Sahajda v Prievidzi na nočnom behu 10 km za 30:07, Bičanová atakovala Melicherovej rekord

Premiérový ročník Nočného behu v Prievidzi na certifikovanej 10-kilometrovej trati vyhral suverénne najlepší súčasný slovenský vytrvalec Tibor Sahajda (BMSC Bratislava) vo svojom treťom najlepšom výkone v kariére 30:06 min. Zverenec trénera Vladimíra Molčana bol rýchlejší len v tomto roku v Majcichove (29:53) a v novembri 2018 na „Baníckej desiatke“ vo Frýdku-Místku (30:06).
Skvele bežala aj 19-ročná žilinská juniorka Margaréta Bičanová reprezentujúca AK ZVP Lučatín, ktorá vyhrala súťaž žien za 34:56 min a len o 11 sekúnd zaostala za juniorským rekordom SR Ľudmily Melicherovej z Prahy ešte z 10. októbra 1982! Zverenka Mareka Vojníka Bičanová, ktorá na jar získala v Majcichove slovenský juniorský titul na 10 km, v sobotu o 31 sekúnd zdolala aj tohtoročnú seniorskú majsterku SR na 10 km na ceste Silviu Valovú. Bičanová si osobný rekord zlepšila o 5 sekúnd.
„Začali sme rýchlo, tempo udával jeden z ukrajinských bežcov a prvý kilometer sme dali za 2:54. Keďže na treťom kilometri tempo upadlo, zrýchlil som a ostal som vpredu len sám,“ opisoval preteky 29-ročný Sahajda. „Potom si si bežal už iba svoje. Teším sa z výkonu, konečne som to bol opäť ja. Takmer tri mesiace som sa trápil so zdravotnými problémami, nevedeli mi zistiť, čo mi vlastne je. Až nedávno sa ukázalo, že som mal v tele zápal. Liečil som si ho, a preto som neštartoval ani na majstrovstvách Slovenska v polmaratóne. Nočný beh v Prievidzi bol pre mňa test, či má význam pokračovať v príprave na Medzinárodný maratón mieru v Košiciach. Výsledok je taký, že idem ďalej, nohy mi išli dobre. Trať bola výborná, rýchla, rovinatá, okolo nej bolo veľa ľudí, ktorí nás mohutne povzbudzovali. Premiérový ročník zvládli organizátori perfektne, latku nasadili veľmi vysoko,“ povedal Sahajda pre web SAZ.

FAKTY Z PRIEVIDZE

MUŽI: 1. Sahajda (BMSC Bratislava) 30:07, 2. P. Ďurica (Slávia UK/Run for Fun Bratislava-Petržalka) 32:25, 3. Š. Wahlandt (BK HNTN Bratislava) 32:43, 4. Lenčéš (Go Create Performance Team) 32:53, 5. Valent (behame.sk) 33:07, 6. Jablokov (Slávia UK/behame.sk) 34:03.

ŽENY: 1. Bičanová 34:56, 2. Valová (obe AK ZVP Lučatín) 35:27, 3. Z. Durcová (BMSC Bratislava) 36:15, 4. Ptašuková (Ukr.) 36:25, 5. Dolinajová (BMSC Bratislava) 39:46, 6. Kremlová (bez klub. prísl.) 41:05.

19.9.2020   /   Cestné behy   /   Autor: GABRIEL BOGDÁNYI/SAZ/atletika.sk   /    Foto: Brose night run