Široká verejnosť si aj tento rok môže uctiť behom Medzinárodný deň vojnových veteránov

Široká verejnosť si aj tento rok môže uctiť behom Medzinárodný deň vojnových veteránov
Ministerstvo obrany SR pozýva širokú verejnosť na tradičný “Beh na počesť vojnových veteránov”, ktorý sa v sobotu 11.11. začne symbolicky o 11. hodine a 11. minúte - teda presne v čase, keď zaznela posledná salva pri podpise prímeria v roku 1918 Compiègne vo Francúzsku, ktorým sa skončila prvá svetová vojna.
Ide už o 8. ročník tohto podujatia, ktorý je príležitosťou pripomenúť si výnimočnú odvahu a obetu našich vojnových veteránov, ktorí oddane bojovali za našu slobodu. Na trati dlhej približne 5,2 kilometrov bude štartovať maximálne 300 bežcov, vrátane slovenských profesionálnych vojakov. Vzdať úctu vojnovým veteránom a padlým vojakom však prídu aj športovci Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica či študenti Akadémie Ozbrojených síl SR v Liptovskom Mikuláši.

Bezplatná registrácia je dostupná online na: https://www.kril.sk/registracia/bnpvv. Bežať sa bude celkovo v siedmich kategóriách, vítaní sú všetci – ženy, muži, mladšie aj staršie ročníky.
Ministerstvo obrany SR si Medzinárodný deň vojnových veteránov pripomenie v najbližších dňoch v rámci viacerých aktivít, ktorými si predstavitelia rezortu, ozbrojených síl i široká verejnosť uctia obete oboch svetových vojen, ako aj všetkých vojnových konfliktov. Úctu všetkým, ktorí v najkrvavejších konfliktoch v histórii ľudstva bojovali proti neslobode a útlaku, vzdajú predstavitelia rezortu obrany počas pietnej spomienky 11. novembra na vojnovom cintoríne v Bratislave v mestskej časti Petržalka – Kopčany. Štátny tajomník MO SR Igor Melicher si zároveň dnes pri Pamätníku príslušníkov západného odboja na Šafárikovom námestí v Bratislave uctí pietnou spomienkou hrdinov bojujúcich na bojiskách západnej Európy, severnej Afriky a Blízkeho východu. Obete oboch svetových vojen a všetkých vojnových konfliktov si štátny tajomník MO SR pripomenie pietnym aktom aj v piatok 10.11. v Múzeu SNP v Banskej Bystrici.

Na znak úcty vojnovým veteránom bude symbolom 11. novembra – červenými makmi – opäť vysvietený aj Bratislavský hrad. Profesionálni vojaci budú pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov červený mak rozdávať vo viacerých mestách na Slovensku v rámci šírenia osvety medzi verejnosťou, ktorá sa tak bude môcť dozvedieť viac o tomto dni a jeho tradícii.
10.11.2023   /   Cestné behy   /   Autor: Elena Hollánová / MOSR   /    Foto: MOSR

Ďalšie články