Rezort obrany organizuje v piatok Beh na počesť vojnových veteránov

Rezort obrany organizuje v piatok Beh na počesť vojnových veteránov
Ministerstvo obrany SR pripravuje pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov (11. novembra) viacero aktivít, ktorými si predstavitelia rezortu, ozbrojených síl i široká verejnosť uctia obete oboch svetových vojen, ako aj všetkých vojnových konfliktov. Informuje o tom na svojej webstránke.
Úctu všetkým, ktorí v najkrvavejších konfliktoch v histórii ľudstva bojovali proti neslobode a útlaku, vzdá počas pietnej spomienky 11. novembra od 10.00 h na vojnovom cintoríne v Bratislave v mestskej časti Petržalka – Kopčany generálny tajomník Služobného úradu MO SR Peter Kozák.

Súčasťou spomienkového podujatia bude po dvojročnej pandemickej prestávke aj tradičný “Beh na počesť vojnových veteránov”, ktorý začne symbolicky o 11. hodine a 11. minúte - teda presne v čase, keď zaznela posledná salva pri podpise prímeria v roku 1918 Compiègne vo Francúzsku, ktorým sa skončila prvá svetová vojna.
Na trati dlhej 5,2 km bude štartovať až 300 bežcov, vrátane slovenských vojakov a tiež spojeneckých, pôsobiacich v Mnohonárodnej bojovej skupine NATO na Slovensku. „Behu sa zúčastnia aj športovci Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, ako aj študenti Akadémie ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši či samotní príslušníci ozbrojených síl, ktorí budú behať v plnej poľnej,” uviedol minister obrany SR Naď.

Na znak úcty vojnovým veteránom bude symbolom 11. novembra – červenými makmi - vysvietený aj Bratislavský hrad, v čase od 18.00-22.00 h. Profesionálni vojaci budú pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov červený mak rozdávať vo viacerých mestách na Slovensku v rámci šírenia osvety medzi verejnosťou, ktorá sa tak bude môcť dozvedieť viac o tomto dni a jeho tradícii.

Verejnosť sa môže viac o behu dozvedieť na facebookovom profile ministerstva obrany (facebook.com/mosr.sk), prípadne sa do neho môže zapojiť registráciou na webe.
10.11.2022   /   Cestné behy   /   Autor: MO SR

Ďalšie články