Košickí organizátori už v súvislosti s MMM 2022 prijímajú prihlášky iba na minimaratón

Košickí organizátori už v súvislosti s MMM 2022 prijímajú prihlášky iba na minimaratón
Najstarším prihláseným vytrvalcom je 86-ročný Prešovčan Jozef Štec, ktorý bude súčasťou maratónskej štafety s vnukmi aj pravnukom.
BRATISLAVA 19. septembra - Organizátori 99. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach už istý čas neprijímajú prihlášky na hlavné disciplíny. V maratóne rátajú s účasťou takmer 1700 vytrvalcov, na polovičnej vzdialenosti chce svoje možnosti otestovať viac ako 4000 bežcov. Aktuálne sa môžu prihlásiť len držitelia predplatených kódov, voľné miesta sú aj v minimaratóne.

"Štartové listiny prezrádzajú, že priemerný vek bežca v maratóne je tesne nad 42 rokov i to, že tí, ktorí sa chystajú súťažiť na polovičnej vzdialenosti, sú v priemere o viac ako dva roky mladší. Ak porovnávame účasť žien, tá je stále rastúca vo všetkých disciplínach, v minimaratóne presahuje dokonca tesne 50 percent. A ešte jedna chuťovka z databáz. Najstarším účastníkom v roku 2022 sa javí byť 86-ročný Jozef Štec z Prešova. Pobeží maratónsku štafetu a ešte zaujímavejší je fakt, že do rodinného tímu si vybral svojich vnukov a dokonca i jedného pravnuka," informovali organizátori MMM.
V súčasnosti sa Košičania pripravujú na úvodný októbrový víkend, no pracujú aj na nasledujúcich ročníkoch. V jeseni 2023 sa totiž uskutoční jubilejný stý ročník a o rok neskôr uplynie sto rokov od založenia podujatia. Organizátori tak iniciovali vznik audiovizuálneho diela, ktoré by odzrkadľovalo storočnicu tohto svetového fenoménu. S témou sa rozhodol popasovať jeden z najúspešnejších slovenských režisérov posledného obdobia, košický rodák Peter Kerekes.

K zámeru spracovať tému maratónu nám režisér povedal: "Film prerozpráva príbeh o dejinách malého mesta v Strednej Európe, o maratóne, maratóncoch, ale aj o obyčajných ľuďoch, ktorí bežia za slobodou, alebo utekajú pred pohromou. Utekajú, aby rýchlejšie preklenuli priestor a predbehli čas. Príbehy jednotlivcov sa zlievajú do storočného obrazu dejín Košíc a Strednej Európy, rámovaného maratónom. Príbehy jednotlivcov sa stávajú metaforou, už nie sú historkami, menia sa na históriu."
Na pondelkovej tlačovej konferencii v Košiciach organizátori MMM prezradili, že zapálenie maratónskeho ohňa sa uskutoční namiesto soboty už v piatok. "Doteraz zaužívaný sobotňajší termín posúvame na piatok aj preto, aby sa všetky kľúčové súčasti a súťaže MMM konali v symbolickom odlesku nášho neodmysliteľného ohňa. Pri tejto zmene máme teraz na mysli najmä v sobotu organizovaný mininimaratón. Ceremoniál bude mať známy scenár, no určite so zaujímavým obsadením. Srdečne na túto slávnostnú chvíľu Košičanov i všetkých účastníkov maratónu pozývam," uviedla členka organizačného tímu Kristína Vajdová.

Košickí organizátori tiež informovali, že mená favoritov budú postupne zverejňovať do 27. septembra. Známe je už to, že chýbať nebudú obhajcovia prvenstva spred roka - Keňan Reuben Kiprop Kerio a Etiópčanka Ayantu Kumela Tadesseová. Chýbať by nemal ani najlepší slovenský vytrvalec súčasťou Tibor Sahajda.
19.9.2022   /   Cestné behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: Maratónsky klub Košice

Ďalšie články