Na jubilejnom ročníku MMM pobeží mužský rekordér aj slovenskí olympijskí víťazi

Na jubilejnom ročníku MMM pobeží mužský rekordér aj slovenskí olympijskí víťazi
Na jubilejnom 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach sa v nedeľu 1. októbra predstavia obhajcovia prvenstiev v mužskej i ženskej elitnej kategórii, držiteľ mužského rekordu aj dvaja slovenskí olympijskí šampióni.
BRATISLAVA 19. septembra  -Celú trať absolvuje bývalý chodec Matej Tóth, ktorý zvíťazil na 50-kilometrovej trati na OH 2016 v Riu de Janeiro. Súčasťou miešanej štafety olympijských víťazov bude aj niekdajšia biatlonistka Anastasia Kuzminová, držiteľka troch zlatých medailí zo ZOH.

Organizátori MMM zavolali na 100. edíciu podujatia aj 33-ročného Keňana Lawrencea Kimweticha Kimaiya, ktorý v roku 2012 vytvoril dodnes platný rekord s časom 2:07:01 h. Keďže naposledy súťažil ešte v roku 2016, v Košiciach pobeží vďaka voľnej karte. Jeho krajan Reuben Kerio zabojuje o úspešnú obhajobu a celkovo štvrté prvenstvo v pretekoch. Nebude chýbať vlaňajšia víťazka a ženská rekordérka Margaret Agaiová z Kene.

Na maratónskej štafete Magna Maratón sa spolu s Kuzminovou zúčastnia Čech Martin Koukal, Poliak Robert Korzeniowski a Maďarka Gabriella Szabóová, dokopy táto štvorica získala v kariérach desať zlatých olympijských medailí. Súčasťou rodinného behu U.S. Steel Family Run bude bývalá slovenská reprezentantka v biatlone Ivona Fialková a jej sestra Paulína Bátovská Fialková, ktorá prerušila kariéru pre materské povinnosti.
Samostatnou kapitolou je účasť Mateja Tótha, ktorý pred ôsmimi rokmi absolvoval v Košiciach polmaratón. Teraz na neho čaká prvá dávka bežeckých 42 km. "Tempo 4:18 min na kilometer, akým som šiel svojich najlepších 50 km, je asi nereálne. Podľa tréningov mi to vychádza na tempo okolo 4:30 min na kilometer, čiže maratón by som mal zabehnúť asi za 3:10 h. Aj keby to však bolo pomalšie, no s dobrým pocitom, vôbec by mi to neprekážalo. Chcem si jubilejný ročník a svoj premiérový maratón hlavne užiť a nie ísť na hranicu svojich možností," uviedol 40-ročný rodák z Nitry pre web atletika.sk.

Umelec František Záborský vytvoril k jubilejnému ročníku Medzinárodného maratónu mieru špeciálnu účastnícku medailu v tvare šípky, s veľkým číslom 100, zlatými prvkami a dominantami mesta Košice. Podľa organizátorov tvar medaily "vyzýva napredovať, pokračovať, nezastať, nepoľaviť v príprave a ísť vytrvalo za dosiahnutím svojich cieľov a túžob."
19.9.2023   /   Cestné behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA

Ďalšie články