Pražský maratón vyhrali Kemboi a Rotichová, traťové rekordy odolali

Bol posledný prihlásený z elitných atlétov. Ale prvý v cieli! Nicholas Kemboi pôvodom z Kene získal na Volkswagen Maratóne Praha v čase 2:08:51 prvé víťazstvo pre Katar v devätnásťročnej histórii preteku.
Medzi ženami bola najlepšia za 2:27:00 Caroline Rotich, Keňanka trvale žijúca v USA. Slnečné lúče ľahko prehriali ideálnu teplotu, túžbe po rekordných časoch nepomohol ľahký vetrík. Na trať vybehlo rekordných 9 500 bežcov.

Dlho sa držala na čele početná skupina, ktorá sa začala trhať až tesne pred polovicou pretekov. Vo vedúcej trojici chýbal muž s číslom jedna a najlepším zabehnutým časom Matebor. A neskôr sa odpútal budúci víťaz Kemboi.

"Osem kilometrov pred cieľom som začal veriť, že vyhrám. Zostal som sám a moji súperi za mnou. Ale istý som si bol až v cieli, "povedal Kemboi po svojom ešte len druhom maratóne. "Bol som dráhovým bežcom (10 000 m / 26:30 min
), ale teraz sa stávam maratóncov a som šťastný."

Ako mu vyhovovalo počasie? "Bolo príjemne, miestami až chladnejšie,
ako by som si prial. Na tridsiatom kilometri som mal krízu, trošku som si zvrtol nohu na kockách a ťahal ma sval na ľavej nohe. Ale vrátil som sa do tempa a dotiahol to. Pretek bol perfektne organizovaný, rád sa sem vrátim opäť. "

Keňan zmenil občianstvo za katarské, ale meno si ponechal. "V Keni mi chýbal pocit, že som členom tímu, tak som rozhodol pre zmenu. V Katare sa považujem za člena reprezentácie. Ale meno som si ponechal, pretože už som mal predsa len niečo za sebou, "vysvetlil.

Druhý Girmay Birhanu z Etiópie už bol pred dvoma mesiacmi druhý v Ríme. "Áno, síce to nie je bežné a je to ťažké, ale podarilo sa mi to," potešilo ho.

Tretí Patrick Terere sedel ešte vo štvrtok na ambasáde v Nairobi. Správne vízum získal takmer zázrakom. Pred týždňom v Hannoveri sa mu to vôbec nepodarilo ... "Ešte raz vďaka za pozvanie. Keď ma pozvete nabudúce, tak sľubujem, že budem aj prvý, "usmieval sa.

Český majstrovský titul získal za 2:21:37 vo svojom ešte len druhom maratóne 23-ročný Jiří Homoláč z Brna. "Cieľom bol osobák pod 2:18, to sa nepodarilo. Na maratóne sa viac prejaví každá drobnosť, teplo mi nevadilo, ale na nábreží fúkalo, ako som bežal sám, bolo to cítiť. Aspoň som sa za ten dlhší čas na trati viac opálil, "vtipkoval. Pretože ho trápili kŕče, neprekonal čas svojej minuloročnej premiéry 2:21:06.

Druhý bol rovnako ako vlani Peter Pechek, tretí skončil 41-ročná veterán, lekár z Týna nad Vltavou, pôvodom Etiópčan Mulugeta Serbessa.

Obvykle zvoľna začínajúca Caroline Rotich sa rozbehla tentokrát zostra už od začiatku. "Počas celých pretekov som sa cítila dobre. Prvú polovicu som ale nechcela opustiť vedúcu skupinu. Tréner mi poradil, aby som každý pretek bežala odlišne, aby bol jedinečný. Preto som zmenila taktiku, "vysvetlila.

Na tridsiatom kilometri už mala tridsať sekúnd náskok. "To som ani nevedela. Sledovala som hlavne svoj čas, podarilo sa mi ešte pridať v závere a vyšlo to. "

Druhá Philes Ongori z Kene, strieborná z majstrovstiev sveta v polmaratóne 2009, bežala ešte len druhý maratón. "Áno, bolo to náročné. Prekvapilo ma, že nereagovalo telo. Musela som pridať, aby sa to podarilo. Ale Caroline už bola ďaleko. "

Ďalšia z favoritiek Ehitu Kiros z Etiópie skončila tretia. "S časom spokojná nie som, naozaj aj počasie nebolo pre maratón ideálne. Pred mesiacom pri polmaratóne tu bolo lepšie (zima okolo 6 stupňov, pozn. Aut.). "Držiteľka najlepšieho času preteku Lydia Cheromei dobehla šiesta.

Petra Pastorová, najlepšia Češka vedená vodičom Robertom Krupičkom, obhájila majstrovský titul časom 2:36:43. Zlepšila si o tri minúty osobné maximum, avšak napriek tomu zaostala za vysnívaným limitom na augustové majstrovstvá sveta v Moskve (2:33:30).

Na trati sa objavilo množstvo zaujímavých osobností, profesionálne majstri sveta v boxe István Kovács a Dariusz Michalczewski, badmintonista Petr Koukal (dobehol za 3:42), elitný moderátor ČT a ČRo Martin Veselovský, kardiochirurg Jan Pirk a ďalší. Do štafety sa na desaťkilometrový úsek postavil dvojnásobný strieborný olympijský medailista, veslár Ondřej Synek. Volkswagen Rodinný minimaratón bežali s dcérkami boxer Lukáš Konečný aj lyžiarka Kateřina Neumannová.

Víťazná štafeta juniorského maratónu bola snáď symbolicky z gymnázia Zátopkových v Ostrave.

Povzbudiť bežcov prišli ďalší významní ľudia - riaditeľka newyorského maratónu Marry Wittenberg, alebo riaditeľ londýnskeho maratónu David Bedford.

13.5.2013   /   Cestné behy   /   Autor: Tomáš Nohejl   /    Foto: runczech