MS: Polnočný maratón v horúčave vyhrala Keňanka Chepngetichová

MS v atletike v Dauhe: ženský maratón v znamení Afričaniek
DAUHA 28. septembra - Úvodnú finálovú disciplínu na 17. majstrovstvách sveta v atletike v katarskej Dauhe, maratón žien, vyhrala v náročných podmienkach Keňanka Ruth Chepngetichová časom 2:32:43 h. Na štarte minútu pred polnocou miestneho času bolo 32°C a vlhkosť vzduchu 74 percent. Víťazkin čas bol najslabší v histórii svetových šampionátov.

Medailové pozície patrili Afričankám: striebro si vybojovala obhajkyňa titulu, Bahrajnčanka kenského pôvodu Ruth Chelimová (2:33:46) a bronz Helalia Johannesová z Namíbie (2:34:15). Najlepšia Európanka v cieli bola na piatej priečke Volha Mazuronokoá z Bieloruska. Zo 70 vytrvalkýň na štarte dokončilo dauhaský maratón 40, no nebola medzi nimi ani jedna z favorizovaných Etiópčaniek.
Dvadsaťpäťročná Chepngetichová, časom 2:17:08 h za Britkou Radcliffovou a krajankou Keitanyovou tretia najlepšia maratónkyňa histórie, využila svoje skúsenosti z maratónov v podobnom prostredí ako v Dauhe (v januári triumfovala v Dubaji) a zaznamenala svoj najväčší úspech v kariére.

Výsledky:

ŽENY maratón: 1. Ruth Chepngetichová (Keňa) 2:32:43, 2. Rose Chelimová (Bahr.) 2:33:46, 3. Helalia Johannesová (Nam.) 2:34:15, 4. E. Kiplagatová (Keňa) 2:35:36, 5. Mazuronoková (Biel.) 2:36:21, 6. Gronerová (USA) 2:38:44
28.9.2019 / Cestné behy / Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené. /  Foto: SITA/AP