Keňan Kelvin Kiptum posunul v Chicagu maratónsky svetový rekord

Keňan Kelvin Kiptum posunul v Chicagu maratónsky svetový rekord
Keňan Kiptum prekonal v Chicagu maratónsky rekord krajana Kipchogeho o 34 sekúnd.
Pred dvoma týždňami padol maratónsky svetový rekord medzi ženami v a od ostatného víkendu má novú hodnotu aj svetové maximum medzi mužmi. V nemeckom Berlín v druhej polovici septembra Tigist Assefová z Etiópie skresala z dovtedajšieho rekordu Holanďanky Sifan Hassanovej takmer dve minúty a stanovila nové maximum 2:11:53 h, teraz v americkom Chicagu Keňan Kelvin Kiptum o 34 sekúnd skresal vlaňajší výkon krajana Eliuda Kipchogeho z Berlína. Nový mužský rekord má hodnotu 2:00:35 h.

Stále iba 23-ročný Kiptum v nedeľu absolvoval iba svoj tretí súťažný maratón a predviedol úžasný výkon v druhej polovici trate. Po polmaratónskom čase 1:00:48 h zvládol druhú polovicu pod jednu hodinu výkonom 59:47 min. Ešte na 30. kilometri zaostával za rekordom Kipchogeho o 32 sekúnd, ale "päťku" potom zvládol za 13:51 min a neskôr ešte zrýchlil.
Ako upozornil oficiálny web Slovenského atletického zväzu (SAZ), na maratóne v Chicagu sa svetovú mužská maximum menilo tretíkrát v histórii, predtým naposledy ešte v roku 1999. Kiptum zlepšil traťový rekord iného Keňana Denisa Kimetta o viac ako tri minúty.

“Prišiel som si do Chicaga pre traťový rekord, ale svetový… Som taký šťastný. Na svetový rekord som dnes vôbec nemyslel, ale vedel som, že jedného dňa ho dosiahnem,” nadchýnal Kiptum. Za víťazom finišoval s mankom 3:27 min obhajca prvenstva Benson Kiprutu rovnako z Kene, tretí skončil belgický zástupca Bašir Abdi.

Aj medzi ženami "hrozilo", že padne nedávny rekord Assefovej, keďže Hassanová a obhajkyňa prvenstva v Chicagu z ostatných dvoch ročníkov Ruth Chepngetichová z Kene mali po polovici medzičas 1:05:42 h. Holanďanka Siffanová napokon zvíťazila v európskom rekord 2:13:44 h.
8.10.2023   /   Cestné behy   /   Autor: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.   /    Foto: SITA/AP

Ďalšie články