Silvestrovské oslavy v Bratislave odštartujú bežci, výhodné štartovné do nedele

Silvestrovské oslavy v Bratislave odštartujú bežci, výhodné štartovné do nedele
Silvestrovské behy majú bohatú tradíciu na celom svete. Napríklad jeden z najstarších na svete, preteky Corrida Internacional de São Silvestre v brazílskom Sao Paule, začali písať svoju históriu už v roku 1925. Od roku 1991 sa súťaží na 15-kilometrovej trati. V Európe je najväčší Silvestrovský beh San Silvestre Vallecana v Madride na 10 km, v Afrike sa behá pravidelne v posledný deň roka v angolskej Luande.
Svoj beh v posledný deň roka má aj slovenské hlavné mesto Bratislava. Po štvorročnej covidovej pauze sa v nedeľu 31. decembra 2023 uskutoční už 32. ročník Silvestrovského behu cez bratislavské mosty (SBCBM). Ak chcete posledný deň v roku stráviť aj pohybom, neváhajte a prihláste sa na toto populárne podujatie. Do 17. decembra tak môžete učiniť ešte za najvýhodnejšie štartovné, ktoré činí 18 eur na hlavný 11-kilometrový beh. Po tomto dátume stúpne cena o dve eurá. Bežci nad 62 rokov, vo veku do 18 rokov a ŤZP účastníci majú 50-percentnú zľavu z aktuálnej výšky štartovného. Na detské behy, ktoré sú tiež súčasťou SBCBM, je možné prihlásiť sa za 5 eur (do 17. 12.) a potom za 6 eur. 
Na 32. ročník populárnych „mostov“, ktorý organizuje STaRZ Bratislava a hlavné mesto SR Bratislava v spolupráci s agentúrou Be Cool, je možné prihlásiť sa on-line na tomto linku (nájdete na ňom aj kompletné propozície).
Účastnícky limit je predbežne 1000 bežcov, zatiaľ využili možnosť zaregistrovať sa bezmála tri stovky bežcov zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Ruska, USA, Talianska, Veľkej Británie, Česka a Rakúska. Sú medzi nimi i niekoľkí poprední slovenskí vytrvalci. Nechýbajú aktuálni majstri Slovenska v maratóne Veronika Páleníková a Marek Hladík, pobeží aj Hladíkov klubový kolega z BMSC Bratislava, tohtoročný polmaratónsky šampión SR Martin Rusina. 

V predbežnej štartovej listine figurujú i bývalá československá s slovenská reprezentantka v modernom päťboji Elena Malíková, finalistka Svetového pohára 1992 a 1999, dvanásta na MS 1993 v nemeckom Darmstadte či riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí v Bratislave Ľubomír Okruhlica.

A prečo sa prihlásiť na Silvestrovský beh cez bratislavské mosty? Štyri dôvody ponúkajú organizátori zo STaRZ: „V prvom rade spáliť kalórie po vianočných sviatkoch, stráviť príjemný čas s priateľmi, poďakovať sa za odchádzajúci rok fyzickou aktivitou a naštartovať si náladičku na silvestrovský večer.“ Určite sa však nájdu aj ďalšie. 

Štart pretekov je v nedeľu 31. decembra o 10.00 h pri Ekonomickej univerzite v BratislavePetržalke. Cieľ nebude ako bolo zvykom pod Mostom Lanfranconi, ale o kúsok ďalej na bežeckom ovále štadióna v športovom areáli FTVŠ UK, čo podujatiu dodá ešte dôstojnejší charakter. Novinkou sú aj detské súťaže pri Moste Lanfranconi , kde bude pripravený 350 m dlhý okruh. Najmenší (do 6 rokov) pobežia jeden okruh, 7 až 10-ročné deti sa popasujú s dvoma okruhmi a na tínedžerov vo veku 11 až 15 rokov čakajú tri okruhy. 
Prezentácia a vyzdvihnutie štartových čísiel sa uskutoční už v sobotu 30. 12. 2023 od 10.00 do 17.00 h v plavárni na Pasienkoch na Junáckej ulici 4 v Bratislave (platí to pre hlavný beh i detské behy). V deň pretekov, 31. decembra, si najmä mimobratislavskí účastníci môžu vyzdvihnúť číslo od 8.00 do 09.00 h v mieste štartu pretekov, vo vestibule Ekonomickej univerzity v Bratislave (Dolnozemská cesta 1).

Silvestrovský beh cez bratislavské mosty sa naposledy uskutočnil v roku 2019, na trati 10,5 km vtedy triumfovali poprední slovenskí bežci Elena Dušková a Jozef Pelikán. V zatiaľ poslednej edícii štartovalo 1108 výkonnostných a rekreačných bežcov.
12.12.2023   /   Cestné behy   /   Autor: gb   /    Foto: STaRZ

Ďalšie články