Sahajda štrnásty na špeciálnom maratóne Battle of the Teams v Prahe, jeho tím skončil druhý

Vytrvalec Tibor Sahajda (BMSC Bratislava) obsadil na špeciálnom maratóne Battle of the Teams v Prahe celkovo 14. miesto časom 2:18:23 h. Tridsaťročný košický rodák pochádzajúci z Raslavíc pri Bardejove dobehol do cieľa o 5 sekúnd pred Vítom Pavlištom, ktorý si vybojoval titul majstra Česka.
Zverenec kouča Vladimíra Molčana v ôsmom maratónskom štarte v kariére dosiahol svoj tretí najlepší čas. Dvakrát bol lepší na Medzinárodnom maratóne mieru (MMM) v Košiciach. V roku 2019, keď si zabehol osobný rekord 2:15:25, a v roku 2018 časom 2:15:59, čo bolo vtedy tiež jeho osobné maximum. Tridsaťročný Sahajda bežal maratón prvý raz takmer po 20 mesiacoch.

„Tibor mal preteky vynikajúco rozbehnuté na osobný rekord, polmaratónsky medzičas bol 1:06:50. Do 30. kilometra to vyzeralo naozaj výborne. Lenže potom, keď skupinka dobehla Jirku Homoláča, ťahal ju už len sám, ostatní sa len viezli a nik ho na čele nestriedal, čo ho vyčerpalo a ubralo sily,“ opisoval Sahajdovo vystúpenie v Prahe tréner Vladimír Molčan. „Počasie nebolo úplne ideálne, keďže najmä na mostoch dosť fúkalo. Približne polovicu okruhu bojovali maratónci s protivetrom a v druhej polovici bežali s vetrom v chrbte. Tibor nemal vážnejšiu krízu, len v poslednom kole, keď už bežal sám, jeho tempo opadlo. V porovnaní s predošlými kolami to bolo asi o 30 sekúnd pomalšie. Preteky sa konali vo fantastickej atmosfére, boli vynikajúco zorganizované. Najbližší maratón pobeží Tibor na začiatku októbra v Košiciach – MMM je teraz naša priorita. Aký bude plán ďalších súťaží, to ešte uvidíme.“
V Battle of the Teams so štartom ráno o 6.30 h na ikonickom Karlovom moste, 13 trojkilometrových okruhoch v historickom centre Prahy a cieľom na Staromestskom námestí, súperili proti sebe štyri 8-členné tímy zložené zo 4 mužov a žien. Víťaza určil súčet časov prepočítaný podľa bodovacích tabuliek Svetovej atletiky (WA) plus bonusy za prípadné osobné rekordy.

Sahajdov Mattoni Team, v ktorom Češka Eva Vrabcová-Nývltová splnila limit na OH časom 2:27:07, si vybojoval druhú priečku. Okrem nich dvoch v ňom bežali Kinde Atanaw (2:03:51), Lencho Anbesa (2:06:18) a Tigist Abayechewová (2:22:45) z Etiópie, Abel Kipchumba (2:09:39), Valary Aiyabeiová (2:19:10) a Betty Lempusová (2:23:40) z Kene. Kapitánkou tohto tímu bola 2-násobná víťazka tenisového Wimblednu Petra Kvitová.

V Prahe videli diváci kenské triumfy. Z mužov bol najrýchlejší Benson Kipruto (2:10:16) a zo žien Purity Rionoripová (2:20:14), ktorá dosiahla tretí najlepší výkon na svete v roku 2021.

FAKTY Z BATTLE OF THE TEAMS

MUŽI: 1. Benson Kipruto 2:10:16, 2. Dickson Chumba 2:10:26, 3. Nobert Kigen 2:10:27, 4. Kenneth Keter (všetci Keňa) 2:10:27, 5. Lencho Anbesa 2:10:50, 6. Kinde Atanaw (obaja Et.) 2:11:00,… 14. Tibor Sahajda (SR) 2:18:23.

ŽENY: 1. Purity Rionoripová (Keňa) 2:20:14, 2. Guteni Shoneová (Et.) 2:21?46, 3. Valary Aiyabeiová (Keňa) 2:22:39, 4. Bedatu Hirpová (Et.) 2:22:58, 5. Betty Lempusová (Keňa) 2:24:16, 6. Tigist Abayechewová (Et.) 2:26:13, 7. Eva Vrabcová-Nývltová (ČR) 2:27:07.

30.5.2021 / Cestné behy / Autor: Gabriel Bogdányi/SAZ/atletika.sk