EuroHeroes 2024: Prinesie rekordná zostava športovcov nový rekord v Karlových Varoch?

EuroHeroes 2024: Prinesie rekordná zostava športovcov nový rekord v Karlových Varoch?
Séria EuroHeroes 2024 odštartuje s veľkým očakávaním, že nadviaže na vlaňajší úspech. Vďaka návratu niekoľkých špičkových atlétov sľubuje seriál napínavé preteky a potenciálne rekordné výkony.
EuroHeros je iniciatíva organizátora RunCzech, ktorá vznikla v roku 2019 z troch dôvodov. Zvýšiť konkurencieschopnosť európskych športovcov na svetovej scéne a vytvoriť základňu fanúšikov pre miestnych bežcov s nádejou, že inšpirujú novú generáciu. S týmto zámerom organizátor označil štyri polmaratóny (Karlove Vary, České Budějovice, Olomouc a Ústí nad Labem) ako EuroHeroes, čo znamená, že sa pretekov zúčastňujú iba európski atléti.

Medzi vracajúce sa hviezdy patrí Lilia Fisikovici z Moldavska, ktorá je držiteľkou európskych rekordov v Českých Budějoviciach a Ústí nad Labem, a Sebastian Hendel, vlaňajší celkový víťaz a držiteľ európskeho rekordu v Ústí nad Labem. Yassine Rachik, držiteľ európskeho rekordu v Karlových Varoch, sa vracia po operácii a bude pretekať v Českých Budějoviciach a Olomouci. Navyše Tereza Hrochová sa usiluje o obhajobu minuloročného titulu v silnejšej konkurencii a predstaví sa hneď zajtra v Karlových Varoch.
Elitné štartové pole v polmaratóne

Mužské štartové pole je tento rok mimoriadne silné a zahŕňa pretekárov, ktorí  v minulosti bežali pod 63 minút. Hendrik Pfeiffer, nemecká bežecká legenda a siedmy účastník Londýnskeho maratónu, sa môže pochváliť osobným rekordom 2:07:14 z januárového maratónu v Houstone.

K Pfeifferovi sa pridáva Chakib Lachgar zo Španielska s osobným maximom 1:01:45, ktorý je zároveň majstrom sveta na 50 km z roku 2023. Ďalším silným súperom je Hélio Gomes z Portugalska, ktorý nedávno dosiahol maximum 1:02:07 na polmaratóne vo Valencii. S takou konkurenčnou zostavou je európsky rekord pretekov z roku 2019 vážne ohrozený.
 
Preteky žien sľubujú napínavý priebeh. Lilia Fisikovici sa vracia ako rekordérka Českých Budějovíc a Ústí nad Labem. Súperkou jej bude Nóra Szabó, maďarská národná rekordérka v maratóne s časom 2:28:25, ktorý dosiahla vlani v Seville. Najlepší čas na polmaratón má 1:10:59 z Kodane 2022. V hre bude aj Tereza Hrochová, minuloročná celková víťazka EuroHeroes a budúca účastníčka olympijského maratónu v Paríži.

S tak dynamickým poľom bežcov sa v mužských i ženských pretekoch na EuroHeroes 2024 schyľuje k ostrej konkurencii a potenciálne rekordným výkonom.

Mattoni Karlovy Vary Running Festival predstaví beh na 10 km

Polmaratón oslavuje už svoj jedenásty ročník. Festival ponúka okrem toho aj 2Run (10+11 km pre dvoch bežcov) a štafety (4x5 km), ale aj rodinnú míľu, beh pre všetkých mladých bežcov s rodinami a tých, ktorí si na 21 km ešte netrúfajú. V tomto roku prišli usporiadatelia s novým samostatným behom - Karlove Vary 10 km. ,,Chceli sme prilákať naozaj všetkých - rodiny a bežcov všetkých úrovní a ukázať, že nejde len o pretekanie, ale najdôležitejšia je radosť z pohybu. Pre všetkých je pripravený sprievodný program," povedal Carlo Capalbo, prezident organizačného výboru RunCzech. Jedným z vrcholov pre divákov bude štafetová výzva medzi dvoma najpopulárnejšími športovými klubmi v Karlových Varoch - hokejistami a volejbalistami. 

Tieto nové prvky určite prispejú k väčšiemu vzrušeniu a premenia preteky na skutočný bežecký sviatok.
17.5.2024   /   Cestné behy   /   Autor: br   /    Foto: RunCzech

Ďalšie články