MMM: Triumf Keňana Chogeho, výborný Sahajda a traťový rekord Ebongonovej

95. ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach
Šestnásty triumf Kene v hlavnej mužskej kategórii zásluhou Raymonda Chogeho, výborný traťový rekord 2:27:16 h Milliam Ebongonovej a takmer neuveriteľné zlepšenie Slováka Tibora Sahajdu na 2:15:59 h - to boli hlavné vrcholy nedeľného 95. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach, na ktorom štartovalo bezmála 14 000 bežcov v deviatich súťažiach.

Kenská nadvláda na najstaršom maratóne v Európe pokračuje: vďaka skvelému finišu v záverečných desiatkach metrov vyhral Raymond Choge v osobnom rekorde 2:08:11 h, čo bol tretí najlepší víťazný čas v histórii podujatia. Za ním finišovali Etiópčania Aychew Bantie (2:08:15) a Shumet Mengistu (2:08:50), aj oni si vylepšili osobné maximá.

"Vlani som v Košiciach skončil piaty, chcel som skončiť teraz lepšie a veril som si aj na lepší čas,“ skonštatoval 30-ročný Choge, ktorý si osobný rekord z víťazného maratónu v Kolíne nad Rýnom 2016 zlepšil až o 27 sekúnd a zinkasoval prémiu 12 000 eur.

Skvele bežal Tibor Sahajda. Po dvoch tohtoročných nedokončených maratónoch v Bratislave a na európskom šampionáte v Berlíne mu to konečne vyšlo. Finišoval o jedno miestečko lepšie ako pred rokom celkovo ôsmy v osobnom rekorde 2:15:59 h, keď si predchádzajúce maximum z lanského MMM zlepšil až o 2:45 min! V historických slovenských tabuľkách sa 27-ročný Košičan zaradil na deviatu priečku.

"Čo povedať? Som nesmierne šťastný, neviem, či je to sen alebo realita,“ rozplýval sa nadšený Sahajda. "S časom pod 2:16 h som vôbec nepočítal, zaskočil som aj sám seba." Ešte v piatok to s najlepším slovenským vytrvalcom nevyzeralo dobre, dokonca uvažoval, že na štart svojho šiesteho maratónu v kariére nenastúpi - trápila ho nádcha i bolesť hlavy... Na MMM zarobil dovedna 1300 eur - tisícku ako najlepší Slovák a k tomu ešte tri stovky za celkové 8. miesto.
Tibor Sahajda získal na MMM štvrtý tohtoročný slovenský titul, predtým bral zlato v behu na 10 000 m na dráhe v Banskej Bystrici, na 10 km na ceste v Bratislave a v polmaratóne v Tlmačoch. Ďalšie dve medaily v rámci maratónskych M-SR získali trojnásobný slovenský maratónsky šampión Jozef Urban z TJ Obal servis Košice (2:24:46, celkovo 9.) a Marek Hladík z BK HNTN Bratislava (2:28:42, celkovo 11.), ktorý si takisto ako Sahajda vybojoval už svoju štvrtú tohtoročnú medailu na domácich šampionátoch.

Víťazka súťaže žien 26-ročná Milliam Ebongonová zlepšila traťový rekord o 18 sekúnd časom 2:27:16 h. "Neverila som, že môžem vyhrať a o traťovom rekorde už ani nehovorím,“ podotkla Ebongonová, ktorá si o vyše sedem minút zlepšila svoj osobný rekord z apríla v Enschede, kde mala maratónsku premiéru.

Druhá finišovala obhajkyňa a doterajšia rekordérka Sheila Jerotichová (2:29:40) a tretia Etiópčanka Jemila Wortesová (2:32:32). Titul majsterky Slovenska získala už štvrtý raz v kariére (2005, 2015, 2017, 2018) Sylvia Šebestian z AŠK Skalica, tentoraz časom 3:01:39 h.

