Košický MMM zatiaľ desiaty najlepší v Európe

Košický MMM zatiaľ desiaty najlepší v Európe
MMM v Košiciach sa drží v európskej desiatke.
Skončil sa jubilejný ročník Medzinárodného maratónu mieru. Jeho organizátori pristupovali k rozsiahlym prípravám s veľkým rešpektom, sledujúc všetky aspekty a dopady tak dôležitého a počtom účastníkov i obrieho podujatia. 

Z prvých reakcií sa dá konštatovať, že mnohé očakávania boli naplnené a z maratónskeho diania a odoziev sa dá vyrozumieť významné vzopätie, prevládajúce v celej komunite bežcov, organizátorov, fanúšikov a podporovateľov maratónu v Košiciach. Obzvlášť povzbudzujúco zneli v tomto zmysle i slová vzácnych hostí, no tiež bežcov, ktorí zdolávali náročnú trať.

„Sto rokov je dlhá história. Som veľmi rád, že som tu medzi bežcami a ľuďmi, ktorí majú pozitívny vzťah k maratónu v Košiciach a je pre mňa je veľká česť byť súčasťou 100. ročníka MMM. Vás, Košičanov, vnímam ako pionierov maratónskeho behu v Európe, mali ste potrebnú výdrž a schopnosť prekonať všetky prekážky i politické zmeny, ktoré čas priniesol," povedal zakladateľ maratónu v Berlíne Horst Milde ešte pred sobotňajším slávnostným otváracím ceremoniálom.
Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach potvrdil aj svoje popredné postavenie v hierarchii európskych i svetových maratónov. Pri celkovom hodnotení športovej úrovne podujatia patrí MMM na starom kontinente desiata priečka s 9525 bodmi hneď za viedenským.

V celosvetovej konkurencii patrí MMM v Košiciach v tomto roku priebežne 15. miesto so spomenutými 9525 bodmi. Lídrom poradia je zatiaľ maratón v Berlíne s 10 158 bodmi. Za ním nasledujú Londýn (10040) a Tokio (9959).

Organizátori ešte na jeseň tohto roku prinesú nosné témy a projekty na rok 2024 a otvoria i registráciu na budúcoročné preteky. Pôjde o ďalší z dôležitých míľnikov, ktorým bude oslava 100. výročia od prvého štartu maratónu v Košiciach. Ten sa, ako je dobre známe, uskutočnil 28. októbra 1924.

2.10.2023   /   Cestné behy   /   Autor: bk   /    Foto: Progress Promotion

Ďalšie články