MMM výkonmi najkvalitnejší v histórii

MMM výkonmi najkvalitnejší v histórii
Po vlaňajšom „covidovom“ oklieštenom ročníku sa košický Medzinárodný maratón mieru minulý víkend vrátil do pôvodnej podoby. No – nie celkom. Súťažilo sa nielen v sobotu, ale aj v nedeľu a štartový výstrel, vzhľadom na to, že bežci vybiehali na trať vo všetkých disciplínach v niekoľkých vlnách, zaznel viackrát. Jedna vec sa však nezmenila: po lanskej pauze, keď na MMM neštartovali elitní zahraniční vytrvalci, videli diváci – a bolo ich okolo trate požehnane – opäť výborné výkony.
Víťazný Keňan Reuben Kerio dosiahol tretí najlepší výkon v histórii MMM 2:07:18 h, trio najlepších mužov sa dostalo pod 2:08 h, čo sa predtým v Košiciach podarilo len v roku 2012 a prvé tri ženy, všetky z Etiópie (vyhrala Tadese Ayantuová 2:24:35), výrazne prekonali doterajší traťový rekord, pričom prvý raz padla nielen hranica 2:26 h, ale aj 2:25 h! Tieto výborné výkony sa prejavili aj v hodnotení 98. ročníka MMM v renkingu Svetovej atletiky/World Athletics: kvalitou (boduje sa osem najlepších výkonov mužov aj žien) bol najlepší v histórii! Za päť mužských a tri ženské výkony nazbieral MMM 9515 bodov, čo je až o 165 bodov viac ako doterajší rekordný rok 2012. V tohtoročnom renkingu svetových maratónov je zatiaľ siedmy za Londýnom, Milánom, čínskym Sia-menom, Berlínom, Enschede a Prahou.

„Mimoriadne kvalitný ročník pripisujem okrem iného aj šťastnej ruke manažmentu vo výbere atlétov a takisto tomu, že hlad po pretekoch po covidových reštrikciách bol naozaj veľký. Elitní bežci dostali konečne možnosť zapretekať si a dobre sa na MMM pripravili,“ tvrdil dlhoročný riaditeľ najstaršieho európskeho maratónu Branislav Koniar. „Hoci máme teraz na jeseň obrovskú konkurenciu v podobe najväčších svetových maratónov, podarilo sa nám vybrať a dohodnúť štart kvalitných bežcov i bežkýň. A to sme o dve-tri veľké mená prišli tesne pred pretekmi. Postavenie v rebríčku nás teší. Sme zrejme najlepší malý, či nízkorozpočtový maratón v Európe. Ukazujeme iným cestu, že aj s nižšími ekonomickými možnosťami sa to dá. V našom prípade zohráva dôležitú úlohu kvalitná starostlivosť o bežcov, vysoký kredit podujatia i rýchla trať.“
Košickí organizátori museli v príprave MMM zohľadniť aktuálne platné pandemické opatrenia. Aj preto bol 98. ročník organizačne výrazne náročnejší ako predošlé.

„Venovali sme im nesmierne veľa času. Až tak veľa, že sme sa k iným oblastiam prípravy ako trať či logistika správali trochu macošsky. Spoliehali sme sa na to, že naši ľudia využijú najmä skúsenosti z predošlých rokov,“ priznal úprimne Branislav Koniar. „Aplikovanie pandemických opatrení bolo pre nás niečo úplne nové, museli sme naše plány viackrát prerábať. Avšak nielen príprava, ale aj samotná realizácia podujatia bola omnoho náročnejšia ako v bežných rokoch. Prvé signály naznačujú, že sme túto výzvu zvládli, čo nám svojou disciplinovanosťou uľahčili aj bežci. V daných podmienkach sme urobili, čo sa dalo, vždy sme hľadali čo najlepšie riešenia. Bol to trochu vabank, ale snažili sme sa ísť radšej na istotu ako riskovať. Vybrali sme si menšie zlo, ale niektoré veci sa nedali predvídať.“

Záujem o MMM bol nielen medzi bežcami, ale do ulíc sa vrátili aj tisíce divákov, ktorí utvorili tradičnú a jedinečnú atmosféru – nielen v nedeľu na maratóne a polmaratóne, ale už aj na minimaratóne, ktorý sa prvý raz bežal už v sobotu.

„Návrat povzbudzujúcich fanúšikov do ulíc ma ani v najmenšom neprekvapil. Košičania sú a vždy boli náš verný spojenec. Chcem sa im poďakovať, lebo majú leví podiel na našich výsledkoch i dobrom imidži,“ zdôraznil riaditeľ MMM. „Po minuloročnom výpadku boli aj oni ´nažhavení´, aby si na vlastné oči opäť pozreli maratón. Ulice pomohlo zaplniť i príjemné počasie.“

4.10.2021   /   Cestné behy   /   Autor: Gabriel Bogdanyi/atletika.sk/SAZ   /    Foto: SITA

Ďalšie články