Polmaratón žien v rámci 95. ročníka MMM vyhrala Veronika Zrastáková v osobnom rekorde 1:19:51 h a prvý raz v kariére pokorila hranicu 1:20 h. Dvadsaťdvaročná zverenka Macela Matanina obhájila lanské prvenstvo a na konto si pripísala piaty polmaratónsky triumf v živote. "Teším sa, že som znova v Košiciach zvíťazila, ale ešte väčšiu radosť mám z prekonania hranice 1:20 h. To bol môj hlavný cieľ,“ priznala dcéra bývalého popredného slovenského strednotratiara a vytrvalca Petra Zrastáka. Doterajšie maximum si zlepšila až o 1:20 min!

Olympijský šampión v chôdzi na 50 km z Ria 2016 Matej Tóth, ktorý oficiálne bežal na prvom úseku česko-slovenskej štafety spolu s prezidentom SAZ Petrom Korčokom, olympijským víťazom v modernom päťboji z Londýna 2012 Davidom Svobodom a jeho bratom Tomášom, a k tomu ešte naživo komentoval svoj beh pre RTVS, napokon dobehol až do cieľa polmaratónu v čase okolo 1:25:30 h. Československá štafeta na maratónskej trati finišovala druhá časom 2:39:22 h za kvartetom TJ Obal servis Košice (2:24:49) v zložení Tomeček, Babjak, Starodubce, P. Kováč, ktoré pomáhalo na trati s tempom Jozefovi Urbanovi.

Výsledky:

MARATÓN - MUŽI: 1. Raymond Choge (Keňa) 2:08:11, 2. Aychew Bantie 2:08:15, 3. Shumet Mengistu (obaja Et.) 2:08:50, 4. Reuben Kerio 2:09:23, 5. Nicholas Korir (obaja Keňa) 2:11:33, 6. Afewerk Mesfin (Et.) 2:13:28, 7. Eliud Barngetuny (Keňa) 2:15:53, 8. Tibor Sahajda 2:15:59, 9. Jozef Urban 2:24:46, 10. C. Kiplagat (Keňa) 2:27:17, 11. Marek Hladík (SR) 2:28:42. M-SR: 1. Sahajda (BMSC Bratislava) 2:15:59, 2. J. Urban (TJ Obal servis Košice) 2:24:46, 3. Hladík (BK HNTN Bratislava) 2:28:42.

ŽENY: 1. Milliam Ebongonová 2:27:16 – traťový rekord, 2. Sheila Jerotichová (obe Keňa) 2:29:40, 3. Jemila Wortesová 2:32:32, 4. Tizita Terechová 2:37:15, 5. Mestawet Tadesseová (všetky Et.) 2:49:23, 6. Sylvia Šebestian 3:01:39, 7. Jana Kleskeňová 3:05:15, 8. Katarína lamiová (všetky SR) 3:07:36. M-SR: 1. Sylvia Šebestian (AŠK Skalica) 3:01:39, 2. Jana Kleskeňová (AC Stavbár Nitra) 3:05:15, 3. Katarína Lamiová (Zdravie v pohybe Lučatín) 3:07:36.

POLMARATÓN - MUŽI: 1. Jiří Petr 1:10:59, 2. Radim Picek (obaja ČR) 1:11:42, 3. Patrik Vyšňovský (MBO Strážske) 1:11:57. ŽENY: 1. Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) 1:19:51, 2. Kristína Néč Lapinová (UMB Trian B. Bystrica) 1:20:52, 3. Silvia Valová (Zdravie v pohybe Lučatín) 1:21:45.

ŠTAFETA NA MARATÓNSKEJ TRATI: 1. TJ Obal servis Košice (R. Tomeček, Babjak, Starodubcev, P. Kováč) 2:24:49, 2. Československý olympijský tím (M. Tóth, Korčok, T. Svoboda, D. Svoboda) 2:39:22, 3. ActiveLife (Šperling, Brecko, Maťašovský, Nitkulinec) 2:47:40.
7.10.2018   /   Cestné behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA