Obhajcovia Kerio a Kumelová si trúfajú na traťové rekordy MMM

Obhajcovia Kerio a Kumelová si trúfajú na traťové rekordy MMM
Organizátorov 99. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach potrápilo v týchto dňoch počasie, ale napriek tomu sú nachystaní počas nadchádzajúceho víkendu privítať takmer 10-tísíc účastníkov najstaršieho maratónu v Európe.
“V prípravách dobiehame mierne omeškania, ale myslím si, že môžeme povedať, že sme takmer pripravení,” povedal riaditeľ podujatia Branislav Koniar, ktorý na piatkovej tlačovej konferencii spomenul aj tri ročníky MMM, ktoré poznačili nepriaznivé poveternostné podmienky. “V roku 1946 bol sneh na trati, v roku 1974 sa Ronovi Hillovi nepodarilo pokoriť svetový rekord pre vietor a dážď a v roku 2012 nás v piatok a sobotu skúšalo počasie, ale nedeľa napokon ako-tak vyšla.“

V nedeľu 2. októbra by na štarte malo byť 17 elitných bežcov a bežkýň (10 mužov a 7 žien). “Väčšina z nich je už v Košiciach, dve bežkyne – Gladys Chesirová a Emily Jepkemoi zmeškali lietadlo v Nairobi, priletia v piatok večer,” informoval Koniar.

V Košiciach nebude chýbať ani dvojnásobný víťaz a obhajca lanského prvenstva Reuben Kerio, ktorý na košickom maratóne pobeží už štvrtýkrát. “Trúfam si na víťazný hetrik. Košice sú fajn, obľúbil som si ich, a preto sa sem rád vraciam,” poznamenal Keňan. „Príprava mi vyšla, myslím si, že by som mohol dosiahnuť výkon okolo 2:06 h.“
V štartovej listine je aj Daniel Kipchumba s polmaratónskym osobným rekordom hlboko pod 1 hodinu a s maratónskym maximom 2:08:55 h, ktorý patrí do tréningovej skupiny, v ktorej sa pripravuje aj svetový rekordér Eliud Kipchog. “S takým skvelým bežcom sa, samozrejme, trénuje výborne,” skonštatoval Kipchumba na adresu kenského krajana, ktorý pred necelým týždňom utvoril v Berlíne svetový rekord 2:01:09 h. “Aj ja dúfam v nedeľu v dobrý výsledok,” dodal tretí z tohtoročného kodanského maratónu.

Etiópske víťazstvo v kategórii mužov sa v metropole východu zrodilo naposledy v roku 2008. Prerušiť šnúru kenských triumfov by mohol Aychew Bantie. “Trúfam si na to,” odvetil druhý z Prahy 2019 s osobným rekordom 2:06:23 h.

“V štartovke sú štyri bežci s osobákom pod 2:07 h plus Reuben Kerio má na konte 2:07:01, preto si myslím, že sa môže v nedeľu udiať v Košiciach niečo výnimočné,” podotkol Jurrie van der Velden z manažérskej agentúry Global Sport Communication, ktorá spolupracuje s košickými organizátormi na angažovaní elitných bežcov. “Vlani sme boli prekvapení z atmosféry i rýchlej trate. Vyšiel nám husársky kúsok so zlepšením ženského rekordu. Teraz veríme, že posunieme aj mužské maximum. V štartovom poli je 10 dostatočne kvalitných borcov, ktorí by to s troma vodičmi mohli dokázať.“
Ani súťaž žien nebude bez minuloročnej víťazky. Ayantu Kumelová vlani v maratónskom debute práve v Košiciach utvorila traťový rekord 2:24:35 h. “Som šťastná, že som sa po roku vrátila. Na košický štart som sa s trénerom pripravovala šesť mesiacov. Verím, že ak na to budú vhodné podmienky, opäť sa mi podarí prekonať traťový rekord,” vyhlásila etiópska vytrvalkyňa.

Najrýchlejší muži – maratónci by sa na polmaratónskej méte mali objaviť za 1:03 h, u žien je predpoklad byť v polovici trate za 1:12 – 1:12:30 h.

V Košiciach budú v rámci MMM aj majstrovstvá Slovenska v maratóne. Hlavným favoritom je úradujúci šampión Tibor Sahajda. “Tentoraz pobežím sám, bez vodiča. Vzhľadom na sezónu a zranenie to zrejme nebude na osobák, ale keby sa mi podarilo dostať pod 2:20 h, bol by som spokojný. Chcel by som bežať v tempe 3:10 – 3:20 min na kilometer. Uvidíme, ako sa budem cítiť v nedeľu. Polmaratón by som chcel dať pod 1:10 h,” vyjadril sa k svojim ambíciám Sahajda. Ako podotkol Branislav Koniar, Sahajdovi by mohli pomôcť dvaja českí bežci s maratónskymi časmi okolo 2:20 h.

Na pozvanie organizátorov zavítala do Košíc Ukrajinka Olena Burkovská, víťazka MMM z roku 2009. Kyjevčanka vtedy zažila víťazný maratónsky debut, keď časom 2:30:50 h prekonala traťový rekord Češky Aleny Peterkovej.

“Každý pozná situáciu v našej krajine. Keď sa začala vojna, tak sme sa s našimi deťmi snažili utiecť do Európy, aby sme našli pokoj. V roku 2009 som vôbec netušila, ako sa behá maratón, ale mala som jediný cieľ – vyhrať. Možno to boli veľké ambície, ale vyšlo mi to. Bol to štart mojej športovej kariéry, ktorá ma napĺňa. Tentoraz nepobežím maratón, keďže sa mi narodilo dieťa a nemala som dostatok priestoru na tréning,” povedala Burkovská, ktorá si však v košických uliciach predsa len zabehá. S členmi rodiny sa predstaví v minimaratónskom U. S. Steel Family Run-e.

Milý moment nastal na piatkovej tlačovej konferencii, keď organizátori MMM zagratulovali Burkovskej dcére Zlate k prvým narodeninám. “Som vďačná organizátorom za pozvanie. Pre nás je to veľká podpora, šport nám pomáhať prežiť a zvládnuť aktuálnu situáciu. Veľká vďaka!”
30.9.2022   /   Cestné behy   /   Autor: SAZ   /    Foto: Arpád Koteles

Ďalšie články