viac ako 107-tisíc tuzemských aj zahraničných turistov. Z toho je 34 tisíc českých a 13 tisíc zahraničných bežcov, zvyšok tvoria ich rodiny, priatelia a doprovod. „Práve maratón sa môže stať jedným z prvých veľkých hýbateľov turizmu. Koronavírusová pandémia to významne narušila, aj my sme v minulom roku nemohli pozvať tisíce bežcov zo zahraničia,“ vyhlásil Carlo Capalbo.
Organizovanie bežeckých pretekov je pre mestá veľmi prínosné, je to celoeurópsky trend. Aktívni turisti prinášajú metropolám každoročne desiatky miliónov eur a zvyšujú ich prestíž. Nemenej dôležitým aspektom maratónov je rešpekt k životnému prostrediu. „Už niekoľko rokov pretekári zo štartovného prispievajú k výsadbe stromov. Vysadených bolo už 3465 stromov a kríkov vďaka podpore 7000 bežcov na viac ako 60 miestach po celej republike,“ vyhlásil Miroslav Kundrata, riaditeľ strategického rozvoja Nadácie Partnerstva. Cieľom je tento rok dosiahnuť stromoradie o dĺžke 42 kilometrov (Maratonská alej). 
Vďaka maratónu je navyše Praha vnímaná ako centrum svetových bežeckých inovácií. Českí organizátori novými systémami pretekania inšpirujú celý bežecký svet. Okrem iného predstavili nový koncept pretekov Battle of the Teams, ktorý z maratónu urobí ešte príťažlivejšiu udalosť a pritiahne k behaniu ďalšie tisíce ľudí. „Vďaka Battle of the Teams môže k víťazstvu prispieť úplne každý bežec, teda nielen hviezdni pretekári,“ dodal Carlo Capalbo, ktorého podujatie sa pýši troma zlatými známkami World Athletics.

5.5.2022   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: Runczech

Ďalšie články