Poštár, Kňažko i americký konzul. Príbehy z národného behu

Poštár, Kňažko i americký konzul. Príbehy z národného behu
Kytica pre starého poštára, živý baran v cieli, či americký konzul v štartovom poli počas studenej vojny. Národný beh Devín - Bratislava napísal počas 90-ročnej histórie množstvo zaujímavých a emotívnych príbehov.
V roku 1926 preteky poznamenala havária so šťastným koncom. Bol psí čas, keď dostalo nákladné auto pri prevoze pretekárov asi štyri kilometre pred cieľom defekt a valilo sa dolu svahom vedľa cesty. Našťastie, predné kolesá zapadli do hlbokého bahna. Auto napokon vytiahli znovu na cestu a časť pretekárov ledva, ale predsa, štart stihla. Hrdinom pretekov sa stal 58-ročný poštový doručovateľ Ján Šmíd. Vzhľadom na vek prijal výzvu na hendikep a dostal náskok 13 minút a skončil na peknom desiatom mieste. Tento atletický starec, bežec z pasie sa zúčastnil na troch ročníkoch (1925 - 1927) a stal sa miláčikom publika. Dojemné bolo jeho zvítanie v cieli s manželkou, ktorá nezabudla na malú kyticu jarných kvetov.

Sedemnásty ročník v roku sa konal v tieni Mníchova. Na štartovú čiaru sa postavilo iba sedem bežcov. Chýbali vojaci, ktorí dovtedy tvorili početnú časť štartového poľa. Vojsko bolo totiž v tom čase už v stave pohotovosti.

Po druhej svetovej vojne sa uskutočnili dva ročníky a v roku 1950 sa spustila ,,železná opona". Devín vyhlásili za pohraničnú obec a nezmyselné politické pomery nepripúšťali, aby sa tam organizovali podujatia podobného rozsahu a významu. O rok neskôr svitla nádej, keď sa preteky uskutočnili - hoci na skrátenej trase. Potom však prišla 16-ročná prestávka - devínsky obvod síce uvoľnili z pohraničného pásma, chýbal však dostatok iniciatívy na obnovenie behu.

V roku 1967 prvý raz vyhral preteky zahraničný atlét, Walter Dietiker zo švajčiarskeho Bazileja.

V roku 1976 beh znovu takmer skolaboval. Vzkriesili ho na poslednú chvíľu, prvýkrát štartovali aj ženy.

V roku 1980 štartoval aj Dully Sipprelle, americký konzul na veľvyslanectve vo Viedni aj so svojou manželkou Lindou a trinásťročným synom Markom.

O rok neskôr sa dali zlákať aj herci Vlado Černý a Milan Kňažko.

V roku 1982 padla prvý raz hranica tisíc účastníkov, o päť rokov neskôr dosiahol počet bežcov už dnes prekonaných 4245 bežcov.

Rok 1993. Medzi cenami pre najlepších bola babetta, horské bicykle a v cieli čakal živý baran v opatere PD Vrbovce.

O jedenásť rokov neskôr inkasoval víťaz Miroslav Vanko 5000 korún. ,,Zídu na sa na plienky pre druhú dcérku," poznamenal.
10.3.2011   /   Cestné behy   /   Autor: Anton Zerer

Ďalšie články