Šesť elitných mužov, štyri ženy a príslušní vodiči. To je snaha o kvalitné časy v premiére zlatého maratónu. Hlavným favoritom by mal byť David Tumo z Kene s osobným rekordom 2:07:18, ale aj nedávnymi víťazstvami na maratónoch v náročných klimatických podmienkach. Vo vyrovnanej skupine ďalších štyroch Afričanov s časmi od 2:10 do 2:12 má v tomto roku najlepšie umiestnenie, tretí v Belfaste Moses Tuyange. Dopĺňa ich nezmar Kennedy Rono, ktorý má množstvo skúseností z kratších vzdialeností v strednej Európe.
,,Vodič Hillary Kiptum Mayio bude mať za úlohu v prvej polovici dosiahnuť medzičas, ktorý by mal dostať tých najlepších čo najbližšie ku konečnému času na úrovni 2:10 až 2:11," uviedol športový manažér akcie a manažér Zlatej trety Ostrava Alfonz Juck a doplnil, ako to vyzerá s favoritkami v kategórii žien: „Medzi ženami je hlavnou favoritkou Keňanka Beatrice Cheburetová, ktorá vyhrala tento rok maratón v Belfaste a jej ašpiráciou bude dostať sa čo najbližšie k méte 2:30, pomôže jej k tomu aj mužský vodič Bethwell Kiprono. Vytrvalkyňa Barbora Macurová pobeží svoj tretí maratón v kariére. A dve debutantky z Kene Milicent Jemutaiová a Pascaline Jelagatová môžu byť prekvapením pretekov."
Keňan Steve Ngetich by sa mal predstaviť v polmaratóne, beh na 10 km pobeží aj aktuálne najlepšia slovenská maratónska bežkyňa Veronika Páleníková. Organizátori pripravili špeciálnu skupinu vodičov aj na tempo 3:30, 4:00 a 4:30. Polmaratónska a maratónska trať má oficiálnu certifikáciu a výsledky bežcov môžu byť zaradené do štatistík.
S pretekmi sú spojené prémie za umiestnenie u mužov aj žien za 1. miesto je to 2 000 USD, za 2. miesto 1500, za 3. miesto 750, za 4. miesto 500 a za 5. miesto 250 dolárov. V prípade slabších časov ako 2:20 u mužov a 2:40 u žien by išlo o polovicu sumy. Najlepší Česi môžu vyhrať 300 USD za prvé miesto, 200 za 2. miesto a za 3. miesto je to čiastka 100 dolárov.
K najmladšiemu maratónu sveta patrí unikátna trofej z novoborského skla v podobe zlatého monolitu, ktorá je dielom vedúceho katedry Jaroslava Koléška a jeho asistenta Martina Mydlarčíka z Fakulty umenia Ostravskej univerzity. Trofej získajú za výsledky na maratónskej trati najrýchlejšia žena a muž a tiež najrýchlejšia Češka a Čech.
„Tých návrhov bolo pôvodne zhruba štyridsať, z ktorých autori vyberali tie, ktoré rozpracujú. Ten víťazný má podobu dlhej trate, na ktorú sa každý maratónec vydáva – zdanlivo nekonečnú, na zdolanie ktorej je potrebné odhodlanie a pevná vôľa. Rozmery trofeje sú symbolické 40 krát 70 krát 420 milimetrov. Jej dĺžka pritom vyjadruje symbolickú vzdialenosť spojenú s maratónom. Sme hrdí, že víťazom budeme odovzdávať práve tieto nádherné zlaté trofeje,“ uviedla výkonná riaditeľka pretekov Šárka Mokrá.
Súčasťou celodenného programu bude aj štafetový beh vhodný pre všetkých, ktorí chcú skúsiť maratón, ale ešte nemajú dostatočne natrénované. Celková maratónska trať s dĺžkou 42,195 km je rozdelená do 8 úsekov, každý z nich má 5,274 km. Štafetu tak môže absolvovať maximálne 8 bežcov v mužskom, ženskom alebo zmiešanom tíme (4 muži, 4 ženy). Štafety si zmerajú svoje sily aj po profesiách. Budú najrýchlejší ajťáci, úradníci alebo napríklad baleťáci? Oslovené boli všetky firmy a spoločnosti z regiónu, aby vyslali svojich zástupcov.
Každý pretekár si za zdolanie trate odnesie odmenu v podobe medaily. V štartovacom balíčku je navyše originálne funkčné značkové tričko Macron od talianskej značky športového vybavenia s viac ako päťdesiatročnou tradíciou, ktorý je európskym lídrom v oblasti športového oblečenia.
Registrácia a kompletné informácie sú zverejnené na www.zatopekmaraton.cz.