Skalica - Holíč - Hodonín: Kvantitu jednoznačne prevýšila kvalita

Česko-slovenské preteky zo Skalice cez Holíč do Hodonína napísali svoj 21. ročník. Trasa pretekov sa každý rok mení, čiže o rok sa štartuje v Hodoníne a končí v Skalici. Ide o cestný beh, na ktorý každoročne mieria poprední vytrvalci krajín , ktoré politicky nazývame Visegrádska štvorka.
Väčšina bežcov sa zhoduje, že atraktívnejšie je bežať zo Skalice a nie naopak, keďže sa beží neprestajne do mierneho svahu, Skalicu je vidieť od Holíča a človeku chvíľami pripomína fatamorgánu, ktorá sa nepriblíži ani o piaď, nech robí, čo robí. Štartovalo sa o jednej. Zvučné mená aktívnych atlétov z Česka, Slovenska, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Bieloruska doplnili aj známe osobnosti, napríklad minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda.

Vo výbornom čase zvíťazil tabuľkovo najlepší vytrvalec z Českej republiky Milan Kocourek (AK Kroměříž). Namerali mu čas 38:51 min, čo nie je rýchlejšie, ako mal napr. minulý rok Zoltán Benedek 38:14 min,  ale stále vypovedá o vysokom kredite pretekov. Kocourek je elitným českým vytrvalcom, tento rok reprezentoval spolu s Janom Kreisingerom a Jiřím Homoláčom Česko na Európskom pohári družstiev v behu na 10 kilometrov v Osle. Pred pár dňami sa vrátil z ME v krose v slovinskom Velenje, kde získal 18. miesto. Zároveň vo svojej krajine okupuje všetky vytrvalostné dráhové dištancie – vládne päťke, desiatke aj stíplu. To, že bol favorit favoritov nebolo vopred dané. V Skalici vybehol na trať aj víťaz tohtoročnej Vnorovskej desiatky Vitalij Šafar z Ukrajiny, ako i Lászlo Tóth z Maďarska. Tóth dobehol druhý za 39:35 min, Šafar tesne za ním tretí (39:38 min). Súboje o ďalšie miesta boli napínavé. Prvú štvorku uzatváral ďalší člen maďarského BENEDEK Teamu Sándor Szabo (39:39 min – stotinu za Šafarom). Jiří Homoláč, tréningový kolega Kocourka, behajúci za VSK Univerzitu Brno, bol piaty s časom tesne nad 40 minút (40:06 min).

Celkovo sa v cieli objavili na prvých miestach najmä poprední bežci z Maďarska, Česka a Poľska. Najrýchlejším Slovákom bol na desiatom mieste Košičan Imrich Pástor, ktorého slovenský atletický svet pozná najmä ako maratónca a polmaratónca, ale napríklad aj úradujúceho bronzového medailistu z majstrovstiev Slovenska v krose. V cieli na hodonínskom námestí mu namerali čas 41:08 min.

Aj medzi ženami sa objavilo hneď niekoľko zvučných mien. Bieloruská víťazka Vnorovskej desiatky v auguste tohto roku Alexandra Dulibová preťala pomyseľnú pásku v čase 46:53 min a porazila aj slovenskú jednotku na vytrvalostných tratiach a veľmi pravdepodobnú adeptku letných OH v roku 2012 na maratónskej trati Katarínu Berešovú. Tá dobehla s odstupom 48 sekúnd na Dulibovú druhá.

Treťou ženou celkového poradia sa stala víťazka veteránok nad 35 rokov Agnes Kissová (48:54 min) z BENEDEK Teamu. Štvrtou ženou, ktorá získala pódiové umiestnenie v hlavnej ženskej kategórii bola Petra Fašungová z AK Baník Prievidza, ktorá tentokrát reprezentovala bežecký portál behame.sk za 49:16 min.

Celkovo do cieľa pribehlo 341 pretekárov oboch pohlaví a všetkých vekových kategórií. Bola to tretia najvyššia účasť v histórii pretekov.