Polícia zabránila pokusu ekoaktivistov narušiť Berlínsky maratón

Polícia zabránila pokusu ekoaktivistov narušiť Berlínsky maratón
Polícia v Nemecku zabránila pokusu klimatických aktivistov narušiť nedeľňajší Berlínsky maratón.
BRATISLAVA 24. septembra -  Ako referuje web Daily Mail, členovia environmentálnej aktivistickej skupiny Last Generation (Posledná generácia, pozn.) už predtým avizovali, že narušia priebeh maratónu, ktorý patrí k najpopulárnejším na svete. Tento rok na ňom štartovalo zhruba 45-tisíc bežcov.

Podľa polície osem aktivistov vyšlo pred štartom maratónu na trať a na zem rozlialo oranžovú farbu. V rukách držali transparenty skupiny Last Generation. Muži zákona rýchlo zasiahli a demonštrantov odtiahli na kraj cesty. Žiadneho z aktivistov zatiaľ nezadržali. 
Klimatickí aktivisti sa tento rok zamerali na niekoľko športových podujatí vrátane grandslamových tenisových turnajov Wimbledon a US Open, kriketovej série The Ashes, majstrovstiev sveta v snookeri či zápasov najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League. 

Minulú nedeľu aktivisti z tejto skupiny v rámci ďalšieho protestu proti ťažbe fosílnych palív natreli na oranžovo Brandenburskú bránu, jednu z najznámejších dominánt Berlína. Predtým 13. júla vstúpili na územie letísk v Hamburgu a Düsseldorfe a chceli sa prilepiť o asfalt na pristávacích dráhach. Letecká spoločnosť Lufthansa vtedy musela zrušiť desiatky letov a od skupiny aktivistov žiada odškodné. 

Nedeľňajší maratón v Berlíne napokon tradične ovládli Afričania. V mužskej kategórii triumfoval Keňan Eliud Kipchoge v ôsmom najlepšom čase histórie 2:02:42 h. V nemeckej metropole zvíťazil už po piaty raz. Medzi ženami vytvorila Etiópčanka Tigist Assefaová svetový rekord v maratóne časom 2:11:53 h. Doterajšie ženské maximum Keňanky Brigid Kosgeiovej zlepšila o viac než dve minúty.
24.9.2023   /   Cestné behy   /   Autor: © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články