Načítavam...
Beháme.sk
Zvoľte veľkosť písma:
AaAaAaAaAa
Beháme.sk

Lepšie bežať, ako ležať. Priznal jeden z účastníkov Slovak Winter Running Trophy

Lepšie bežať, ako ležať. Priznal jeden z účastníkov Slovak Winter Running Trophy
Slovenský reprezentant v horskej cyklistike v disciplíne cross country Michal Lami z Košíc bol najvýraznejšou postavou 6. ročníka Slovak Winter MTB  & Running Trophy v Bratislave – Železnej Studienke (18. – 19. januára)

Desiaty pretekár z minuloročných majstrovstiev Európy v horskej cyklistike Michal Lami bol po oba dni v členitom teréne pod Kačínom najrýchlejším účastníkom. Dvadsaťsedemročný Košičan si v sobotu najbravúrnejšie poradil s cyklistickým maratónom na 29 km s prevýšením 650 m, a v nedeľu svoj triumf zopakoval aj v behu na 9,7 km trati, na ktorej bolo najvyššie prevýšenie 160 metrov.

Skúsený horský cyklista a cezpoľný bežec v drese košického klubu Jump Sport vo vyhľadávanej oddychovej zóne Bratislavčanov – na Železnej Studienke - dokázal, že hoci sa od siedmich rokov špecializuje na cyklokros a horskú cyklistiku, cudzí mu nie je ani vytrvalostný beh. Na kľukatých lesných chodníkoch Malých Karpát sa cítil ako ryba vo vode.

Keďže táto zima je mimoriadne teplá a bez snehu, my cykloklosári počas nej beháme v teréne. Za týždeň dokážem odbehať 50 kilometrov, a keď si zoberiete, že zimné obdobie trvá celé štyri mesiace, tak po takejto vydarenej zime, ako je táto, budem mať pokojne v nohách aj osemsto až deväťsto kilometrov,“ bilancoval v cieli nedeľňajších pretekov na 9,7 km bežeckú zimnú prípravu Michal Lami. Nedeľňajšiu bežeckú porciu na Kačín a späť do cieľa zvládol v čase 32:33 min.


Bežecké ostrohy si brúsil na jubilejnom 90. ročníku MMM


„Môžem sa pochváliť, že už mám za sebou aj jeden maratón. Premiéru som mal v októbri minulého roka na 90. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach. Viete, MMM je doslova kultovým podujatím Košičanov, takže, kto si trúfa na maratón, patrí na jeho štart,“ pokračoval pretekár košického klubu Jump Sport.

„Na štart MMM som sa postavil s ambíciou zabehnúť nejaký slušný čas, prvú polovicu trate som išiel podľa predpokladov v čase 1:16 h, no potom som v závere chytil krízu a do cieľa som dobehol v čase 2:47 h,“ priblížil svoju maratónsku premiéru pretekár, ktorý na Železnej Studienke vyhral bežeckú časť Slovak Winter MTB & Running Trophy už v roku 2012.

„Vlani som bol na týchto pretekoch druhý. Nepodarilo sa mi obhájiť triumf z roku 2012, lebo v cieli som sa díval na chrbát Richardovi Vargovi, triatlonistovi a londýnskemu olympionikovi. On bol rýchlejší ako ja. Tento rok som ani nezisťoval, či opäť bude na štarte. Už tretí rok za sebou som na stupni víťazov, takže som spokojný. Organizátori pripravili perfektné trate, okolo ktorých panovala výborná atmosféra. Som rád, že som opäť tu mohol súťažiť. Ak budem zdravý, prídem aj o rok,“ zdôraznil Michal Lami a išiel gratulovať mladšiemu bratovi Ferovi, ktorý dobehol tesne za bronzovým Gabrielom Švajdom z Bratislava Maratón Running Clubu.

„Sme štyria súrodenci, Fero je odo mňa o sedem rokov mladší, doma máme ešte brata a sestru, ale tých šport nezaujíma,“ reagoval Michal Lami na otázku, kedy zástupcovia ich rodiny obsadia na týchto pretekoch kompletný stupeň víťazov. Veď pri vyhlasovaní absolútneho poradia 6. ročníka spomínaného podujatia nechali cyklistickí bratia Lamiovci voľné iba miesto pre bronzového Trenčana Petra Podperu, ktorý na Železnej Studienke behal „Sám za seba.“ Aspoň tak to mal napísané vo výsledkovej listine...

