,,Zásadným dôvodom je celková infraštruktúra mesta, ubytovacie kapacity ale i priepustnosť trate a jednotlivých zón pretekov. Počty bežcov v Košiciach dosahujú alebo aj prekračujú čísla, ktoré poznáme z oveľa väčších miest akými sú Praha, Krakov, Varšava či Mníchov. Skoré zastavenie registrácie znamenalo aj to, že mnohé pripravované kampane, najmä tie v zahraničí, sa v plnej miere ani nestihli realizovať," informoval za organizačný tím Branislav Koniar.
Okrem celkového počtu bežcov sa zásadne zmenila aj ich štruktúra, a to najmä v samotnom Maratóne. Je zrejmé, že jubilejný ročník láka v tejto disciplíne tak nováčikov – prvo bežcov, ako aj bežcov zo zahraničia, a i preto je v tejto kráľovskej disciplíne nárast bežcov oproti rokom minulým temer trojnásobný. A to ešte časť registrovaných bežcov využila možnosť zmeniť do 15. augusta svoju pôvodnú registráciu a prehlásili sa na polovičnú vzdialenosť. Ženy dosahujú celkový podiel 34%, v samotnom maratóne potom 16,5%, čo znamená postupné približovanie sa k európskemu priemeru. Zastúpenie na štarte bude mať 59 krajín. Po Slovensku obsadilo najvyššie priečky v počtoch Poľsko, Česko, Maďarsko, Francúzsko, Nemecko, Srbsko a Veľká Británia.
Jedenásť zlatých medailí
História Medzinárodného maratónu mieru je úzko spojená s ideami olympizmu. Ako je známe, i prvý impulz vedúci k jeho vzniku sa zrodil na olympiáde, tej v roku 1924 v Paríži. Do Košíc zavítalo v minulosti viacero maratónskych olympijských šampiónov a zlatí olympionici nebudú v Košiciach chýbať ani pri oslavách storočnice. Na trati sa tak predstaví aj unikátna štafeta zostavená z držiteľov celkovo 10 zlatých a 1 bronzovej olympijskej medaily. Tú jedenástu zlatú do Košíc prináša Matej Tóth, ktorý sa, ako je už dlhšiu dobu známe, rozhodol premiérovo zdolať celú maratónsku vzdialenosť.
V najbližších dňoch dôjde k upresňovaniu príchodov jednotlivých olympionikov do Košíc a tiež k rozhodnutiu, ako si títo vynikajúci športovci medzi sebou podelia jednotlivé úseky štafetového behu. Súperov nebudú mať málo, celkovo sa v tejto disciplíne predstaví viac ako 2200 bežcov v 550 tímoch.
Najstarší maratón v Európe sa v roku svojho jubilea predstaví i v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu
Vo štvrtok 12. septembra bude v jeho priestoroch otvorená výstava mapujúca míľniky tohto podujatia, ktoré je vo viacerých prípadoch spojené i s dejinnými udalosťami uplynulého storočia na starom kontinente.
Význam dôležitých posolstiev, presahov a spoločných hodnôt podčiarkuje i štafetový beh, ktorý bol v nedeľu 3. septembra odštartovaný v Košiciach. Dvanásť bežcov zoskupených okolo katolíckeho farára Petra Gombitu, ktorý stál za podobnými sólovými alebo skupinovými behmi aj v minulosti, zdolá trať dlhu 1 291 kilometrov za 9 dní.
Projekt nadväzuje aj na doterajšie Behy za chudobných a okrem demonštrácie hodnôt jubilujúceho maratónu chce i touto cestou upozorniť na potreby ľudí žijúcich v núdzi. Štafetový beh vedie cez Slovensko, Rakúsko a Nemecko až do samotného Štrasburgu, pričom v Bratislave by sa bežci mali objaviť tesne pred opustením nášho územia v stredu 6. septembra okolo 18.00 hod.
Do Košíc špeciálnym vlakom
Pre tých, ktorí sú zo vzdialenejších častí Slovenska je tu možnosť využiť na cestu špeciálny vlak určený pre všetkých bežcov, ich fanúšikov, nadšencov behu, ako aj pre tých, ktorí preferujú ekologickú verejnú dopravu. Maratónsky expres sa na cestu vydá z bratislavskej hlavnej stanice v sobotu 30. septembra o 09:12 hod. a pôjde po severnej trase s možnosťou nástupu a výstupu v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Žiline, Liptovskom Mikuláši a Košiciach. Po slávnostnom vyhlásení výsledkov maratónu a po jeho ukončení sa Maratónsky expres v nedeľu 1. októbra vydá na spiatočnú cestu zo železničnej stanice v Košiciach o 15:50 hod.
Počas cesty z Bratislavy do Košíc bude k dispozícii rovnako ako v roku 2019 párty vozeň, v ktorom sa uskutoční zaujímavý sprievodný program. Jeho protagonistami budú tréner, expert, motivátor a prevádzkovateľ bežeckej školy Miloš Škorpil, výživová poradkyňa, certifikovaná trénerka a bývalá výborná basketbalistka Veronika Hanáková a tiež jeden z nestorov slovenského maratónu, Viliam Novák, ktorý si opakovane vyskúšal trate oboch najstarších maratónov na svete, v Bostone i v Košiciach.
Tridsiatka najlepších
Ambície organizátorov maratónu v Košiciach každoročne smerujú popri zaistení podmienok pre tisícky hobby bežcov z celého sveta i k príprave pretekov s kvalitným obsadením z pohľadu štartu elitných pretekárov. Po úspešných výsledkoch z roku 2022, znamenajúcich pre Košice 12. miesto v Európskom a 17. miesto vo svetovom rebríčku World Athletics, sú tieto ambície pre rok 2023 rovnako vysoké. V najlepšej 30-ke atlétov, ktorí získavajú status Elite je nasadených i 6 slovenských bežcov, no medzi najväčších favoritov budú patriť už tradične africkí pretekári. Ich zostava bola pred niekoľkými dňami finalizovaná, no treba dodať, že k zmenám môže dôjsť aj v priebehu septembra. Dôvodom sú prebiehajúce výkonnostné testy, ktoré ešte môžu priniesť výmenu bežcov, ktorí nepotvrdia očakávanú pripravenosť.
Celkovú výkonnosť štartového poľa, ktoré sa predstaví v Košiciach dokresľuje i prepočet, ktorý hovorí, že ak by nominovaní bežci zabehli v Košiciach na úrovni svojich osobných rekordov, celkové výsledkové skóre maratónu v Košiciach by predstavovalo hodnotu 9767 bodov oproti hodnote 9585 bodov získaných v tak úspešných pretekoch v roku 2022.
Z početného poľa mien favoritov dnes organizátori na tlačovej konferencii vybrali prvé štyri, medzi nimi i mená oboch obhajcov prvenstva z roku 2022.
Do skupiny Elite boli nasadení aj obaja poslední majstri Slovenska - Marián Zimmermann (2:28:19) a Ivana Lišková (2:54:20) a ďalej Lucia Vlčákova (2:47:34 ), Marek Hladík (2:22:44 ), Taras Ivaniuta (2:22:23) a Matúš Hujsa (2:24:55). Celkovo je do súťaže o tituly majstrov Slovenska za rok 2023 prihlásených predbežne 162 mužov a 47 žien.,,V popredí by mali figurovať Reuben Kerio (2:07:00) z Kene a Etiópčan Aychew Bantie (2:06:23). Medzi ženami Etiópčanka Ayantu Kumelayová (2:24:29) a Keňanka Margaret Agaiaová (2:23:28)," dodal riaditeľ podujatia Branislav Koniar.