Poprední slovenskí bežci dúfajú, že jubilejný ročník maratónu v Košiciach so sebou prinesie aj nový rekordný čas

Poprední slovenskí bežci dúfajú, že jubilejný ročník maratónu v Košiciach so sebou prinesie aj nový rekordný čas
Viacerí poprední slovenskí vytrvalci cítia, že na nedeľňajšom jubilejnom 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach by v mužskej kategórii mohol padnúť nový rekord podujatia.
BRATISLAVA 30. septembra - Historicky najlepší čas MMM 2:07:01 h už 11 rokov patrí 33-ročnému Keňanovi Lawrenceovi Kimwetichovi Kimaiyovi. Ten v metropole východného Slovenska nebude chýbať ani tentoraz, no keďže naposledy súťažil ešte v roku 2016, v Košiciach pobeží vďaka voľnej karte.

„Verím, že africkým pretekárom sa v tomto roku podarí pokoriť hranicu 2:07:00 h,“ vyhlásil pre web atletika.sk slovenský bežec Matúš Hujsa. Ešte optimistickejší bol Marek Hladík, ktorý zvíťazil na MMM v roku 2020, keď pre pandémiu koronavírusu neštartovali zahraniční účastníci. „Ak by vyšlo počasie, podľa zverejnenej štartovky sa prikláňam k tomu, že víťaz by mohol zabehnúť rekord na úrovni 2:06:30,“ poznamenal vytrvalec z BMSC Bratislava.
Podľa Mareka Lenčéša, tohtoročného majstra Slovenska na 5000 metrov a vicemajstra SR v polmaratóne, by bolo pekné, ak by sa počas 100. ročníka po prvý raz niekomu podarilo zabehnúť čas pod 2:07 h. „Myslím si, že sa podarí prekonať traťový rekord,“ povedal Lenčéš, ktorý si myslí, že rozhodujúce bude to, kto bude mať aký deň a ako zvládne občerstvovanie. „Možno bude rozhodovať i šťastie,“ podotkol.

Aj minuloročný vicemajster Slovenska v maratóne Michal Kováč zo Slávie STU Bratislava dúfa, že jubilejný 100. ročník so sebou prinesie aj zlepšenie rekordu. „Myslím si, že sa to podarí. V ostatnom čase vidíme svetové rekordy takmer každý týždeň, takže verím, že padne aj košický traťový. Môj tip je 2:06:23 h,“ zakončil 32-ročný bežec, ktorý v minulosti absolvoval v Košiciach štyri maratóny.

30.9.2023   /   Cestné behy   /   Autor: © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Arpád Koteleš

Ďalšie články