V stúpaní na Kačín pocítil aj vianočnú maródku


Druhý v cieli bol zástupca portálu Behame.sk a známy slovenský reprezentant v orientačnom behu Pavol Bukovác. Bojovník na pohľadanie prišiel na štart týchto pretekov tesne po vylízaní sa z nepríjemnej choroby. Práve tá sa negatívne podpísala pod jeho výkon, lebo aj v cieli trochu pokašliaval.

„Lepšie bežať, ako ležať. Teraz je to už dobre. Už môžem celkom bez problémov dýchať, okolo Vianoc to bolo horšie. Vtedy som sa musel liečiť,“ povedal 32-ročný orientačný bežec, ktorý sa tento rok teší najmä na šprintérske súťaže v historickom centre Benátok, ktoré im sľubujú talianski organizátori tohoročného európskeho šampionátu v orientačnom behu.

 „Bude to určite veľmi pútavé aj pre nás, čo budeme súťažiť, aj pre divákov, ktorí nás prídu povzbudiť. Dlhé trate by mali byť v Alpách v nadmorskej výške nad 1500 metrov. Teraz ešte neviem, pre ktoré z nich sa rozhodnem, na akých budem súťažiť,“ tvrdil Pavol Bukovác a pokračoval: „Dnes sa mi bežalo veľmi dobre. Trať poznám, hore na Kačín som ešte držal krok s najlepšími, aj keď chorobu som trochu cítil. Ale z Kačína dolu sa mi už bežalo horšie. Michal Lami je perfektný bežec, na toho som dnes nemal, ale s Gabrielom Švajdom a mladším Lamim som dlho bojoval o pozíciu na stupni víťazov. Obaja podali dobrý výkon, ale tesne pred cieľom som im predsa trochu ušiel,“ rekapituloval dianie na trati Pavol Bukovác v modro-bielom drese Behame.sk.

S výkonom na Železnej Studienke bol spokojný aj 29-ročný Gabriel Švajda, zverenec známeho vytrvalca a maratónca Marcela Matanina.


 „Dnes som asi na vyššiu pozíciu veľmi pomýšľať nemohol, lebo obaja Lamiovci aj Pavol Bukovác prišli na túto súťaž veľmi dobre pripravení. My sme tieto preteky zobrali ako dobrú prípravu na jarnú časť sezóny, takže s tým, čo som dnes zabehol, som celkom spokojný. Verím, že moja forma bude gradovať vtedy, keď sa budú blížiť najdôležitejšie preteky hlavnej sezóny. S trénerom Mataninom ešte trochu popracujeme na vytrvalosti, lebo v nej cítim rezervy. Preteky boli nádherné, počasie tiež. Čo viac sme si mohli priať?“ lúčil sa s nami usmiaty Gabriel Švajda.

V sobotu bola nahnevaná na celý svet, v nedeľu žiarila spokojnosťou


Kým sme spolu hovorili, na cieľovej rampe sa objavila prvá žena: Diana Tešovičová z Bratislavy v drese Procykling Chevrolet. Bývalá vodná slalomárka Slávie UK Bratislava a ŠKP Bratislava, ktorá po odložení lode do lodenice začala behať vytrvalostné preteky.

„Vodnému slalomu som sa intenzívne venovala desať rokov. Ale potom som veľmi skoro  zistila, že ja na rozdiel od Jany Dukátovej, Gabriely Stacherovej či Dany Beňušovej – Mannovej som skôr vytrvalostný typ. Mne viac sedia preteky na výdrž, nie na techniku. Preto som začala jazdiť horské bicykle, behať cezpoľné behy a už mám za sebou aj majstrovstvá Slovenska v polovičnom Ironmanovi. Dvakrát som štartovala na slovenskom šampionáte - a dvakrát som stála na stupni víťazov. Raz som bola druhá, a raz tretia. Možno toho polovičného Železného muža niekedy aj vyhrám,“ sypala zo seba štíhla blondínka, ktorá bola v nedeľu zo všetkých 71 žien najskôr v cieli.

„Škoda, že v sobotu som na bicykli roztrhla reťaz. Nebyť tej smoly, mohla som byť vysoko aj v absolútnom poradí tejto kombinácie MTB bicyklov a horského behu. Takto mi triumf v behu určite nebude stačiť na stupeň pre víťazov v kombinácii. Aj s pokazeným bicyklom som v sobotu prišla na 13. mieste,“ vysvetľovala 32-ročná športovkyňa, ktorá na Slovak Winter MTB & Running Trophy chodí pravidelne.

