Polmaratón v Českých Budějoviciach vyhrali Poliak Grycko a Bulharka Mircheva

Polmaratón v Českých Budějoviciach vyhrali Poliak Grycko a Bulharka Mircheva
Najlepšie bežecké počasie za posledné roky potešilo bežcov na polmaratóne v Českých Budějoviciach, druhom dieli série EuroHeroes, ktorá podporujuje európskych atlétov. Svietilo slnko, ale podvečerná teplota klesla k 18 stupňom. Pre víťazstvo si v pretekoch so známkou kvality World Athletic Road Race Label dobehol v osobnom rekorde Tomasz Grycko z Poľska (1:04:02) a Militsa Mircheva z Bulharska (1:14:56), druhá pred dvoma týždňami v Karlových Varoch.
„Prvá polovica sa bežala v skupine a voľnejšie, potom už sme ostali len traja. Išiel som si svoje tempo, na osemnástom kilometri som ľahko pridal a odpútal sa od súperov. Som naozaj spokojný, aj s časom,“ radoval sa Tomasz Grycko z Wladyslawova na brehu Baltického mora. Svoj osobný rekord prekonal o tri sekundy na 1:04:02.
Za ním dobehol moldavský vytrvalec Maxim Raileanu (1:04:31). Holandský olympionik Khalid Choukoud dobehol tretí (1:04:52) – teda poradie rovnaké ako v Karlových Varoch. „Boli to veľmi pekné preteky, ale dvakrát som mal veľkú krízu, ani neviem, čo sa stalo,“ krčil ramenami, prečo nenaplnil úlohu favorita Choukoud.

Dve najlepšie ženy Melitsa Mircheva z Bulharska a Monika Jackiewiczová z Poľska sa držali dlho v skupinke s dvoma českými mužmi. Až pri značke s posledným kilometrom vyšprintovala ako blesk bulharská bežkyňa. „Bežalo sa mi výborne, tempo bolo skôr maratónske. Ale vo vetre bolo lepšie bežať v skupinke. Až v závere som verila svojmu finišu a bežala, čo to len išlo,“ usmievala sa pohľadná dáma. Teraz zabehla 1:14:56, druhá Jackiewiczová zostala za ňou 27 sekúnd. Tretie miesto patrí v českej premiére nemeckej bežkyni Katje Fischerovej. „Mala som zranené koleno a vrátila som sa k behu po deviatich týždňoch a bez pretekov. Preto so mnou bežal môj tréner (Tobias Singer), ale tempo mi veľmi neurčoval. Atmosféra pozdĺž trate bola výborná, musím na preteky prísť opäť,“ smiala sa.
Pre pozíciu českej jednotky si dobehol deviaty Ondřej Fejfar (1:09:31), strieborný z majstrovského maratónu v Prahe a skôr horský bežec. „Bežali sme v skupine, medzi šiestym a deviatym kilometrom fúkal celkom silný vietor. Na obrátke po desiatom som pridal, zostal so mnou len Peter (Hošna) a toho som odtrhol pri zbehu na štrnástom. Potom som si šiel svoje tempo, ale makal som. A hlavne som šťastný, že nie som zničený ako po maratóne,“ rozprával s úsmevom.

V nohách ho mal aj druhý Peter Hošna (1:09:59). „Ondra to na nás skúšal, bol som rád, že som vydržal a udržal si odstup od zvyšku poľa. Vietor fúkal proti aj do chrbta. Som naozaj veľmi spokojný,“ hovoril v cieli muž z juhočeského Písku. Tretí z českých bežcov potom bol priamo českobudějovický Pavel Brlica (1:10:38). „Vôbec som to nečakal,“ akoby sa ospravedlňoval stále ešte viac orientačný bežec, ale tiež člen známeho klubu Štyri dvory. „Zo začiatku som sa schovával, to tempo bolo na mňa rýchle. Ale chlapci spomalili, ja som sa udržal a naopak niektorí začali odpadať. Ako sme odpojili Jirku (Homoláče), šiel už každý sám za svoje a ja som vydržal tretí,“ radoval sa v cieli s malým potomkom v náručí. Homoláč mal už pred štartom žalúdočné problémy.

Najlepšou Češkou sa v tunajšej premiére stala celkovo štvrtá žena Gabriela Veigertová (1:20:09) z Jičína. „Ani neviem, ako sa to podarilo. Bežala som s chlapcami a jeden mi celú cestu niečo rozprával, aspoň to lepšie ubiehalo,“ usmievala sa. „Až mi bolo ľúto Báry (Jíšovej), že musela za mnou bežať sama.“ Behajúca doktorka z Prahy si držala viac ako desať kilometrov zhruba štyridsať metrový odstup, ale nie a nie ho dotiahnuť. V cieli zostala druhá len o 15 sekúnd. „Mala som sa tam udržať hneď, takto to viac nešlo.“ Tretia skončila Hana Homolková (1:21:22) z Nového Mesta na Morave, minuloročná víťazka celej série RunCzech.

V juhočeskej metropole vybehlo na trať  viac ako 4600 bežcov. A nielen najlepších z nich ocenila aj Dagmar Škodová-Parmová, primátorka Českých Budějovíc.
4.6.2023   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: RunCzech/Lukáš Tondl

Ďalšie články