Olympionička Eva Vrabcová Nývltová: Behanie mi veľmi chýba, ale snažím sa nájsť nové cesty

Olympionička Eva Vrabcová Nývltová: Behanie mi veľmi chýba, ale snažím sa nájsť nové cesty
S behaním neskončila dobrovoľne a jej láska k nemu stále pretrváva. Bývalá česká atlétka a bežkyňa na lyžiach Eva Vrabcová Nývltová zápasí s výzvami po ukončení kariéry a ocitá sa v novom životnom období. A to pre športovcov nie je nikdy ľahké. Nová práca a koníčky jej ho však pomáhajú prekonať.
 „Behanie stále milujem, ale vzhľadom na to, že môžem ísť behať raz za mesiac, pretože viac moje nohy nevydržia, tak to nesiem ťažko. Avšak teraz už si zvykám a partia, kde teraz pracujem, je skvelá a cítim sa tam dobre. Takže dúfam, že aj tá moja neatletická kariéra k niečomu bude,“ hovorí účastníčka olympijských hier v Riu 2016 Eva Vrabcová Nývltová, ktorá bude štartovať v sobotu 2. septembra Birell Grand Prix Praha.

S atletickou kariérou skončila kvôli problémom s bedrami začiatkom roku. „Je to hrozné, behanie mi veľmi chýba a je to vlastne aj kvôli tomu, že to nebolo dobrovoľné,” upresňuje. Behanie teraz vymenila za bicykel. „Našla som si nový koníček. Vďaka Terke Huříčkovej som si zaobstarala horský bicykel. Takže keď mám čas, idem sa previesť na bicykli. Teraz som dokonca išla aj preteky, ktoré teda skončili pádom,“ usmieva sa.
Týmto si aspoň dopĺňa endorfíny, ktoré v bežnom živote nie sú. Pomohlo jej to tiež k tomu, vysporiadať sa s vyhorením. „Po skončení kariéry si človek zrazu príde zbytočný, celý život k niečomu smeroval, stále šiel za nejakým cieľom, ktorý tam teraz už nie je,“ zveruje sa držiteľka českého maratónskeho rekordu.

Práca v RunCzechu ju baví a vďaka nej je stále súčasťou bežeckého sveta, ale zo začiatku trvalo, kým si na nový režim zvykla. „Až teraz si nachádzam v práci takú pozíciu, aby to bolo pre mňa komfortné. Nečakám len na to, čo mi kto pridelí, ale snažím sa aktívne zapojiť a až teraz cítim, že začínam fungovať,” hovorí Vrabcová Nývltová, ktorá má ako členka hospitality tímu na starosť elitných bežcov. „Vytvárajú sa mi tam skvelé podmienky, je tam fakt super kolektív a chlapci, ktorých mám v RunCzech Racing Team sú zlatíčka, robia to, čo majú a darí sa im,“ dopĺňa rodáčka z Trutnova, ktorá sa v minulosti prebojovala na zimné olympiády do Turína 2006, Vancouveru 2010 a Soči 2014, kde piatym miestom v pretekoch na 30 kilometrov voľne zaznamenala najlepší výsledok v behu na lyžiach.

Vďaka jej kontaktom z bežeckého sveta pomohla otvoriť množstvo nových dverí. „Bežeckí kamaráti sú veľmi radi, keď ich pozveme na nejaké naše preteky a práve aj od nich mám skvelú spätnú väzbu, že sa im u nás páči,” dodáva bývalá bežecká hviezda, ktorej najväčším úspechom je bronzová medaila z majstrovstiev Európy 2018 v maratóne, kde zabehla práve český národný rekord. K videniu bude tiež v sobotu, kedy od 18:00 odštartuje adidas Beh pre ženy 5 km a od 19:30 Birell Beh na 10 km, ktorý sa pýši ocenením World Athletics Label Road Race.
30.8.2023   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: Runczech

Ďalšie články