„V prvej časti trate smerom na Kačín som nemala žiadnu väčšiu krízu. Som už tak skúsená pretekárka, že si dokážem rozložiť sily a zvoliť také tempo, ktoré nie je proti mne. Ale okolo Rotundy mi už nebolo dvakrát do spevu. Našťastie tá menšia kríza netrvala dlho. Predýchala som ju... Na trati som sa nestarala o nikoho, chcela som dobehnúť prvá. Trochu som sa z Kačína obávala iba toho, aby ma nedobehli tie dievčatá, ktoré poznám z iných pretekov. Som rada, že som vyhrala aspoň beh, keď sa mi v sobotu prilepila taká veľká smola na bicykel,“ konštatovala Diana Tešovičová.

Záverečné sústredenie pred behom strávil na tanečnom parkete


Spokojný so 6. ročníkom podujatia bol aj „behajúci starosta“ Záhorskej Bystrice Jozef Krupa, ktorý ochotne podal organizátorom pomocnú ruku. Za svoju ochotu sa mu dostalo cti, aby mohol dekorovať najlepších troch mužov v absolútnom poradí. Navyše, ako predstaviteľ komunálnej politiky zastupoval na trati i na pódiu predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša a primátora Bratislavy Milana Ftáčnika, ktorí prevzali patronát nad vydareným dvojdňovým podujatím v Malých Karpatoch.

Jozef Krupa na takmer desaťkilometrovej trati podal tiež hrdinský výkon, lebo „sústredenie“ a záverečnú prípravu pred pretekami mal ozaj originálnu a neopakovateľnú.

 „Prvá časť trate sa mi zle bežala. Nebolo to ono. Nebol som so sebou spokojný, lebo my sme v sobotu mali ples našej mestskej časti a ja som sa dostal do postele o štvrtej ráno! Trochu som si pospal a o jedenástej som bol na štarte. Ešte šťastie, že z Kačína dolu som chytil druhý dych a dobehol som v celkom slušnom čase – okolo hodiny (presnejšie 1:02:24 minút, pozn.)“ prihovoril sa k účastníkom pretekov prvý muž mestskej časti Záhorská Bystrica. Časť trate viedla aj cez chotár tejto časti Bratislavy.

Milovník cezpoľných behov svoj príhovor ukončil slovami: „Všetkým, ktorí ste prišli bežať patrí veľká vďaka. Vďaka patrí aj organizátorom, ktorí pripravili pekné preteky. Ale, ak by ste neboli prišli, nemali by ich pre koho urobiť. Akcia sa vydarila. Urobili ju pre vás. Sme radi, že sa vám na Železnej Studienke páčilo. Príďte aj o rok.“

A podobnými ďakovnými rečami sa s 246 aktívnymi bežcami lúčili aj organizátori 6. ročníka Slovak Winter MTB & Runnig Trophy. Boli veľmi radi, že preteky sa ľuďom páčili. Potešilo ich, že si každý na nich našiel to, čo na podobných akciách hľadá – aktívny oddych, výbornú atmosféru a dobrú zábavu. To všetko v sobotu a v nedeľu na Železnej Studienke mohol zažiť každý, kto do tohto areálu prišiel. K príjemným zážitkom prispelo aj neuveriteľné jarné, či skôr jesenné počasie. Veď o druhej hodine popoludní teplomer na priečelí sídla Lesov Bratislavy na Ceste mládeže ukazoval neuveriteľných dvanásť stupňov nad nulou!

Výsledky nedeľňajšej bežeckej časti v rámci 1. zimného MTB maratónu & behu v Bratislave:


Muži (9,4 km/ Garmin): 1. Michal Lami (Jump sport Košice) 32:33 min, 2. Pavol Bukovác (Behame.sk) 32:53, 3. Gabriel Švajda (Bratislava Marathon Running) 33:06, 4. František Lami (Jump Sport Košice) 33:25, 5. Tomáš Bizoň (CK Svätý Jur) 34:31, 6. Peter Sobek (BK Lysá pod Makytou) 34:41.

Ženy (9,4 km/ Garmin): 1. Diana Tešovičová (Procycling Chevrolet) 38:15 min, 2. Katarína Labašová (Akademik TU Košice) 38:40, 3. Renáta Klčová (Družba Piešťany) 38:55, 4. Zuzana Vojteková (Triklub Orava) 39:16, 5. Zuzana Trnovcová (MIT Triatlon) 39:34, 6. Eva Tulejová (ŠKP Bratislava) 40:44.
20.1.2014 / Cestné behy / Autor: ŠŽ